7 Days in Hell, 2015 © HBO 7 Days in Hell, 2015 © HBO

Fanúšikovia športu, zbystrite pozornosť. Tento dokument by vám nemal ujsť! Ide v ňom totiž o vrchol tenisovej sezóny, o samotný Wimbledon a o azda najslávnejší zápas jeho histórie.

Originálny názov
7 Days in Hell

športový, komédia
2015 / 42 min. / MP 18
USA

Réžia
Jake Szymanski
Scenár
Murray Miller
Aaron Williams verzus Charles Poole stoja proti sebe v zápase, ktorý trval 7 dní. Jedna z najväčších športových udalostí histórie očami príbuzných, známych, ale aj veľkých osobností tenisu ukazuje, ako veľa toto stretnutie znamenalo a čo všetko zmenilo. Alebo, čo „by“ zmenilo, keby sa stalo. 43-minútový špeciál z dielne HBO má totiž s akýmkoľvek skutočným zápasom pramálo spoločné.

História Wimbledonu si síce pamätá superdlhé či inak výnimočné stretnutia (a o niektorých z nich už určite existujú dokumenty), no tento „zápas“ je čisto uletená paródia na tenis a dokument ako taký.

V 7 dňoch v pekle nájdete prakticky všetky klišé, ktoré spomienkové dokumenty ponúkajú. Na pozadí bizarného tenisového zápasu vám však až vtedy prídu ako naozaj zábavné a nepochopiteľne neoriginálne. Napriek tomu, že ide o paródiu, s prihliadnutím na všetky okolnosti treba povedať, že ak by išlo o skutočný zápas, bol by to naozaj plnohodnotný dokument. Jeho „autenticitu“ tvorcovia majstrovsky doplnili o známe osobnosti, ktoré hrajú samých seba.

Je tu Serena Williams, hovorí smrteľne vážne o svojom bratovi. Je tu tenisová legenda John McEnroe, známy búrlivák, v ktorom určite hľadali tvorcovia inšpiráciu pre jednu z hlavných postáv. A konečne je tu aj David Copperfied, azda najznámejší žijúci kúzelník so šibalským úsmevom a veselými hláškami, ktoré mu proste uveríte. Táto partia zvyšuje hladinu bizarnosti, no ešte viac vtipnosti celej takmer trištvrtehodinovej zábavky.

7 Days in Hell, 2015 © HBO

Gro humoru však stojí na dvojici Andy SambergKit Harington. Špeciálne Samberg znovu (ako už x-krát predtým) dokazuje, že v komediálnom žánri je doma. Špeciálne pri rôznych paródiách a napodobňovaní slávnych či menej slávnych indivíduí. Postave Aarona Williamsa dodáva charakter frustrovaného, nešťastného a zlomeného tenistu, ktorého nešťastné náhody obrali o životný megaúspech, a teraz sa snaží sebe aj svetu dokázať, že na to má. Za použitia neortodoxných prostriedkov.

Zato Kit Harington je ten, kto nesie na chrbte celú Britániu, keďže je tunajší rodák a favorit fanúšikov a dokonca aj samotnej kráľovnej, ktorá sa neštíti vyvíjať naňho tlak. Ťažký vzťah s matkou, so samým sebou a najmä so svojím rivalom pomáhajú k vyhroteniu atmosféry a vcíteniu sa do utrpenia oboch hráčov v (ne)skutočnom pekle na tenisových dvorcoch v Londýne.

Snímka je originálna, vtipná a najmä plná nápadov hodných pozastavenia. Nevykráda iné komédie a rôzne druhy humoru dávkuje postupne a precízne – od úplne logicky očakávaných bonmotov až po úplne uletené chobotiny, mnohokrát priam nútiace diváka, aby sa sám seba opýtal, či to, čo videl, nebola len jeho bujná fantázia.

7 dní pekla občas ide cez čiaru, občas pošteklí, ale čo je hlavné, počas 43 minút nenudí. Zaujímavý počin z dielne káblovej televízie ocenia nielen fanúšikovia krátkych gagov (okrem Samberga je tu napríklad aj Fred Armisen zo Saturday Night Live), ale aj tí, ktorí radi zájdu na komédiu a neberú sa príliš vážne (ako tu účinkujúce osobnosti).