Od premiéry prvého pokusu priviesť Kroniky Narnie na strieborné plátno ubehli takmer tri roky. Teraz však do kín prichádza závratnou rýchlosťou druhý počin Novozélanďana Andrewa Adamsona – Kroniky Narnie: Princ Kaspián. Podľa informácií, ktoré sa už predrali na svetlo sveta to vraj bude posun vpred.
So štvoricou Pevensievovských súrodencov sa stretneme po druhý raz za kurióznych okolností. Chystajú sa do školy a smutne čakajú na vlak, keď tu zrazu sa ocitnú v milovanej Narnii. Ukáže sa, že po dávnych časoch ich kraľovania nie je už ani chýru, ani slychu a v ich druhej domovine vládne despotický kráľ Miraz. Existuje však aj tajný odboj bájnych tvorov a zvierat, ktoré sú v Narnii momentálne tabu a na jeho čele stojí Mirazov synovec Kaspián, pravý dedič trónu. Deti neváhajú ani sekundu a poberú svoju výzbroj do boja o pravú podstatu ich krajiny.
O filmovom šate ďalšieho dielu slávnej heptalógie C.S.Lewisa sa šepkalo už od premiéry Leva, Šatníka a Čarodejnice. Definitíne rozhodnutie padlo v roku 2006, no kvôli problémom s výberom lokalít sa nakrúcanie začalo až koncom januára nasledujúceho roka. Celý proces výroby filmu sprevádza kvapka smoly, v lete sa totiž produkcia ocitla v obrovskom časovom sklze a rodičia herečky Georgie Henley jej nedovolili účasť v každej scéne, pretože sa o ňu až priveľmi báli. Produkcia vystriedala niekoľko krajín, v ktorých sa nakrúcalo. Ocitli sa na Novom Zélande, v Slovinsku a dokonca zablúdili aj do neďalekého Česka.
Nedávno sa taktiež objavili isté klebety o sfilmovaní ostatných dielov tejto ságy. Dobrodružstvá lode Ranný pútnik sa svojej prvej klapky dočkajú niekedy v lete tohto roku, pretože projekt bol už schválený. Adamson sa však na režisérsku stoličku neposadí, vystrieda ho Michael Apted. Premiéra tohto diela bola stanovená na máj 2010, takže si ani dlho nepočkáme. Ostatné filmy by sa mali nakrútiť v dejovej následnosti, čiže päť za sebou nasledujúcich kníh má už plátno takmer isté. Filmové stvárnenie Čarodejníkovho synovca a Koňa a jeho chlapca je však ešte stále vo hviezdach.
Od štábu sa očakávali zázraky v súvislosti so samotným Princom Kaspiánom. Podľa všetkých to mal byť Brit, no stále sa nevedeli dohodnúť na veku. Napokon sa zhodli na tom, že 26-ročný Ben Barnes je vďaka svojmu mladíckemu vzhľadu ideálnou voľbou. Vidieť ste ho mohli napríklad v nedávnom fantasy hite Stardust. Osobne si myslím, že trafili klinec po hlavičke, lebo z fotografií a traileru je vidno, že Ben si svoju rolu užíva a len tak ľahko ho kritika nezastraší. Úlohu pomstychtivého kráľa Miraza stvárni taliansky herec Sergio Castellitto, v našich zemepisných šírkach známy z televíznej adaptácie príbehu o svätom Padre Piovi. Jeho manželku, kráľovnú Purnaprismiu dostala na starosť Alicia Borrachero, španielska hviezda, u nás známa najmä z nedávnej filmovej lahôdky Láska v čase cholery. Štvoricu týchto známych mien uzatvára Warwick Davies, predstaviteľ trpaslíka Trubkina. Môžete ho poznať z adaptácií Potteroviek, ako profesora Flitwicka.
Čo sa týka starého obsadenia, hlavní hrdinovia ostávajú bez zmeny. William Moseley aj Anna Popplewell sa ukážu posledný raz, Skandar Keynes narobil menšie problémy so svojou výškou (ešte stále sa nevie, či ho budú musieť dodatočne vo výslednej podobe zmenšovať) a z Georgie Henley sa medzi časom stala pôvabná mladá slečna. Na všetkých štyroch je vidno obrovskú zmenu ako aj vo vzhľade, tak aj v skúsenostiach. Aslanovi požičia svoj leví hlas opäť Liam Neeson, novému počítačovému myšiakovi Ričipípovi ho zas daruje Eddie Izzard a na niekoľko sekúnd zazrieme aj Oscarom ovenčenú herečku Tildu Swinton, keď si zopakuje svoju rolu Bielej čarodejnice.
Premiéra Princa Kaspiána je naplánovaná na šestnásty máj tohto roka pre Ameriku, my Európania si budeme musieť mesiac počkať. Tvorcovia nám sľúbili veľké veci, už v traileri ukázali mohutné trikové sekvencie, ktoré má na svedomí opäť Weta. Nebude núdza o bojové scény, scenár sa od filmu líši vraj len máličko a na plagátoch bijú do očí zvučné mená. Nemusíte mať radi rozprávky, stačí, ak uveríte, že aj vy sa z vlakovej stanice môžete dostať do čarovného sveta.
Článok bol publikovaný aj v časopise Fantázia č. 41.