Americký spisovateľ Winston Groom sa narodil v roku 1944 vo Washingtone, ale svoje detstvo prežil v Mobile, Alabama. V tomto americkom štáte sa stal študentom University Military School a University of Alabama. Promoval v roku 1965 a hneď na to sa stal členom armády ROTC. Svoje pôsobenie vo vietnamskej vojne zúžitkoval vo viacerých knihách (napr. v na Pulitzerovu cenu nominovanom Patriotic Fire či v dielach ako Conversations with Enemy a Better Times Than These), no najviac svetu zarezonovalo dielo Forrest Gump. Práve touto knižnou publikáciou si podmanil všetkých vášnivých čitateľov dojímavých príbehov.
Táto kniha je zaujímavá hlavne svojím prevedením. Máte pocit, že práve sedíte pri Forrestovi na lavičke a počúvate jeho neuveriteľný príbeh. Hoci jeho artikulácia je na úrovni idiota, jeho primitívne rozprávanie vás úplne uchváti. Prepáčite mu i tie pokrútené slová a pravopisné chyby, ktorých sa dopustil.
Na zrežírovanie filmového spracovania tohto výnimočného diela sa odhodlal jeden z najuznávanejších režisérov súčasnosti – Robert Zemeckis (trilógia Návrat do budúcnosti, Stroskotanec). Práve vďaka tomuto umelcovi narodenému v Chicagu sa stal kritikmi zbožňovaným a najobľúbenejším filmom snáď v celej kinematografickej sfére. Nebudem preháňať, ak podotknem, že práve Forrest Gump sa stal osudovým zlomom v Zemeckisovom živote a filmovej kariére. Svetová premiéra bola 24. júna 1994 v Los Angeles.
Film sa začína zábermi sledujúcimi pohyb voľne sa vznášajúceho pierka, ktoré dopadáva práve k Forrestovým nohám. Tak začína vykladať svoje zaujímavé momenty života. Je pozoruhodné, ako ľudia so záujmom počúvajú jeho peripetie, ktoré sa začínajú v hĺbke detstva.
Kniha začína Forrestovou príhodou, kedy mu dávajú najavo, že podľa ich názoru nepatrí medzi normálnych ľudí. Tento pocit ho sprevádza celým jeho životom. Jeho starostlivá a životom utrápená matka sa mu snaží pomáhať zo všetkých síl a prebíjať sa životom. Či už pri zápise do štátnej školy, alebo futbalových úspechoch na univerzite, kde ho neochránila pred nepríjemným posmechom. Tam sa ukázalo ako sa i ,,neinteligentný“ chlapec dokáže popasovať s komplikovanou fyzikou a pochopiť podstatu intermediálneho svetla. Práve tam spoznal druhú najbližšiu osobu vo svojom živote – Jenny. Vo Forrestovom živote zohrala Jenny nesmierne dôležitú úlohu. Bola jeho jedinou láskou, ktorú už nepocítil k žiadnej inej bytosti. Od prvého pohľadu(keď mu ponúkla voľné miesto v školskom autobuse) mu ostala stále v pamäti. Nikdy na ňu nezabudol a aj keď sa vydala, nezavrhol na ňu. Ani jej život nebol ľahký, no v ťažkých chvíľach sa akoby zázrakom stále objavil Forrest. Vo filmovom spracovaní žije neľahký život s nevlastným otcom, pred ktorým uteká kedy len môže.
