12

Michal Lučivjanský
Preview

12Na fakt, že Američania robia remaky takmer každého úspešného filmu, ktorý nie je z ich produkcie, sme si už zvykli. Keď sa to ale deje naopak, tak to je už vec nevídaná. Ešte viac je to zaujímavé, keď ide o remake takého kvalitného a kultového filmu, akým je bezpochyby snímka Dvanásť rozhnevaných mužov z roku 1957. Tento klasický minimalistický majstrovský kúsok je asi najlepším filmom zo súdnej sieni, aj keď sa takmer celý odohráva len v miestnosti pre porotu.

Nie je však remake ako remake. Prerobenia tejto klasiky sa totiž chopil známy ruský režisér a herec Nikita Michalkov, ktorý je vo filmovom svete známy najmä vďaka drsnému filmu Unavení slnkom. Michalkov sa rozhodol pôvodný film o dvanástich porotcoch posunúť do inej roviny, a preto sa dej filmu odohráva v malej škole v Čečensku. Už samotné ukotvenie príbehu do tohto miesta je v Rusku odvážnym krokom, keďže ohľadom osudu Čečenska vedenie Ruskej federácie nepodporuje výraznú pluralitu názorov. Michalkov je však známym ruským nacionalistom, je aktívny aj v politike a rovnako je zástancom Putina. Vďaka tomu je jasné, že politické pozadie filmu Dvanásť sa zhoduje s názorom vládnej garnitúry. Sám bývalý prezident Putin film videl na osobnej projekcii a vyjadril sa, že mu “vtlačil slzu do očí“.

/12 /12

Dvanásti porotcovia rozhodujú v telocvični čečenskej školy o vine a nevine chlapca, ktorý je obvinený z úmyselnej vraždy svojho otčima, dôstojníka ruskej armády. Dvanásti muži sú pestrou ukážkou názorov, keď sa medzi nimi nachádza taxikár s rasistickými sklonmi, žid, ktorý prežil koncentračný tábor, ustráchaný chirurg, televízny producent, muzikant, či šéf cintorína. Títo muži rozhodujú o osude chlapca tým, že musia jednohlasne rozhodnúť o tom, či daný skutok spáchal, čo je s ohľadom na zloženie poroty poriadne ťažká vec. S postupom času sa dostávajú k slovu aj emócie a jednotlivý členovia poroty začnú presadzovať svoje názory.

Pôvodný film bol logicky postavený okrem sily príbehu aj na kvalitných výkonoch hereckých predstaviteľov, medzi ktorými vynikal najmä Henry Fonda, ale nestratil sa ani Jiří Voskovec. V ruskej verzii hrá predsedu poroty samotný režisér Nikita Michalkov, ktorý začínal práve ako herec a až potom sa presadil na režisérskej stoličke. “Bieleho“ muža poroty, teda toho, kto od začiatku verí v chlapcovu nevinu, hrá pôvodom ukrajinský herec Sergej Makovecký. Z ďalších hercov je vo filme ešte napríklad Alexej Petrenko, ktorý hral už v predchádzajúcom Michalkovom filme Barbier sibírsky a Valentin Gaft.

/12 12

Film po svojom uvedení vyvolal diskusiu, ktorá vyplýva zo spomínaného faktu, že Michalkov patrí medzi sympatizantov Putina a to sa zákonite prejavilo na samotnom filme. Z toho dôvodu viaceré organizácie v Rusku a aj po celom svete poukazovali na občasný jednostranný pohľad na problém. Takisto sa vraj viaceré postavy filmu podobajú na ruských opozičných politikov. Táto kontroverzia filmu veľmi neuškodila v globálnom meradle, keďže bol nominovaný na Oscara a dostal ocenenie aj na filmovom festivale v Cannes. Slovenská premiéra tohto mimoriadne zaujímavo vyzerajúceho filmu bude 27.11.2008.