Svetoznámy režisér Oliver Stone sa nikdy nevyhýbal spoločensky dôležitým témam. Väčšinu svojej kariéry však pozornosť venoval udalostiam dávno minulým, ako tomu bolo napríklad vo filmoch Nixon (1995) alebo Čata (Platoon, 1986). V posledných rokoch sa to zmenilo. Ako prvé sa od roku 2003 objavili dokumentárne filmy. Mnohokrát nimi vyvoláva kontroverzné reakcie. Venoval sa v nich citlivým témam ako konflikt v Palestíne, hneď dva dokumenty sú o Fidelovi Castrovi a ďalší o Hugovi Chávezovi. A aj v tom poslednom z minulého roka (South of the Border) sa venuje politickej situácii v Južnej Amerike.
O niečo neskôr sa táto nová línia jeho tvorby premietla aj v hraných dielach. Za všetko stačí spomenúť názvy jeho posledných dvoch filmov. World Trade Center (2006) a W. (2008), ktorý nie je ničím iným ako životopisom Georga W. Busha. Za súčasť tohto trendu môžeme považovať aj Stonovú najnovšiu snímku Wall Street: Peniaze nikdy nespia, ktorá sa do našich a českých kín dostane 30. septembra. Aká téma hýbe v posledných rokoch politickým i spoločenským životom celého sveta viac ako aktuálna hospodárska kríza?
Predpokladám, že väčšina z Vás pozná film Wall Street z roku 1987 a viete teda, že v tomto prípade ide o voľné pokračovanie. Dráma Wall Street znamenala vo svojej dobe naozaj veľa, priamo ovplyvnila mnohých ľudí a dodnes predstavuje dôležitú výpoveď o večnej snahe ľahko a rýchlo zbohatnúť. Posolstvo filmu je nadčasové a veľmi dobre vystihuje aj súčasnú situáciu. Z tohto pohľadu nakrúcanie pokračovania nemá veľmi význam. Vyzerá to tak, že tento nápad ani nedostal priamo Oliver Stone, pre ktorého to bude inak prvé pokračovanie vôbec a to už tiež o niečom hovorí. Scenár ho asi naozaj oslovil.
Pod ten sa podpísalo viacero ľudí. Verziu, ktorá sa nakoniec použila, napísali Allan Loeb a Stephen Schiff. Loebovi sa v posledných rokoch ako scenáristovi darí a je to aj licencovaný maklér. Vhodná kombinácia pre takúto snímku. Príbeh sa odohráva 23 rokov od udalostí pôvodného filmu. Gordon Gekko (Michael Douglas) sa dostáva konečne z väzenia na slobodu a čaká ho nový svet. Mnoho sa za tie roky zmenilo. Burza a celé finančníctvo je oveľa divokejšie ako za jeho čias. Snaží sa dôležitých ľudí varovať pred blížiacimi sa problémami, ale nenachádza odozvu pre svoju kriminálnu minulosť. Zameria sa preto na problémy vo svojej rodine. Dcéra Winnie (Carey Mulligan) ho po samovražde brata zavrhla, viní ho za ňu. Gekka však vyhľadá jej snúbenec Jacob (Shia LaBeouf). Dohodnú sa, že si navzájom pomôžu. Jacob potrebuje pomôcť v hľadaní človeka zodpovedného za smrť svojho mentora Lewisa Zabela (Frank Langella). Ten spácha samovraždu po neúspešnom pokuse o záchranu svojej spoločnosti, v ktorej pracuje aj Jacob. Na oplátku sa Gordonovi pokúsi vytvoriť cestu k dcére.
Vo filme sa objaví, aj keď len na chvíľu, i Charlie Sheen opäť ako Bud Fox. Zápornú postavu stvárnil Josh Brolin. Pre Michaela Douglasa bola rola Gordona Gekka pravdepodobne najlepšia v hereckej kariére. Získal za ňu mnoho ocenení a fanúšikov. Očakávania sa teda upierajú hlavne k nemu. Navyše sa v posledných rokoch neobjavil v lepšom filme a dá sa predpokladať, že si túto príležitosť nenechal újsť a opäť nám všetkým ukáže, čo v ňom je. Pre mladého Shia LaBeoufa je to zasa šanca vymaniť sa z teenegerských úloh a po Transformeroch sa niekam posunúť.
Wall Street: Peniaze nikdy nespia už má za sebou niekoľko projekcií na festivaloch. Reakcie sú zatiaľ viac ako dobré. Diváci si pochvaľujú príbeh, prácu kamery a soundtrack od Craiga Armstronga (Moulin Rouge, The Incredible Hulk). Možno sa vďaka filmu aj viac dozvieme o príčinách vzniku hospodárskej krízy. Príbeh sa totiž odohráva v roku 2008 a začína v čase, keď prvé veľké problémy na finančnom trhu boli už na spadnutie.