9. februára, dva a pol týždňa po svetovej premiére, sa do našich kín dovalí najnovší film úspešného režiséra Stevena Soderbergha (Nákaza, Traffic, Erin Brockovich, Dannyho jedenástka). Haywire má potenciál zadefinovať, ako má vyzerať súčasný seriózny akčný film. V prípade takého odľahčeného to urobil veľmi dobre Macheta.
Príbeh, aspoň na prvý pohľad, nevyzerá vôbec originálne. Hlavnou postavou je Mallory Kane (Gina Carano), tajná agentka pracujúca pre spoločnosť, ktorú si na najrôznejšie úlohy najíma americká vláda. Po úspešnom vyslobodení uneseného čínskeho žurnalistu je však zradená a ponechaná na smrť niekym jej blízkym z agentúry. Musí sa tak o svoje prežitie postarať úplne sama a prísť pri tom na to, čo sa vlastne deje. Využije všetok svoj vojenský tréning a znalosti bojových umení.
Haywire začína byť viac zaujímavý, až keď sa pozrieme na podrobnosti. Predstaviteľka hlavnej úlohy, Gina Carano, bola profesionálna bojovníčka v rôznych štýloch bojových umení, či kickboxe. Vo svojej kategórii bola dokonca tretia najlepšia na svete. Je to taká ženská verzia Jeana-Clauda Van Damma. Objavila sa už v niekoľkých filmoch, či v televízii, ale väčšinou to súviselo s jej športovou kariérou. Toto je jej druhá filmová úloha po snímke Blood and Bone, ktorá však išla priamo na DVD. Ak to tentokrát pre ňu dopadne pozitívne, určite o nej ešte budeme viackrát počuť. Nie je to však herečka, aspoň zatiaľ. Režisér a producenti v tomto smere však nenechali nič na náhodu.
Už je to asi aj zbytočné pripomínať, Soderbergh má zázračnú schopnosť. Do svojich filmov vie dostať z hereckej elity koho chce, ale menoslov v Haywire je aj tak úctyhodný. Uvidíme tu Michaela Fassbendera (X-Men: First Class, Hunger, Jane Eyre), Ewana McGregora, Billa Paxtona (Votrelci, Apollo 13), Channinga Tatuma (Step up, G.I. Joe, Drahý John), Antonia Banderasa, Michaela Douglasa a Mathieu Kassovitza, ktorý je známy aj ako režisér. Pri takejto zostave okolo Giny sa to určite dalo zvládnuť, ak má aspoň štipku talentu. Na úroveň filmov JCVD by to teda nemalo klesnúť, ale to by sme už vážne podceňovali aj samotného Soderbergha.
Scenár k filmu napísal osvedčený Lem Dobbs. Neznáme meno, ale skúsený autor. Spolu s Alexom Proyasom napísal scenár výbornej snímky Smrtihlav (Dark City, 1998), ktorá doplatila na to, že išla do kín v podobnom čase ako Matrix. V jeho filmografii nájdeme aj tituly ako Kafka (1991) s Jeremym Ironsom, či Kto z koho (The Score, 2001). So Soderberghom už pracoval. Bolo to v roku 1999 na snímke The Limey.
Haywire má teda všetky predpoklady na to, aby to bol veľmi úspešný a dobre nakrútený akčný thriller. Dopyt po takýchto filmov je pomerne veľký, a tak je trochu zvláštne ako dlho sa čakalo na jeho uvedenie do kín. Je už niekoľko mesiacov kompletne hotový a na niekoľkých festivaloch či veľtrhoch prebehli už aj jeho projekcie. Medzitým sa však predal do takmer celého sveta.