Dejiny Afganistanu v druhej polovici dvadsiateho storočia boli plné zmien, ktoré výrazne ovplyvnili život tejto horskej krajiny. Všetko sa to začalo najmä ruskou inváziou v roku 1979 na ktorú reagovali Spojené štáty istou pomocou (zaujímavý pohľad na túto časť dejín podáva film Súkromná vojna pána Wilsona). Afganskí bojovníci vyzbrojený americkými zbraňami vyhnali Rusov zo svojej krajiny, ale potom sa k moci dostala fundamentalistická skupina islamistov, ktorá za neslávne preslávila pod názvom Taliban. Ani ukončenie ich vlády “pacifistom“ Bushom nemalo výrazný vplyv na zmeny v Afganistanu, pretože v krajine stále vládne chaos a bežný človek si dokáže zarobiť na živobytie len pestovaním maku na heroín. Filmov s tematikou Afganistanu zatiaľ veľa nebolo, novú vlnu možno začne práve Majster šarkanov.
Majster šarkanov rozpráva príbehov dvoch nerozlučných kamarátov v Kábule v čase okolo ruskej invázie. Volajú sa Hassan a Amir a napriek tomu, že Hassan je vlastne sluhom Amira, tak sú títo dvaja chlapci najlepší kamaráti. Práve v čase ich detstva je v Afganistane veľmi populárny šport, keď si deti vyrobia papierové šarkany, ktoré ozdobia rôznymi ostrými predmetmi a v súboji sa snažia druhému drakovi odťať šnúru. Hassan je v tomto športe mimoriadne šikovný. Jedna udalosť ale zmení vzťah oboch chlapcov, ktorí sa vzájomne odcudzia a všetko vyvrcholí keď prídu Rusi a Amir odchádza z krajine preč.
Film vznikol na základe knihy afganského spisovateľa Khaleda Hosseiniho. Majster šarkanov je jeho prvá kniha napísaná v angličtine a okamžite sa dočkala úspechu v USA, kde sa umiestnila na treťom mieste v predaji kníh za rok 2005. Tento román sa rozhodol sfilmovať režisér Marc Foster, autor zaujímavých filmov ako Stay a Hľadania Krajiny-Nekrajiny (takisto režisér ďalšej bondovky Quantum of Solace). Meno režiséra svedčí o tom, že film nebude len slabým hollywoodským dojákom, ale že bude nazerať na komplikovanú tému z viacerých uhlov pohľadu.
Majster šarkanov bol natočený zaujímavým spôsobom, keď väčšina filmu je hovorená po afgánsky (konkrétne v istom dialekte perzštiny) a len časť po anglicky, čo je pre americký film dosť nezvyčajná voľba s ohľadom na to, že americké publikum globálne nerado číta titulky v kine. Hlavní herci vo filme, teda predstavitelia kamarátov Khalid Abdalla a Zekeria Ebrahimi, pochádzajú priamo z Kábulu, ale viacerí ostatní herci (najmä dospelí) sa museli učiť jazyk pre film. Napriek umiestneniu príbehu do Afganistanu sa film natáčal radšej v Číne, pretože horská krajina pestovateľov maku nebola práve najlepšie miesto na filmovanie, navyše s ohľadom na tému filmu.
Štyroch detských hercov vo filme po natáčaní premiestnili do Spojených arabských emirátov, pretože sa obávali o ich bezpečnosť, keďže jedna scéna filmu je viacerých ohľadoch kontroverzná a aj samotný herci neboli ňou práve nadšený. Celkovo bol film v Afganistane prijatý záporne a afganská vláda zakázala distribúciu filmu vo svojej krajine, najmä kvôli tej jednej spomínanej scéne, ale aj kvôli istým etnickým výrokom vo filme. V iných častiach svete si ale film vyslúžil kladné reakcie, aj keď niektoré časti filmu boli pranierované ako zbytočne gýčové. Majster šarkanov bude mať na Slovensku premiéru 17.4. 2008.