„Všetci muklovia pozor! Do kín už onedlho prichádza piaty diel príbehu Harryho Pottera. Každý, kto sa nezúčastní, môže na ďalší deň očakávať návštevu dementorov. Ak len netúžite po tom, aby z vás tieto smrteľne nebezpečné príšery vysali všetko šťastie, príďte si pozrieť príbeh mladého čarodejníka, ktorý musí bojovať nielen proti temnému pánovi, ale aj proti svojim hormónom!“ Tak nejako by mohla znieť výzva v miestnych rozhlasoch pred príchodom nového filmu dnes už kultovej série o Harrym Potterovi.
Môžeme povedať, že filmové spracovania Harryho Pottera významne prispeli k oživeniu tradície hraných rozprávok. Prvé štyri diely sú taktiež ukážkou rôznych režisérskych prístupov. Prvé dva pod taktovkou Chrisa Columbusa boli odeté do hávu tradičnej rozprávky, ktorá očarila svojou milosťou a vernosťou zobrazenia čarodejníckeho prostredia. Potom nasledovalo „dospenie“, hrdinovia začali nosiť obyčajné rifle a tričká namiesto čarodejníckych kabátov, zábery stemneli a atmosféra zhustla – prišiel Alfonso Cuarón. Posledný diel bol však sklamaním – spracovaniu Mikea Newella chýbala predovšetkým väčšia nápaditosť a premyslenosť príbehu, až sa v ňom divák napokon strácal.
Ponuku na natočenie piateho dielu pôvodne dostal aj režisér Jean-Pierre Jeunet známy filmami ako Amélia z Montmartru. Votrelec: Vzkriesenie či Delikatesy. Napokon ju odmietol a my dnes môžeme iba hádať, ktorú zo svojich mnohých tvári by v ňom predviedol, a hlavne akú tvár by dal samotnému filmu. K režírovaniu piateho dielu sa napokon dostal David Yates. Ide o režiséra, ktorý nemá s celovečerným filmom väčšie skúsenosti a práve Harry Potter je jeho prvá veľká príležitosť. Niet sa teda čo čudovať nad zvedavosťou divákov, ktorí s napätosťou očakávajú, ako sa s príbehom popasoval. Niečo môže napovedať podpísanie zmluvy so štúdiom aj na ďalší diel – prinajmenšom oni sú s jeho prácou spokojní.
Ťažkostí, s ktorými sa stretol pri natáčaní, bolo určite mnoho. Kniha číslo päť je totiž povestná svojím objemom – v slovenskom vydaní má až 825 strán čistého textu. Uvidíme, či sa ich podarí previesť na filmové plátno bez toho, aby zmizli podstatné časti a hlavne bez toho, aby film strácal na pochopiteľnosti. Dej knihy sa navyše neustále točí okolo Harryho boja so sebou samým, s tým, že musí zostať v ústraní a hlavne s myšlienkami, ktoré ho prenasledujú v snoch. Spolu so skutočne širokým rozsahom rôznych motívov a príhod ide o náročnú látku, ktorá istotne kládla tvorcom nemalý odpor.
Základné body príbehu sú dva. Tým prvým je Harryho dospievanie, za ktoré nevďačí iba postupujúcemu veku, ale aj všetkému, čo v minulosti zažil. Byť pri návrate Temného pána, čo je bodom číslo dva, nie je žiadna sranda. Ešte horšie však je, že množstvo ľudí mu to nechce uveriť. Harryho preto čakajú nielen problémy s Voldemortom, ale aj s novou učiteľkou, ktorú na školu pošle ministerstvo mágie. Keďže kvalita jej výučby obrany proti čiernej mágií zjavne pokrivkáva, Harry túto ťažkú oblasť zoberie na podnet kamarátov do vlastných rúk. Film tak poskytne množstvo napätia a dobrodružstva. Tešiť sa určite môžeme na rôzne súboje v podaní Dumbledorovej armády (ako sa Harryho spolok nazve), ako aj na záverečný súboj v priestoroch samotného ministerstva mágie. Neobídu nás ani príjemnejšie starosti ako láska či prvý bozk. Film jednoducho predstavuje vhodnú príležitosť zábavy nielen pre rodičov s deťmi, ale aj pre násťročných a ich polovičky. Tí sa počas premietania určite nechajú radi voľne inšpirovať.
Jednu zmenu, ktorá nastala ešte počas príprav, môžeme pozorovať dlhšiu dobu. Najskôr sa začali objavovať rôzne PR správy, ktoré nám napríklad zvestovali, že film sa nebude natáčať na Barandove, lebo mama Daniela Radcliffea (hrá Harryho) mu nedovolí ísť do takého voľnomyšlienkárskeho mesta ako je Praha. Potom sme sa dozvedeli ako sa Radcliffe dobre cítil pri natáčaní bozkávacej scény. No a napokon sme sa dočkali manipulovania s plagátmi, konkrétne zväčšenia poprsia Emmy Watson, ktorá hrá Hermionu. Tento trend by sa však nemal odraziť na samotnom filme – išlo skôr o snahu nalákať do kín ešte širšiu skupinu divákov.
Svet sa v zásade vždy delí na dve polovice. V tomto prípade na fanúšikov Harryho Pottera a na tých druhých. Filmové spracovania tejto knihy sa delia na dobré a na tie horšie. Dobré spracovanie Harryho Pottera má však toľko polôh, že pripraví kvalitný filmový zážitok nielen jeho fanúšikom, ale aj tým druhým. Už čoskoro zistíme, o ktorú možnosť ide.
Svetová premiéra: 8.7. 2007
Premiéra v SR: 12.7. 2007