Keď je doba krutá, ak ju chcete ovládnuť, musíte mať pevnú ruku. Úloha panovníkov nie je ľahká. O to ťažšie, pokiaľ to je žena, ktorá si musí svoju pozíciu dvojnásobne obhájiť. Neľahkú púť Alžbety I. nám zobrazuje nový film Shekhara Kapura Kráľovná Alžbeta: Zlatý vek.
Pokiaľ si spomínate, že ste už film o kráľovnej Alžbete videli, nemýlite sa. Napísal ho ten istý scenárista, natočil ho ten istý režisér, hlavnú úlohu si zahrala tá istá herečka. A predsa je to film do značnej miery odlišný. Zostalo však to podstatné – snaha o zobrazenie ozajstného príbehu a vypätého života, dôraz na detaily akými sú kostýmy, či scenérie, nefalšované dobrodružstvo. Prvý film, ktorý sa volal Kráľovná Alžbeta, získal nomináciu na Oskara. Po uvedení voľného pokračovania do kín sa zatiaľ ozýva viac skeptických hlasov, no historický veľkofilm už tradične nie je žánrom, ktorým sa človek zavďačí každému.
Príbeh zobrazuje kráľovnú Alžbetu, ktorá musí ukočírovať Britániu v časoch búrlivých náboženských bojov. Španielsky kráľ Filip II. je odhodlaný ísť do vojny s Anglickom a obnoviť v ňom katolicizmus. Alžbeta je pripravená ísť do vojny a ochrániť svoju krajinu. Zápasiť však musí aj v ďalšom boji. Zaľúbila sa totiž do sira Waltera Raleigha, no svoj život sľúbila krajine. Navyše keď jej radca sir Francis Walsingham zistí, aká zrada sa proti nej pripravuje, namiesto pomoci podloží svojej panej nohu. Osud krajiny stojí na jednej žene, osud jednej ženy je život krajiny.
Podobne ako v predchádzajúcom filme o Alžbete, aj tu úlohu kráľovnej kráľovsky ovládla Cate Blanchett. Tá v poslednej dobe zažiarila vo filmoch ako Zápisky o škandále, či Babel. Ďalší film určite nebude výnimkou v jej excelentných výkonoch. Svoje si povedia aj rovnako výnimoční herci Clive Owen a Geoffrey Rush. Sú to mená, ktoré v súčasnej dobe zaručujú nielen úspech, ale aj kvalitu. Clive Owena už dlhú dobu udivoval filmový svet, no dlhú dobu zostával nepovšimnutý. Po Potomkoch ľudí už nikomu nemusí dokazovať, že každá minúta venovaná jemu stojí za to. Zaručene tomu bude aj v žánri historického filmu, s ktorým má už skúsenosti vďaka Kráľovi Artušovi.
Každý, kto film doteraz videl, vraví jedno. Hudba je výnimočná. Zhodujú sa v tom všetci kritici, aj keď viacerí z nich nie sú z filmu nadšení. O hudobnú stránku sa postarali „Mozart Madrasu“ A.R. Rahman a autor hudby k filmom ako Moulin Rouge, či Láska Nebeská, Craig Armstrong. Ďalším nezanedbateľným pozitívom sú kostýmy. Zatiaľ čo v mnohých filmoch tvorcovia zápasia s tým, aby ľudia z minulosti nevyzerali ako príliš súčasní, či aby ich šaty nevyzerali príliš nesúrodo, film o kráľovnej Alžbete je aj v tomto ohľade absolútne profesionálny.
Natočiť historickú drámu je odvážne. Natočiť druhú ako pokračovanie je možno bláznovstvo. Tvorcom filmu Kráľovná Alžbeta: Zlatý Vek sa to podarilo. Oceniť ich odvážnosť a zručnosť budete môcť už čoskoro. Spomeňme, že sériu sa chystajú zakončiť ešte tretím, záverečným dielom.