Originálny názov: The Forbidden Kingdom / Gong fu zhi wang
Žáner: akčný/historický
Minutáž: 113 minút
Krajina pôvodu: USA/Čína
Rok: 2008
Prístupnosť: MP 15
Réžia: Rob Minkoff
Scenár: John Fusco
Kamera: Peter Pau
Hudba: David Buckley
Hrajú: Jackie Chan, Jet Li, Collin Chou, Liu Yifei, Li Bing Bing, Michael Angarano, Morgan Benoit, Wang De Shun, Liu Xiao Li
Boli ste už niekedy v Austrálii? Nie? Poďte na ňu do kina …
Mystická príroda, Aboridžinovia, Nicole Kidman a Hugh Jackman, to je podľa režiséra Baza Luhrmanna Austrália. Po muzikálovom filme Moulin Rouge nám tento režisér ponúka epický príbeh o neprebádanom kontinente. Dlho očakávaný film tohto roku prichádza aj do slovenských kín.
Príbeh sa odohráva v začiatkoch druhej svetovej vojny. Pestovaná anglická aristokratka Lady Ashly (Nicole Kidman) prichádza do divokej Austrálie za manželom. Ešte však netuší, čo jej táto cesta prinesie. S počiatku sa film javí ako napínavá dráma s klasickou ľúbostnou zápletkou. Rýchlo nás však vyvedú z omylu domáci Aboridžinovia, ich naturel, hudba a prístup k životu. Mystika a záhadnosť, sa tiahnu celým filmom a „vyťahujú“ ho tak z kategórie realistických. Táto trocha nadprirodzenosti a nereálnosti však snímke vôbec neuškodila. Práve naopak, pekne podčiarkuje tajomnosť, ktorú v nás chcel režisér vzbudiť. Tance, zaklínania, načúvanie prírode, to všetko kdesi v Austrálii ešte stále existuje.
Dejová línia je predvídateľná, čo filmu trošku uberá body. Prerod uhladenej anglickej paničky na „tvrdú“ obchodníčku s dobytkom nastal v priebehu filmu pomerne rýchlo. Pozorného diváka neprekvapí ani do očí bijúca skrytá láska medzi Lady Ashly a drsným dobytkárom (Hugh Jackman). Prvotné nesympatie, ktoré postupne vzplanú do silného citu, odlúčenie a srdcervúci návrat. Nefalšovaná romantika. Všetky drobné chybičky môžeme filmu odpustiť vďaka hereckému koncertu oboch hlavných hrdinov, no najmä výkonu malého Nullaha (Brandon Walters). Mladučký Austrálčan vytvoril postavu, pri ktorej sa nejednej citlivejšej duši vtisnú slzy do očí. „Creamy boy“ napoly Aboridžinec, napoly Európan reprezentuje obraz Austrálie, ktorý nám film ponúka. Miešanie dvoch svetov na jednom kontinente.
Samozrejme, jednou zo silných stránok filmu je stránka vizuálna. Nielen vierohodné efekty, ale najmä zobrazenie Austrálskej prírody, si zaslúžia pochvalu. Za spomienku určite stojí kvalitná práca kamery, dynamický strih a strhujúca hudba. Austrália je film všehochutí. V 165 minútach sa divákovi dostane naozaj všetkého. Film by sme mohli pokojne rozdeliť do troch častí (podobne, ako to urobil Jakubisko so svojou Bathory). Ak sa vám zdá, že sa už blíži záver, ste na omyle. To začína nová kapitola. Naťahovanie deju, len aby sa z Austrálie ukázalo čo najviac, nebol práve najšťastnejší ťah. Časté opakovanie romantických scén, silné hrdinské gestá, to všetko síce v sebe silu má, no mnohokrát je to neefektné a naivné ako z lacnejších amerických filmov.
To, že si Baza Luhrman vybral do svojho filmu práve Nicole Kidman a Hugha Jackamana nie je vôbec náhoda. Obaja sú totiž pôvodom Austrálčania a zároveň kvalitní herci, čo filmu zaistilo dobré ohlasy u divákov. O čom teda vlastne film Austrália je? Rozpráva nám príbeh o žene, mužovi, dieťati. No je to najmä príbeh jednej krajiny.
Film Austrália je plný protikladov. Nedá sa povedať, že je to ten najlepší film, aký som kedy videla. Na druhej strane, by som si ho pozrela znovu, pretože dojem určite zanechal. Propagácia kontinentu, o ktorú sa Luhrman svojou snímkou pokúsil, sa mu podarila. Pokiaľ holdujete cestovaniu, máte radi kvalitnú filmovú hudbu a Nicole Kidman, nenechajte si túto filmovú snímku ujsť.
Hor sa do Austrálie, priatelia!