Netrvalo dlho a Bruce Willis sa vrátil k svojej najslávnejšej úlohe ikonického policajta, ktorý zo zásady prežije všetko. Od poslednej vybíjanej s teroristami ubehlo šesť rokov a nekompromisný strážca zákona sa opäť ocitá v nesprávnu chvíľu na nesprávnom mieste. Tento nešťastný zvyk sa stal v priebehu troch desaťročí akousi základnou McClaneovou povahovou črtou. Nepoddajný hrdina z ľudu sa tentoraz pohrá s nervovou sústavou ruskej mafie. Z nevinného výletu do Moskvy sa zásahom scenáristu vykľuje klasické vojnové peklo. Turista Willis by len rád dostal svojho syna Jacka z miestneho väzenia. Malá potomkova výtržnosť však, zdá sa, naberie vážnejšie kontúry a v snahe vyviaznuť so zdravou kožou bude musieť dvojgeneračný tím McClaneov zdolať nielen nemalé vzájomné rozdiely.
Na papieri i z trailerov to vyzerá dobre, no budú srdcia fanúšikov plesať i po odchode z kinosály? Už naposledy to nebolo to pravé „smrtonosné“, hlavne vďaka preexponovaným akčným kúskom Super Brucea, ktorý si ľavou zadnou osedlal nepilotovanú stíhačku a tiež pre neadekvátneho vychudnutého zloducha v čiernej košeli vypranej v Perwolle. Napriek drobným nedostatkom sa zo štvrtej Pasce vykľula solídna adrenalínová jazda s nemalým ziskom, ktorá Willisovi navrátila chuť navliecť si zakrvácané tielko a vyleštiť odznak.
Ďalší návrat akčnej legendy bol len otázkou času. S dobrým menom predchádzajúcich dielov aktuálne hazarduje režisér John Moore, ktorý má na konte otrasného Maxa Paynea (2008) či nevydarený pokus vystrúhať z Owena Wilsona akčného hrdinu (Behind Enemy Lines, 2001). Kameňovaniu od videoherných fanúšikov tento odborník unikol len o vlások. Priaznivcov Smrtonosného Bruca je však neporovnateľne viac.
O scenár sa postaral zatiaľ nie veľmi úspešný Skip Woods, z ktorého pera pochádza nemastný-neslaný Swordfish: Operácia Hacker (Swordfish, 2001), nevýrazný Hitman (2007) či opomenutý A-Team (2010). Referencie tvorcov piateho dielu nevyzerajú príliš pozitívne, no nebuďme pesimisti a skúsme dôverovať aspoň úsudku hlavnej hviezdy, ktorá by svoju najmilovanejšiu postavu len tak nerozvážne nepochovala.
Charizmy má čoskoro šesťdesiatnik Willis stále na rozdávanie a jedno pokračovanie hádam ešte utiahne. Na pomoc si povolal vychádzajúcu akčnú hviezdu Jaia Courtneyho, ktorý nedávno statočne naložil Tomovi Cruiseovi v Jackovi Reacherovi. Courtney stvárni mladého Jacka McClanea, drzého agenta CIA špeciálne vyškoleného zastaviť nukleárnu hrozbu. Vydarenú rodinku dopĺňa hubatá dcéra Lucy (Mary Elizabeth Winstead) z predchádzajúcej časti, ktorá sa objaví v úvodnom krátkom cameu.
V úlohách ruských mafiánov uvidíme prevažne maďarských hercov, pretože moskovské scenérie produkcia tradične nakrúcala v lacnejšej Budapešti. Do filmu sa tak dostalo i množstvo slovenských umelcov, z tých známejších zazriete Romana Luknára a tí pozornejší i rytmického Patrika Vrbovského. Fanúšikovia, ktorým v minulom diele chýbala trochu tvrdšia vrava, si môžu vydýchnuť. Piata časť je klasifikovaná ako štandardné R-ko, v ktorom nebude núdza o náležité explózie, sporo odeté devy i ostrovtipné dialógy.
Za zlý žart považujem preklad originálneho titulu A Good Day To Die Hard na slovenský názov Smrtonosná pasca: Opäť v akcii. Bolo vari niečo zlé na doterajšom numerickom trende? Ďalšia pálčivá otázka je, či sa ruský zlosyn aspoň priblíži k neprekonateľnému čaru Hansa Grubera.
Piaty diel vzbudzuje doteraz najviac rozpakov a zároveň ide o film s najkratšou minutážou. Na ploche 97 minút bude mať čo robiť, aby si vydobyl svoje plnohodnotné miesto v masovo obľúbenej sérii. O konečných kvalitách najnovšej McClaneovej misie sme sa mali pôvodne presvedčiť rovnako ako zvyšok sveta už na Valentína, no distribútor nás necháva čakať až do 14. marca. Dúfajme teda, že to bude stáť za to.
Yipee-Ki-Yay Mother Russia!