Každá ľudská generácia keď vyrastá, má určité vzory a zopár hrdinov, ktorí sú buď z kníh, filmu, televízie, rádia a podobne. Tak pre niekoho boli hrdinovia kedysi Old Shatterhand a Winnetou, pre ďalších to boli Štyria tankisti a pes a zase pre generáciu vyrastajúcu v deväťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia to boli štyri zmutované korytnačky, ktoré sme všetci poznali pod názvom Ninja Korytnačky. Leonardo, Raffaelo, Donatello a Michaelangelo – to boli naši hrdinova bojujúci pod vedením majstra Splintera proti zločinu v uliciach New Yorku a najmä proti protivnému Schredderovi a jeho bande nohsledov. Títo štyria frajeri všetky riešili neuveriteľne cool a popritom ešte dokázali flirtovať s novinárkou April. Navyše neustále pojedali pizzu a mám takú teóriu, že za obrovskou obľúbenosťou pizze u dnešných mladých ľudí (aj ja som obeťou tohto fenoménu) je práve sledovanie tohto seriálu v detstve.
Prvý koncept Ninja Korytnačiek vznikol v roku 1984 v nezávislom vydavateľstve komiksov Mirage Comics. Prvý komiks ešte nemal výraznejší úspech, ale postupne sa štyria pojedači pizze stali fenoménom a tak v roku 1987 vznikol pod vedením japonského animátora Yoshikatsu Kasai kreslený seriál, práve ten, čo išiel v našej televízii. Oproti komiksu boli hrdinovia v seriálu vtipnejší, menej drsný a išlo vlastne o farebnejší a detskejší svet korytnačiek oproti temnejšiemu komiksovému. Seriál pokračuje vo výrobe až doteraz a medzitým sa podarilo nakrútiť aj trojicu televíznych filmov a dokonca istý čas bežala v USA hraná verzia seriálu, ktorá sa ale skončila fiaskom. Ninja Korytnačky sú ešte stále populárne a preto sa teraz do kín dostáva celovečerný počítačovo animovaný film.
Zo začiatku sa o projekt vo veľkej miere zaujímal klasik akčného filmu John Woo, ktorá ale postupne z celého projektu vycúval. Vedúcim výroby sa tak stal Kevin Munroe, grafik, animátor a režisér, ktorý sa podieľal na výrobe viacerých počítačových hier, komiksov a takisto aj filmov. Munroe sa pustil do písania scenára, ktorý mu odobril dokonca aj jeden z tvorcov prvého komiksu (pôvodní autori televízny kreslený seriál úplne odmietali a snažili sa o jeho stiahnutie z vysielanie). Už počas písania scenára sa rozhodol, že tentoraz sa bude snažiť zobraziť svet korytnačiek z toho temnejšieho aspektu, čiže film sa mal už od začiatku výroby výrazne odlišovať od kresleného seriálu a mal byť určený skôr starším divákom a nie deťom ako seriál. Toto rozhodnutie bolo najprv producentmi nepochopené, ale napokon s jeho predstavou súhlasili a scenár odklepli.
Príbeh tohto filmu sa odohráva po udalostiach z predošlých troch filmov, ale ich znalosť nie je podmienkou správneho pochopenia a vychutnania filmu. V New Yorku sa dejú zvláštne veci, pretože tajomný Max Winters si stavia armádu z čudesných príšer a obyvatelia Veľkého Jablka žijú v neustálom strachu, pretože už aj samotné tiene ich dokážu vydesiť na smrť. Navyše sa na oblohe objavujú zvláštne hviezdne zoskupenia, ktoré len napomáhajú všeobecnej atmosfére strachu. New York jednoducho potrebuje svojich zmutovaných hrdinov, lenže s tým bude menší problém, pretože Leonardo ako prirodzený vodca skupiny je na špeciálnom výcviku niekde ďaleko a tak Raffaelo, Donatello a Michaelangelo sú bez svojho vodcu trochu mimo. V New Yorku bude zase raz pekne horúco…
Takisto ako príbeh, aj spracovanie filmu je primárne zamerané na teenagerov a nie na deti. 3D animácia je podriadená celkovému výzoru asi najviac, pretože na zverejnených obrázkoch z filmu nevidieť vôbec pastelové farby, ako to bolo v pôvodnom seriáli. Celá CGI animácia vznikala v hongkonskom štúdiu a rozpočet bol ustálený na vcelku nízkom čísle 35 miliónov USD. Štúdio sa viditeľne snažilo ušetriť, keď dalo vyrobiť film práve v Hongkongu, ale snáď to nebude až také slabé, keďže viacerí animátori pracovali pred tým pre Pixar. Zaujímavosťou v súvislosti s krajinou výroby je fakt, že akčné scény vo filme boli štylizované do podoby hongkonských akčných filmov, čo môže vyzerať v kontexte celého filmu zaujímavo, alebo naopak to môže skončiť trapasom.
O dabing hlavných štyroch postáv sa postarali zväčša neznámi herci, ale oveľa známejšie mená sa vyskytujú v oblasti vedľajších postáv. Sarah Michelle Gellar dabuje novinárku April, čínska hviezda Zhang Ziyi dala svoj hlas zápornej postave s menom Karai a rozprávačom príbehu sa stal muž s veľmi charizmatickým hlasom Laurence Fishburne. O kvalite pôvodného dabingu sa budeme môcť presvedčiť aj v našich kinách, pretože u nás by mal ísť film v pôvodnom znení, čo nie je u nás v poslednej dobe častý jav. Slovenská premiéra je naplánovaná na 13.9. 2007 a možno sa film dočká aj u nás takého úspechu ako v USA, kde na seba zarobil už za prvý týždeň premietania.