V časoch, keď svetové kinosály dobíjal elegantný James Bond s tvárou Piercea Brosnana v megaúspešnom Zlatom oku (Golden Eye, 1995), dostal Hollywood chuť oživiť populárny špionážny seriál Mission: Impossible zo 60. rokov. Úlohu previesť špecialistov na kamufláž z televízie na strieborné plátno dostal režijný odborník na filmové napätie Brian De Palma. Ten však z klasickej skupinovej akcie elitného tímu agentov pod vedením Jima Phelpsa urobil krasojazdu mladého špióna Ethana Hunta, ktorého si s chuťou zahral ambiciózny tridsiatnik Tom Cruise.
Phelps, ktorý bol hlavnou hviezdou pôvodného seriálu aj remaku z roku 1988, išiel s tvárou Jona Voighta do úzadia a dal priestor mladej krvi, ktorá zo zavedenej značky urobila kaskadérsku revolúciu. Pre Toma Cruisea išlo o začiatok novej éry. Po prvýkrát si totiž vyskúšal producentskú stoličku a v tomto bode kariéry sa začala aj jeho vášeň pre bláznivé kaskadérske kúsky, ktoré herec zvláda dodnes bez záskoku. Vo svojom prvom špionážnom záreze si vyskúšal hneď niekoľko pamätných akcií. Do filmovej histórie sa zapísala ikonická krádež v serverovni CIA a rovnako i šialené surfovanie na streche rýchlovlaku TGV s agresívnou helikoptérou rovno za zadkom.
Zápletka filmu nepatrí k tým komplikovaným. Po fatálne nevydarenej pražskej misii si je Ethan Hunt nútený vyskladať nový tím a pokúsiť sa očistiť svoje meno v na prvý pohľad nesplniteľnej akcii. Značne komorný štart americkej špiónskej série vedie Brian De Palma skúsenou rukou a s citom pre postavy. Banálny príbeh je okorenený napínavou atmosférou, pre ktorú je De Palma právom označovaný za nasledovníka legendárneho majstra napätia Alfreda Hitchcocka. Zábery z nočnej Prahy skutočne pripomínajú jeho filmovú reč.
Netradične, práve kvôli kreatívnym nezhodám medzi režisérom a hlavnou hviezdou, ktoré čiastočne pramenili aj z nedokončeného scenára, sme dostali jeden z najlepších špionážnych thrillerov všetkých čias. Finálnu verziu scenára následne dopísali Robert Towmne, ktorý spolupracoval s Cruiseom už na adrenalínových Dňoch hromu (1990) či právnickej Firme (1993) a David Koepp zodpovedný za famóznu Carlitovu cestu (1993) či legendárny Jurský park (1993). Výsledok veľmi zdarne skĺbil starú školu tímovej akcie známu zo seriálovej verzie s novou vlnou adrenalínom nadopovaného jednotlivca. Ťahúňa, ktorý sa svojím nekonečným driveom vyrovná dlhoročnému sólistovi jej veličenstva, samotnému Jamesovi Bondovi. Ethan Hunt započal svojou prvou nesplniteľnou misiou éru elegantných atletických dobrodružstiev, ktoré bavia divákov po celom svete dodnes. Tom Cruise si vybudoval svoju vlastnú značku na neprekonateľných kaskadérskych kúskoch, ktoré sa stali príznačné nielen pre filmovú sériu, ale aj pre neho samotného.
Samozrejme, v pozadí sa Ethan vždy opiera o svoj tím IMF, ktorý sa naprieč jednotlivými pokračovaniami dnes už sedemdielnej série obmieňal. K tímovej stálici patrí Ving Rhames ako Luther, ktorý pravidelne zastrešuje technickú podporu. Ženský element obstarala krásna Emanuelle Béart ako špiónka s najzvodnejšími perami Claire. Ostrého operatívca s pamätným nožom Kriegera si strihol Jean Reno a Henry Czerny stvárnil slizkého šéfa agentúry Kittridgea. Tajomnú Max, obchodujúcu s tajnými informáciami a so záľubou v mladých agentoch, si užila Vanessa Redgrave. Casting sa výnimočne vydaril aj v menších úlohách. V úvodnom tíme IMF si zahrali aj Kristin Scott Thomas a Emilio Estevez. Ako znepriatelený agent sa vo filme ukázal aj český herecký matador Marek Vašut.
Po produkčných ťahaniciach s mestskými úradmi sa Cruise českej metropole roky vyhýbal, no v štvrtom pokračovaní sa opäť vrátil na miesto činu. Stovežatá Praha započala sériu nemysliteľných misií, ktorým prepožičala dokonalé zátišia historických uličiek i neexistujúcich reštaurácii s vybuchujúcimi akváriami.
Mission: Impossible od roku 1996 výrazne nezostarla. Rovnako ako nadčasová explozívna znelka Lala Schifrina. Než nám na budúci rok Tom Cruise doručí najnovšie špionážne dobrodružstvo, pokojne si oživte spomienky na prvú misiu Ethana Hunta i na jeho bombastické žuvačky.