Forrest (Tom Hanks) okrem nízkeho IQ mal i ,,umelé“ nohy, ktoré mu tiež neuľahčovali život. No uveril zázraku, ktorý mu doprial chodiť vlastnými nohami. Svoje šťastie našiel v školskom autobuse a nieslo meno Jenny (Robin Wright Penn). Bola osobou, ktorá mu bola blízka celý život. Padla na dno, kde sa veselo oddávala drogám. Našťastie dala tejto závislosti koniec a odišla za Forrestom, ktorý bol po futbalových úspechoch na univerzite povolaný do armády. Zoznámil sa tam s černochom Bubbom (Mykelti Williamson), ktorý bol špecifický svojím nevyčerpateľným rozprávaním o krevetách. Jeho snom bolo začať s nimi obchodovať, no vo Vietname položil svoj život. Forrest sa pokúsil zachrániť ešte dvoch vojakov, pričom poručík Dan (Gary Sinise) mu bol za záchranu života veľmi ,,vďačný“. Za tento čin dostal zaslúžilú medailu. Film nás takto prenáša do čias vietnamskej vojny a k jej tragickým udalostiam, ako i k mnohý iným významným udalostiam, ktoré otriasli Amerikou v druhej polovici 20. storočia.
Jeden set ping – pongu ho vyniesol až na medzinárodné majstrovstvá v Číne. Stal sa národným hrdinom a osobne sa stretol s americkým prezidentom. Avšak všetko má svoj koniec a Forrest odišiel domov. Využil to na splnenie sna jeho najlepšieho kamaráta Bubbu. Všetky začiatky sú ťažké, a tak sa lovu kreviet veľmi nedarilo. Po čase sa ale tento biznis rozbehol a z Forresta a jeho prvého dôstojníka sa stali milionári. Od tejto činnosti však upustil a rozhodol sa pre bezduché kosenie trávy. Do Forrestovho života nečakane zavítala zubatá. Tragicky ho opustila jeho ťažko chorá matka a Jenny, s ktorou ešte stihol uzatvoriť manželstvo. Pamiatkou na ňu bol ich syn Forrest (Michael Conner Humphreys) a tenisky, ktoré mu darovala. Tie, ako hovorí Forrest povedia o človeku všetko. Zemeckis v závere filmu stavil na emócie, a tak silné puto otca so synom vyznieva veľmi dojímavo.
,,Byť bláznom má v sebe zvláštne čaro. To však poznajú iba blázni.“
Týmto citátom nás v knihe víta anglický poet John Dryden. Toto čaro si okrem Toma Hanksa okúsil aj Sean Penn. Sean Penn sa blysol v úlohe Sama ako retardovaný otec vo filme ,,I Am Sam“od Jessieho Nelsona. Za svoju kreáciu bol dokonca nominovaný na Oscara. Najprv ale musím vynachváliť dych vyrážajúci výkon Toma Hanksa v roli Forresta Gumpa. Správanie človeka na úrovni idiota s IQ 75 podal naozaj bravúrne. Veď i s veľkým očakávaním kritikov získal Oscara v kategórii najlepší herec v hlavnej úlohe a bol tiež nominovaný na Saturn Award, BAFTA ako i mnohé ďalšie filmové ceny.
Film sa v mnohom odlišuje od obsahu knihy, no hlavná podstata Forrestovho vnímania sveta ostáva nezmenená. Väčšina filmu je zameraná na Forrestov pobyt vo vojne vo Vietname a na ťažké chvíle s Jenny. Chýba mi tam jeho prvé herecké obsadenie v nízkorozpočtovom filme a úspech, ktorý dosiahol ako vynikajúci talentovaný šachista. V závere odchádza ,,kočovať“ po Amerike, no vo filme zostáva vo svojom rodnom mestečku a svoj príbeh s nadšením rozpráva prísediacim na lavičke.
Kniha je podľa môjho názoru oveľa zaujímavejšia ako samotný film, čo však neznamená, že ma tento film ovenčený 6 Oscarmi neoslovil. Herecké výkony sú obdivuhodné a samozrejme boli i patrične ocenené. Tento film dokáže dojať nejedného človeka, a práve preto ho odporúčam vidieť. Najviac oceňujem myšlienku, ktorá poukazuje na schopnosti ľudí s podpriemerným IQ a snaží sa poukázať na ich rovnocennosť.
,,Život je ako bonboniéra. Nikdy nevieš čo si vyberieš. “