Čím to je, že väčšina ľudí tak miluje Shyamalanove filmy? Odpoveď sa skrýva v slovíčkach mysterióznosť a nepredvídateľnosť. Ľudia radi sledujú filmy s ducharskou a mimozemšťanskou tematikou, radi sú svedkami ľudí v od sveta odrezanej osade, ktorých napádajú neznáme príšery z lesa, alebo s obľubou pozerajú ako sa ľudia s nadprirodzenými schopnosťami komiksového charakteru popasujú so svojimi vlastnosťami. Najmä ak takéto filmy vynikajú neodmysliteľnou atmosférou, včasnou a pohotovou kamerou, hrôzu bijúcou hudbou a zvukom a skvelými dejovými zvratmi a pointou na záver.
Shyamalan sa Dámou vo vode nepochybne odkloní od svojej predošlej tvorby, ktorá Znameniami a Osadou naberala na reálnejšej mysterióznosti. Osada sa stala jeho najreálnejším počinom, no Dáma vo vode dostane určite nálepku najbizarnejšia. Príbeh záhadnej mladej ženy, ktorú na svojej záhrade nájde osamelý a plachý domovník Cleveland Heep (Paul Giamatti), vzápätí jej poskytne prechodné ubytovanie vo svojom bazéne a následne sa do nej zamiluje, napísal Shyamalan pôvodne pre svoje deti. A pozrime sa – vykľul sa z toho už jeho piaty, ostro očakávaný film.
Keďže morská panna alebo víla je postava zo známych príbehov pre deti, film bude mať rozprávkový nádych. V žiadnom prípade to ale rozprávka nebude, to mi potvrdí asi každý, kto videl nabúchané trailery, po vzhliadnutí ktorých, bude asi v septembri tomuto podivnému počinu ťažké odolať. Príbeh je, ako inak, veľmi utajovaný. Tajnostkárstvo a chuť prekvapiť režisérskeho kúzelníka dosiahlo dokonca takých rozmerov, že samotní herci vedeli iba minimum informácií ohľadom príbehu, ktoré nevyhnutne potrebovali na svoju repliku a scénu. Táto precíznosť sa pomaly stáva pravidlom a keď sme už pri tých pravidlách, vo filme si strihne svoju malú roličku, ako sme už na to zvyknutí, aj samotný Shyamalan.
Vie sa iba toľko, že spomínaný domovník, povolaním architekt sa pokúsi pomôcť „svojej novej nájomníčke“, aby sa vrátila späť do svojho rozprávkového sveta, z ktorého sa nevedno ako dostala do toho nášho. A aby to nemali obidvaja také jednoduché, prapodivné obludy a monštrá z rozprávkového sveta jej návratu domov budú chcieť zabrániť. Takže sa môžeme po dlhšom čase znova tešiť na stret dvoch svetov, tentoraz reálneho a rozprávkového.
Paul Giamatti si oceňovanou Bokovkou otvoril bránu do lepšej hereckej ligy, v ktorej donedávna účinkoval a Dáma vo vode je skvelá príležitosť, ako si svoj nastolený štandard môže ako-tak udržať. Čo sa týka hlavného hrdinu Shyamalanovho príbehu, toho stvárni Bruce Dallas Howard (slepá Ivy z Osady), ktorá tak po Brucovi Willisovi (Šiesty zmysel, Vyvolený) a Joaquinovi Phoenixovi (Znamenia, Osada) zasadla na post režisérovho obľúbeného a obsadzovaného herca.
Príbeh o morskej panne v reálnom svete bol už sfilmovaný a to Ronom Howardom v hlavných úlohách s Tomom Hanksom a Daryl Hannah, ktorých postavy sa tiež do seba zamilovali. Lenže v prípade filmu Žblnk šlo o príjemnú komédiu a teraz pôjde o niečo strašidelnejšiu vec. Paralelu medzi týmito dvoma filmami badať aj čo sa týka ľudí, ktorí na nich pracovali, lebo dvadsaťštyri ročná B. D. Howard je zhodou okolností dcéra spomínaného režiséra filmu Žblnk – R. Howarda (Čistá duša, Druhá šanca, Da Vinciho kód).
Rozpočet vo výške 75 miliónov amerických dolárov, ktorý je zatiaľ najvyšší spomedzi všetkých režisérových filmov, svojimi nákladmi o čosi predbehol Vyvoleného a Znamenia. Z trailerov sa nám do očí dostali samé tmavé chladné farby a keďže Dáma vo vode bude tesne hraničiť so žánrom fantasy, je tento rozpočet ešte veľmi slušne udržaný. Uvidíme, ako bude film vyzerať po vizuálnej stránke celý na plátne, no zatiaľ všetky dostupné informácie, trailery či klebety nasvedčujú, že by Dáma vo vode mala okrem prívlastku najbizarnejšia, dostať aj nálepku originálna.
Mojej domnienke, že to bude skvelý balans medzi rozprávkou, drámou a tajuplným thrillerom nehrá do karát fakt, že Dáma vo vode, ako sa sám režisér vyjadril, bude vhodná pre deti od 8 rokov vyššie. Dúfajme teda, že príbeh o návrate morskej panny do svojho sveta bude tvoriť koniec koncov akési pozadie na vykresanie skvelej pointy, ktorou budeme určite prekvapení a ohúrení (ako väčšina z nás stále). Nič iné nám totiž do 7. septembra nezostáva.