Pred 30 rokmi vstúpil do letných kinosál po celom svete dobrodružný megahit uznávaného režiséra Stevena Spielberga nakrútený podľa knižnej predlohy Michaela Crichtona s názvom Jurský park (1993). Trošku zavádzajúci titul jurského obdobia spustil celosvetové nadšenie z dinosaurov nielen u detí, ale u divákov každého veku a stal sa kultúrnym fenoménom 90. rokov. Po správnosti film zobrazoval najmä dinosaurie druhy z obdobia kriedy, jura však bola marketingovo chytľavejšia.
Crichtonova kniha uzrela svetlo sveta už v roku 1990, no bestsellerom sa stala až po premiére Spielbergovho filmu. Autor knihy úzko spolupracoval aj na filmovom scenári, spolu s Davidom Koeppom, ktorý mal na konte čerstvý hit Roberta Zemeckisa Smrť jej pristane (1992). Crichton bol z finálnej podoby scenára pomerne frustrovaný. Z knihy sa do filmu dostalo asi len 20 % obsahu a dinosaurí prím vystriedala záchrana detí. V predlohe sa kládol dôraz najmä na nebezpečenstvo genetického znásilňovania prírody, čo sa do filmu nepodarilo celkom jasne prepašovať. Navyše, pôvodne v príbehu zahynulo viacero hlavných postáv, no kto by ostrieľanému Spielbergovi rozporoval recept na úspešnú dejovú líniu?
Dinosaury sa vo filme mihnú v čistom čase asi len na 10 minút, ide však o zážitok, ktorý formoval celú generáciu divákov. Prehistorické tvory dodnes nestratili nič zo svojho filmového čara. Uveriteľnosť scén dravých jašterov je daná kombinovanou technikou animatronických modelov s digitálnym CGI, ktoré v Hollywoode začiatkom 90. rokov spustilo trikovú revolúciu. V skratke, ak sme na plátne videli dinosaura v celej kráse, išlo o digitálnu podobu. Ak len jeho časť, tá bola animatronickou hračkou.
Spielberg zámerne nesiahol po známych hereckých tvárach, aby na seba nestrhávali všetku pozornosť. V projekte sa tak neobjavil zamýšľaný Kevin Costner ani Sean Connery. Pred nemotorne obrovitým tyranosaurom či vražedne chytrými velociraptormi sa snažili uniknúť archeológ Alan Grant, ktorého stvárnil Novozélanďan Sam Neill bojujúci s príšerným ostrovným prízvukom, biobotanička Ellie Sattlerová s tvárou Laury Dern so záľubou v prehrabávaní sa v triceratopsom truse, nadaný matematik špecializujúci sa na teóriu chaosu, doktor Ian Malcolm v macherskom podaní Jeffa Goldbluma, či dvojica vnúčat miliardára Hammonda, Tim a Lex zahraní detskými hercami Josephom Mazzellom a Arianou Richards.
Jemne namyslený Malcolm, ktorý trávi čas tým, že robí z budúcich manželiek bývalé, sa vo filme postará o väčšinu pamätných hlášok. Neskrývane flirtuje s doktorkou Sattlerovou, čo sa prenieslo aj do reality. Goldblum a Dern tvorili pár niekoľko rokov a dotiahli to až k zásnubám. Komickou postavou bol obézny programátor Dennis Nedry, snažiaci sa ukradnúť dinosaurie embryá, ktoré chcel speňažiť u konkurencie. Nedryho zahral pamätný Wayne Knight, ktorý Spielberga zaujal vo vypočúvacej scéne v Základnom inštinkte (1992). Jeho černošského kolegu, večne fajčiaceho Arnolda si strihol Samuel L. Jackson, pre ktorého to bola jedna z jeho prvých väčších hollywoodskych úloh.
Skutočným zlosynom filmu bol však miliardár John Hammond, ktorého nezabudnuteľne zosobnil Richard Attenborough. Spielberg na britského velikána herectva ochotne čakal pre pracovnú vyťaženosť celý jeden rok. Hammond bol v jeho podaní neškodný strýčko so snom o blšom cirkuse, pripomínajúci plukovníka Sandersa z KFC. Ako neustále opakoval, v parku sa na ničom nešetrilo. Bola to práve Hammondova naivne chamtivá túžba po atrakciách pre celú rodinu, ktorá tak zaslepene ignorovala nebezpečenstvo neznalosti ekosystému dravých jašterov. Dinosaurí park v skutočnosti nikdy nešlo mať úplne pod kontrolou, o čom svedčí druhá, dobrodružnejšia polovica filmu.
Spielbergovo majstrovské dielo doručilo diváckej obci viacero myšlienkových posolstiev, a to je práve to, čo ho robí v porovnaní s inými blokbastermi z nabitých 90. rokov tak unikátnym. Nadčasové idey Jurského parku prežívajú vo filmoch dodnes. Spielberg o štyri roky nadviazal na svoj úspech voľným pokračovaním s názvom Stratený svet: Jurský park (1997), no kvality prvého dielu sa mu už dosiahnuť nepodarilo. Režijnú štafetu po ňom prevzalo v priebehu dekád viacero režisérov. Colin Trevorrow v roku 2015 oživil dinosauriu vlnu úspešným Jurským svetom, ktorý naštartoval novú trilógiu, neslávne končiacu minulý rok.
Stačí však, ak zaznejú prvé tóny legendárnej melódie skladateľa Johna Williamsa a vy sa presuniete do detských čias, kedy boli Spielbergove oživené dinosaury skutočnou senzáciou. Nechajte sa znovu nalákať do do detailu premysleného čarovného parku, na jazdu elektromobilmi zdobenými ikonickým logom s kostrou tyranosaura na červenom podklade. Ale majte sa na pozore, príroda si vždy nájde cestu.