Originálny názov: Of Mice and Men
Žáner: Dráma
Minutáž: 115 minút
Krajina pôvodu: USA
Rok: 1992
Prístupnosť: MP15
Réžia: Gary Sinise
Scenár: Gary Sinise
Kamera: Kenneth MacMillan
Hudba: Mark Isham
Hrajú: John Malkovich, Gary Sinise, Casey Siemaszko, Sherilyn Fenn, John Terry, Richard Riehle, Alexis Arquette, Joe Morton, Noble Willingham, Mark Boone Junior
Literatúra v 20. storočí bola obohatená o vynikajúceho predstaviteľa Johna Steinbecka pochádzajúceho z kalifornského mestečka Salinas z finančne nie príliš zabezpečenej rodiny. To bol podnet, prečo začal písať v mladom veku. Medzi jeho nezabudnuteľné skvosty sa zaraďujú diela ako Ovocie hnevu, Túlavý autobus, Na východ od raja, Nebeské pastviny a filmovo spracovaný O myšiach a ľuďoch.
Ľudské vzťahy potrebuje v živote, hádam, každý z nás. Hoci sa snažíme čo najviac pomôcť priateľovi, podvedome túžime aj po vlastnom šťastí. Rovnakým pocitom prechádza aj George Milton (Gary Sinise), ktorý svoj život oddal putovaniu so svojím, predsa len trochu „iným“ priateľom Lenniem Smallom (John Malkovich).
Táto dvojica predstavuje značný kontrast. Hoci je Lennie zdatný, silný a pracovitý chlap, jeho inteligencia je na veľmi nízkej úrovni, čo má za následok neschopnosť nezávislosti. Po smrti jeho tety sa ho ujal George, pretože jej to sľúbil na smrteľnej posteli. Tento malý, štíhly chlapík tak upustil od túžob užívať si za zarobené peniaze a vychutnávať si slobodu, aby verne sprevádzal mentálne zaostalého Lennieho a tým mu pomohol prežiť v ťažkej dobe.
Ich vzájomné fungovanie sa nie vždy stretlo s pochopením. Keďže Lennie stále spôsoboval problémy svojím nevedomým konaním, často putovali z farmy na farmu, aby si tak mohli čo – to privyrobiť a kúpiť si nakoniec aj svoju vlastnú zem. Veď každý človek má svoj sen a pre ten svoj žil aj Lennie.
John Malkovich by si zaslúžil obdivuhodný potlesk od divákov, pre ktorých sa naučil prispôsobiť sa reči, mimike, chôdzi a celkovo správaniu narušených ľudí.
Gary Sinise sa nepredstavil iba v úlohe hereckej, ale chopil sa aj samotnej réžie. Filmovú adaptáciu vtiahol do údolia rieky Salinas, ktorá je mnohostranným obrazom Veľkej hospodárskej krízy počas rokov 1929 – 1933 v Kalifornii. Zameriava sa na triedu robotníkov, približuje nám ich spôsob života a vyrovnávanie sa s momentálnou krízou v krajine. V roku 1992 ho šťastie obdarilo nomináciou na Zlatú Palmu na filmovom festivale v Cannes.
Vo filme môžete vzhliadnuť aj jemnú mini rolu jeho rodinného príslušníka. Ak si spomínate na ženu bežiacu cez pole na začiatku filmu, verte, že je to práve manželka pána režiséra. Práve táto pasáž je uvedená iba vo filme, pretože začiatok knihy spadá na opis okolia mestečka Soledad a cestu oboch pustovníkov.
Obsah knihy je takmer totožný s dejom prevedeným na filmové plátno, no ešte jedna zmena by sa predsa len našla. Záver vám síce nechcem prezradiť, ale určite v ňom nezbadáte obraz jeho nebohej tety a vysnívaného králika, ktorí sa mu zjavili pred očami. Tento krásny moment si môžete iba prečítať.
Hoci viac inklinujem ku knihám, tentoraz sa prikláňam k filmu, pretože mi ponúkol oveľa väčší zážitok. Táto novela na mňa pôsobí príliš stručne a nevyvolala vo mne dojem. Nechcem tým vôbec podhodnotiť knižnú publikáciu, no v porovnaní s filmom som z nej nebola príliš očarená. Možno by som bola najviac unesená divadelným spracovaním, no nemala som ešte možnosť ho zhliadnuť.