Film Sedem statočných by sa zrejme nikdy nebol narodil keby šesť rokov pred ním nešokoval, v dobrom slova zmysle, svet japonský mág a majster Akira Kurosawa svojím veľdielom a dodnes vysoko ceneným filmom Sedem samurajov. Táto 160 minútová klasika o cti, priateľstve a zblížení sa mala vysoký podiel na tom, že mohla vzniknúť ďalšia klasika, nami spomínaný film Sedem statočných. Aj preto sa o tomto filme v kuloároch hovorí ako o remakeu spomínaného Kurosawovho diela.
John Sturges (1911-1992) je chlapík, Američan, ktorý sa podujal skúsiť nakrútiť minimálne taký úspešný film ako jeho japonský kolega. Ani on sám však netušil, že jeho práve chystaný film sa tak hlboko zapíše do povedomia divákov po celom svete. Aj keď priznajme si, už herecká kompilácia, čo to mohla naznačiť, a len málokto mohol pochybovať o tom ako to celé dopadne.
Veľkým plusom bol aj fakt, že Sturges nevplával do cudzích vôd. Nielenže bol svetom už dlhší čas braný viacmenej pozitívne, kvôli takým filmom ako Útek z Ford Brava (1954) či Posledný vlak z Gun Hillu (1959) v hlavnej úlohe s nezabudnuteľným Kirkom Douglasom a Anthony Quinnom ho diváci brali už aj ako úspešného režiséra filmov s westernovou tematikou. Jeho najväčšia pýcha však ešte len prišla. Len tak mimochodom, Sturges po tomto famóznom úspechu nezaspal na vavrínoch a do jeho smrti v 92-om stihol natočiť ešte také pecky ako Veľký útek (1963), scifi Zajatí vesmírom (1969) či vojnovú drámu Orol pristál (1976), po ktorej navždy pristál aj on a odvtedy ho už nikto nikdy nevidel sadnúť si na režisérsku stoličku. Len tak pre zaujímavosť si pripomeňme aké hviezdy par excellence dokázal v týchto troch filmoch ešte zozbierať. Steve McQueen, Richard Attenborough (dnes známy skôr Oscarom za réžiu filmu Gándhí /1982/), Donald Pleasence, Gregory Peck, Gene Hackman, Robert Duvall či v neposlednom rade vysoko uznávaný Michael Caine. Títo všetci a mnoho ďalších sa postupne vystriedalo pod jeho taktovkou a veľa z nich práve jeho filmom odštartovalo hviezdnu hereckú kariéru.
Ako som už spomínal, výborné herecké zoskupenie sa zišlo aj vo filme, ktorý hrá v tomto článku hlavnú úlohu. Tu je sedem statočných: Chris (Yul Brynner), Vin (Steve McQueen), Chico (Horst Buchholz), Lee (Robert Vaughn), Bernardo (Charles Bronson), Britt (James Coburn) a Harry (Brad Dexter).
V malej mexickej osade Ixcatlan dochádza farmárom trpezlivosť. Každoročne, ako na hodinky presne, prichádzajú o svoju ťažko nadobudnutú úrodu a takmer všetky zásoby. Za všetkým stojí neznesiteľný podliak a bandita Calvera (Eli Wallach). Tentoraz to však prekročilo všetky medze. Calvera si nielenže privlastnil väčšinu zásob, dnes aj zabil. Zabil jedného z nich, a to si už sedliaci nenechajú ľúbiť.
Prichádzajú do blízkeho mestečka s cieľom zaobstarať si pár zbraní na ochranu pred najbližším Calverovým nájazdom. Keď sa však stanú svedkami odvážnej udalosti pištoľníka Chrisa (nezabudnuteľná scéna pri ktorej Chris a Vin vezú mŕtve a nechcené indiánske telo na pohrebisko, odzadu sledovaní mladíkom Leem), je rozhodnuté. To je ich záchranca, nádejajú sa.
A tak sa aj stane. Chris akceptuje ponuku sedliakov pričom sa vôbec nepozerá na skutočnosť, že odmena je mizerná. Sľúbi, že najbližších šesť týždňov on a ďalší oslovení pištoľníci uchránia osadu od toho najhoršieho. Farmári dostávajú novú nádej, a aj po začiatočnej nevôli z ich strany si nakoniec novozaloženú partiu mužov západu obľúbia.
A tí na oplátku musia dokázať, že si ich pozornosť a vďaku zaslúžia. Nekonečné čakanie, striedanie stráží, stavanie opevnení, nové lásky, zrady, prekvapenia, milé a dojímavé, inokedy dych zastavujúce scény, toto všetko a omnoho viac Sturges so svojim štábom do filmu zakomponoval a výsledný dojem je bravúrny. Veľmi dojímavá je hlavne scéna pri ktorej si trojica chlapcov nájde cestu k jednému z pištoľníkov – Bernardovi. S oddanosťou verných služobníkov mu sľúbia vernosť, pomocnú ruku a nedajbože aj pomstu za jeho smrť. Nezabudnuteľná je aj mladícka neskúsenosť a odvaha juniora ich skupiny Leeho, ktorého geniálne zahral Robert Vaughn. Svojou postavou dokázal do filmu vniesť prvky zajačej roztopaše, humoru a hlavne neutíchajúcej odvahy, ktorá pramení z dokázania ostatným, že aj on na to má. Nesmieme zabudnúť ani na najlepšieho vrhača nožov Britta, ktorého stvárnil excelentný James Coburn. V pamäti utkvie hlavne jeho flegmatická scéna na stanici pri ktorej sa chtiac – nechtiac musí pustiť do súboja s človekom, ktorý „prizná“ svoju porážku až tým, že mu ostane Brittove ostrie zapichnuté v srdci. Keď si predstavíme, že nám k tomu, a nielen k tomu vyhráva skvelá hudba, na akú sme v špičkových westernoch zvyknutý, nechýba nám nič ku šťastiu.
Musíme uznať, že film Sedem statočných patrí ku klenotom svetovej kinematografie. Aj po toľkých rokoch ho ďalšia a ďalšia generácia neignoruje a práve naopak s radosťou konzumuje. Ale nemusíme sa čudovať, v tomto filme nájdeme toľko fascinujúcich prvkov, že nám neostáva nič iné, len sa k nemu s radosťou opätovne vracať.
„Ten starec mal pravdu. Vyhrali len sedliaci. My sme prehrali, vždy prehrávame“.
Originálny názov: The Magnificent Seven
Krajina pôvodu: USA
Rok: 1960
Réžia: John Sturges
Scenár: William Roberts, Walter Bernstein, Walter Newman
Kamera: Charles Lang
Hudba: Elmer Bernstein
Hrajú: Yul Brynner, Eli Wallach, Steve McQueen, Charles Bronson, Robert Vaughn, James Coburn, Brad Dexterl, Horst Buchholz, Vladimir Sokoloff, Whit Bissel