Originálny názov: Exit Through the Gift Shop
Žáner:dokumentárny, komédia
Minutáž: 87 minút
Krajina: Veľká Británia, USA
Rok: 2010
Prístupnosť: MP
Réžia: Banksy
Kamera: Eric Coleman, Brian Cross, Jerry Henry, Todd Mazer
Účinkujú: Banksy, Thierry Guetta, Debora Guetta, Monsieur André, Zeus, Shepard Fairey, Ron English, Caledonia Curry, Borf a ďalší
Banksy je anglický streetartový umelec pochádzajúci z Bristolu. Streetart je špecifická forma vizuálneho umenia, rozvíjaná vo verejných priestranstvách. Pouličné umenie talentovaného Brita, ktoré kombinuje graffitti s využitím šablónovej techniky, sa objavuje v mnohých európskych veľkomestách. Jeho svojské diela sú často satirické, vysmievajú sa z radovej spoločnosti. Vyjadrujú politický, kultúrny alebo etický názor. Prvý audiovizuálny projekt tohto anonymného umelca nie je výnimkou.
Netradičný dokument s nálepkou réžie a scenára svetoznámeho nekonvečného majstra sa dostal na výslnie verejnosti už v roku 2011. Za kvalitné a nápadité spracovanie si vyslúžil oskarovú nomináciu v kategórii dokument či na BAFTA Awards nomináciu Výnimočný debut. Spočiatku sa očakávalo, že pôjde o opis Banksyho diela a hodnovernú analýzu streetartu v historickom a súčasnom kontexte. Banksy však opäť šokoval a priniesol nám na plátno kontroverzný príbeh „pseudostreetartistu“ Tonnyho Guettu, ktorý prispôsobil súčasnému žánru „mockumentary“. Čiže odrode populárnych dokumentárnych fimov, kde dominuje dynamika a nejednotvárnosť. Stiera sa objektivita a tvorca aktívne vstupuje do procesu.
Tonny Guetta je len obyčajný nadšenec streetartového umenia z juhu Francúzska. Pre svoju záľubu v amatérskom filmovaní sa takto aktívne účastní ilegálnej tvorby mnohých umelcov. Posadnutý vzrušením celého deja tohto druhu sebaprezentácie sa sám púšťa do zhotovovania pouličných diel pod pseudonymom „Mr. Brainwash“. Po dlhšom čase sa osobne stretáva s vysnívanou ikonou, „nedolapiteľným“ Banksym. Šokujúci záver vzťahu Guettu a Banksyho nám odkryje nejednoznačné posolstvo filmu.
Vo filme Exit Through the Gift Shop sa nepozeráme na otázku graffitti a streetartu len ako na rozhranie umenia a vandalizmu. Táto téma je už v týchto kruhoch zastaralá. Autor poukazuje, že nie všetky obsahy nesú hodnotnú a kvalitnú myšlienku. Polemizuje o súčasnom masovom „brainwashingu“, napríklad o vymývaní mozgov médiami.
Vtipne naznačuje, že ako postava Banksy, skrytá za rúškom mystifikácie, je vždy „o krok vpred“. Strieľa si z diváka, ale ten mu je za to ešte vďačný. Publiku neprekáža, že si počas snímky uvedomuje, ako častokrát bez rozmýšľania pohlcuje všadeprítomný konzum a nedokáže čítať medzi riadkami. Možno práve preto sa smiešny Francúz nazval „pán Vymývač mozgov“ a zarobil na komerčnej výstave celý majetok. Na margo ohromnej publicity tejto expozície sa Banksy vyjadril trefne: „Mr. Brainwash is a phenomenon (think in the cultural sense) – and I don´t mean that in a good way.“ Podčiarkuje tým filozofiu štrukturalizmu. Kultúra je štruktúra významu. Význam každého kultúrneho fenoménu je daný jeho postavením v spoločenskej štruktúre. Vymývač Guetta je teda v rámci spomenutého masovým produktom, za ktorý sa rozhodla spoločnosť štedro zaplatiť.
Snímka od produkcie Holly Cushing pôsobí chaoticky nastrihaná, ale na konci nám všetko dáva zmysel. Na dynamike naberá aj vďaka hudbe od Geoffa Barrowa s väčšinovou prítomnosťou hiphopu. Predsa len istým spôsobom vždy súvisel s týmto druhom umeleckej činnosti.
Z Exit Through the Gift Shop sa len veľmi okrajovo dozvedáme o Banksyho tvorbe, napriek tomu nám ponúka celé spektrum zaujímavých informácií. Na druhej strane v nás ostáva pochybnosť, či sú alebo nie sú zavádzajúce. Tvorca necháva na nás samotných, čo a ako si z jeho projektu odnesieme. A práve možnosť voľby sa podobá na jeho komplexný odkaz. O úspešnosti a rešpekte tejto idey hovorí aj to, že tržby tohto dokumentu prekročili päť miliónov dolárov.