Opäť sa mi k recenzovaniu dostal film, ktorého koprodukcia síce je tvorená hlavne škandinávskymi krajinami, no príbehovo je zasadený do nami často neprebádaného arabského sveta. Po Svätom pavúkovi a kritike dnešného Iránu, sa do našich kín dostal aj Chlapec z neba, snímka Tarika Saleha, Švéda s egyptskými koreňmi, ktorá nás vezme na azda najprestížnejšiu moslimskú univerzitu na svete.
Boy from Heaven
triler, dráma
2022 / 126 min. / MP 15
Švédsko / Francúzsko / Fínsko / Dánsko
Réžia
Tarik Saleh
Scenár
Tarik Saleh
Hlavnou postavou tohto príbehu je mladý Adam (Tawfeek Barhom), syn chudobného rybára, ktorý toho veľa nenahovorí, no je oddaným a trochu naivným mladým mužom so silným vzťahom k islamu. Zvrat v jeho živote prinesie možnosť štúdia a štipendium na univerzite Al-Azhar. Tá sa nachádza v hlavnom meste Káhire a je centrom náboženského učenia islamu vo svete už vyše tisíc rokov. Vyplašený a pokorný Adam nastupuje do prvého ročníka a ani sám netuší, že zohrá kľúčovú úlohu v smerovaní vlastnej krajiny. Krátko po nástupe na univerzitu totižto zomiera hlavný imám univerzity a to spustí neľútostný súboj o moc.
Na vysvetlenie kontextu, Al-Azharská univerzita je veľmi dôležitou inštitúciou v Egypte i celom moslimskom svete. To si uvedomujú aj politici, ktorí potrebujú mať minimálne dobré vzťahy s elitou vzdelávania mladých moslimov. Veľmi ľahko totiž s príchodom nového imáma môže skĺznuť smerovanie výučby i politického postavenia k radikálnym názorom. Len na porovnanie, na univerzite študovali mnohí bývalí i súčasní prezidenti moslimských krajín ako Maledivy, Indonézia či Afganistan, progresívni učenci s otvorenými názormi, ale takisto aj zakladateľ Al-Kaídy či teroristickej skupiny zodpovednej za obliehanie filipínskeho mesta Marawi.
Hlavný hrdina Adam sa postupne spriatelí so študentom Zizom (Mehdi Dehbi), ktorý mu dá okúsiť aj trochu slobody a spestrenia oproti úmornému a ťažkému štúdiu. Avšak skôr, ako sa z nich stanú skutočný priatelia je Adam svedkom jeho vraždy. Na miesto tak prichádza hlavný inšpektor verejnej bezpečnosti Ibrahim (Fares Fares známy z detektívok oddelenia Q), ktorý tak v citlivej chvíli veľmi sekulárnej školy bez svojho vodcu rozbieha vyšetrovanie smrti mladíka. Čoskoro sa Adam chtiac-nechtiac stane detektívovou pravou rukou a informátorom z vnútra univerzity.
Chlapec z neba je exkurziou do nami často neprebádaného a skrytého sveta, ktorý pripomína naše politické intrigy, no z úplne iného uhla pohľadu. Scenáristicky sa film veľmi podaril a snímka zaujme mnohými zvratmi, prekvapivými odbočkami i veľmi surovým naratívom. Navyše film v závere skvelo pumpuje napätie, a aj napriek tomu, že si k hlavnej postave divák nájde cestu len keď bude veľmi chcieť, snímka jednoznačne udrží pozornosť do posledných sekúnd. Film s trocha pomalším rozbehom neskôr zvyšuje tempo a pre niekoho môže pôsobiť v závere chaoticky, no celková premisa je v skutočnosti veľmi jednoduchá, no umne napísaná.
Zisk ceny za najlepší scenár v Cannes za minulý rok to zrejme len potvrdzuje. Aj napriek tomu však samotné vyústenie príbehu pôsobí trochu pritiahnuto za vlasy. Adam sa celý film stále iba ocitá v hre mocných tam, kam ho postavia a zrejme ani nerozumie, čo sa v jeho okolí deje. Vo väčšine filmu to je v poriadku, ale v závere je to až príliš silná káva. Veriť, že vládnuce šarže obrovskej krajiny vložia nádej svojej budúcnosti v takejto delikátnej situácii práve do rúk tejto čistej duše pôsobí len ťažko uveriteľne. Ak však trocha prižmúrim oči, príbehový oblúk je veľmi zaujímavo zakončený a necháva priestor premýšľať.
Čomu nerozumiem oveľa viac, je formálne spracovanie. Snímka pôsobí veľmi reálne, opäť nie je problém veľmi rýchlo spadnúť do neznámych vôd a nechať sa unášať nílskym prúdom. Herecké výkony sú fajn, nikto výrazne neexceluje, introvertný Adam nemá úplný drive na to strhnúť emočne diváka a Fares Fares, zmenený na nespoznanie hrá svoj štandard, no pôsobí trocha (nechcene) komicky.
Najväčším sklamaním z môjho pohľadu bol vizuál. Film, ktorý využíval fantastické lokácie, veľký štáb a zrejme aj nemalý rozpočet nedokáže vizuálne strhnúť. Áno, nie je to zlé, avšak potenciál na lepšie vymyslenú kameru doslova kričí z mnohých záberov, cez smrť imáma, modlitby či výučbu. Veľká škoda, ak by film o čosi lepšie odkomunikoval príbeh a viac tlačil symbolicky i vizuálne na samotu a odlúčenie mladého Adama v priestoroch obrovskej Káhiry, mešít a učební, film by bol ešte o level vyššie.
Chlapec z neba je atypickou detektívnou drámou kombinovanou s politickým trilerom. To všetko vyskladané do orientálneho balíčka, kde dominuje zaujímavý príbeh plný zvratov, poloprávd, zrady a túžbe po moci. Film sa netají inšpiráciou ku klasike Umberta Eca Meno ruže, no Tarik Saleh ponúka priamočiarejšiu verziu, ktorá je v istých momentoch trochu hluchá a monotónna, no stále divácky veľmi vďačná s jasným posolstvom, že pravda často nie je len jedna.