Zlovestne podmanivý ústredný motív vo vzácnom 5/4 takte zaznel v amerických kinosálach prvýkrát koncom októbra roku 1978. Nadaný režisér John Carpenter sám hrôzu vzbudzujúce tóny skomponoval a vystaval na nich kult nadprirodzenými silami hnaného masového vraha.
Absolútne zlo zosobnené Michaelom Myersom (Tony Moran) z neznámych dôvodov túži vyvraždiť celú svoju rodovú líniu. Už v šiestich rokoch malý Michael počas halloweenskej noci chladnokrvne dobodal svoju pätnásťročnú sestru. Po 15 rokoch sa mu podarilo utiecť z psychiatrickej liečebne, navyše práve v inkriminovanom období jesenných sviatkov. Jeho právom vyplašený psychiater Loomis (Donald Pleasence) tuší, že sa mladík nehrnie do rodného Haddonfieldu uctiť si sviečkou svojich nebohých blízkych. V priamom ohrození sa ocitá mladučká Laurie (Jamie Lee Curtis) a s ňou zvyšok nič netušiaceho pokojného mestečka.
Jednoduchý námet sa stretol s obrovským úspechom publika. Tichý vrah v bielej maske, odetý v opravárskej kombinéze, ktorý s puntičkársky svedomitou vášňou porcuje svoje obete spravidla kuchynským nožom, láka fanúšikov žánru už viac ako 40 rokov. Strach z neznámeho, no uhrančivého zla, umocňuje chorobná túžba po usmrtení zvyšných členov rodiny. Vražedné rodinné putá majú v podsvietenej dyňovej atmosfére jesene svoje magické čaro.
Carpenter namiešal dokonalý kokteil funkčných hororových ingrediencií a týmto úspechom sa mu podarilo zadefinovať osvedčené pravidlá hororových vyvražďovačiek pre ďalších filmárov. Mladé publikum si okamžite zamilovalo racionálne uvažujúcu Jamie Lee Curtis, rovnako ako titulného bubáka. Z dvadsaťročnej herečky sa cez noc stala Scream Queen, ktorej zaslúžený titul dodnes nikto neukoristil. Jej obsadenie považoval Carpenter za preukázanie najvyššej pocty ultimátnemu majstrovi hrôzy Alfredovi Hitchcockovi, ktorý udelil nesmrteľný status hviezdy hororu jej matke Janet Leigh vo svojom Psychu v roku 1960.
Halloween samozrejme nebol historicky prvým slasherom. Ako prvý však získal status blokbustera a punc rekordného hororového míľnika mu tak bez pochyby prináleží. Obľúbené krvavé série Piatok Trinásteho, Nočná mora z ElmStreet či neskorší Vreskot inšpiračne čerpali práve z filmového vyčíňania halloweenskeho vraha z Haddonfieldu. Carpenter násilnú vybíjanú svojím talentom povýšil na plnohodnotné umenie, ku ktorému sa fanúšikovia každoročne radi vracajú.
Dodnes sa Halloween dočkal siedmych filmových pokračovaní, dvoch remakeov a budúci rok privítame v kinách druhý diel novej trilógie nadväzujúcej priamo na originál. K veľkej sláve úspešného comebacku značky pomohla prítomnosť kráľovnej Jamie Lee Curtis.
Na pôvodnom scenári s Johnom Carpenterom v 70-tych rokoch spolupracovala jeho vtedajšia priateľka Debra Hill, ktorá pochádza práve z Haddonfieldu, v štáte New Jersey. Otázka námetu tým získava zreteľné kontúry. Príbeh čistého zla s okultnou príchuťou je založený na režisérovej intenzívnej skúsenosti z vysokej školy, kde na návšteve psychiatrickej liečebne stretol dieťa s nepríjemne desivým pohľadom. Zízalo na neho tak prenikavo, že diabolský dojem z maloletého pretavil do démonickej podoby nezastaviteľného vraha. Meno Michael Myers sa už objavilo v režisérovom predchádzajúcom filme. Avšak legendárnu postavu strieborného plátna z neho urobil až tento nezávislý film so sviatočnou tematikou.
S rozpočtom 300 000 dolárov a dovtedy jedinou známou hereckou tvárou na palube (Donald Pleasence), dokázali tvorcovia vyčarovať nestarnúcu hororovú klasiku s utŕženými 47 miliónmi vo vačku. Obľúbený doktor Loomis sa vrátil v ďalších štyroch pokračovaniach. Kvalita pribúdajúcich dielov mala rôznorodý charakter.
Vždy, keď sa na scéne po rokoch objaví s Michaelom rodinne spriaznená Jamie Lee, je z toho obrovská filmová udalosť prekračujúca žáner hororu. Tak neváhajte a dajte si v tomto dušičkovom období jedno halloweenske opakovanie. Bezvýrazná biela maska za zvukov notoricky známych tónov urobí zaručené zimomravé divy.