Deadpool 2 (2018) © CinemArt SK Deadpool 2 (2018) © CinemArt SK

Jedna z filmových udalostí roka, pokračovanie Deadpoola, sa konečne dostala do kín. Okrem nového príbehu dostávajú tvorcovia aj novú úlohu – prekonať jednotku. Darí sa im to?

Originálny názov
Deadpool 2

akčný, komédia, dobrodružný, sci-fi
2018 / 119 min. / MP 15
USA

Réžia
David Leitch
Scenár
Rhett Reese, Paul Wernick
V prvom rade je nutné zdôrazniť, že ak vás prvá časť Deadpoola nenadchla, pri jeho pokračovaní to lepšie nebude. Nastavený trend sarkastického, nechutného a na popkultúru narážajúceho humoru pokračuje, pretože fungoval už predtým. A nechýba ani statočne veľa násilia, pretože Deadpool je opäť raz mládeži neprístupný. Ak vás ale jednotka chytila za srdce (alebo za niečo iné?), tak je váš záujem o pokračovanie oprávnený.

Spomínané násilie sa hemží filmom už od úplného začiatku. Nad jeho brutalitou by musel uznanlivo pokývať hlavou aj nejeden Tarantino. Miestami však pôsobí samoúčelne, a tak by možno stálo za premyslenie, prečo je ho vo filme tak veľa. Jednotlivé zabitia totiž neraz neprichádzajú s ničím novým, a preto v mnohých aspektoch pôsobia takmer identicky. Úvodná sekvencia plná násilia diváka hneď vtiahne na plátno a následne prichádza pridlhé hluché miesto. Celkovo sa hluché miesta dajú považovať za jeden z najväčších problémov Deadpoola 2. Ďalším by mohlo byť vedenie deja, ktorý neraz pôsobí ako pozliepané epizódky bez výraznejšieho hlavného motívu. To nemusí byť nutne zlé, vzhľadom na absenciu jednoznačného a hlavného záporáka však môže snímka pôsobiť nekompaktne a budiť zmätený dojem.

Humor je opäť raz alfou aj omegou celého filmu, je náplasťou na chyby a v konečnom dôsledku asi aj dôvodom, prečo 99% ľudí na Deadpoola do kina pôjde. Kadencia vtipov je ešte vyššia, ako bola v prvej časti, narážky na pop-kultúru vyžadujú väčšie znalosti z aktuálnych aj neaktuálnych trendov. Niektoré dokonca atakujú politické dianie, a tak sa na pretras dostane aj George Bush mladší. Ak neviete, kto je Jared Kushner, nájdite si ho, inak prídete o parádny vtip. Hodí sa vám aj znalosť komiksových hrdinov (alebo aspoň filmov s nimi). Deadpool si znovu robí srandu zo všetkého a zo všetkých a nič mu nie je sväté. Dokonca aj vlastní scenáristi, ktorým vo filme poriadne naloží. Ale popravde, má za čo.

Deadpool 2 (2018) © CinemArt SK

Bez zbytočného spoilerovania musím povedať, že niekoľkým scénam chýba logika, a tak hlavní hrdinovia vyzerajú tak trochu ako blbci. Bez toho, aby ich z nich spravil Deadpool. Jednoducho, humor má byť asi tým najdôležitejším, čo si všímate – a niekedy aj jediným. Výhodou je znalosť angličtiny, niektoré hlášky a gestá by vám pri neustálom čítaní titulkov mohli uniknúť.

Nad kvalitou (a kadenciou) humoru však prevláda ešte jeden prvok. Film má výborný soundtrack, vyzdvihnúť treba najmä pieseň Ashes od Céline Dion, ktorá sa príjemne ťahá (priamo aj v náznakoch) celým filmom. Hudba je v správnych momentoch „frajerská“ aj romantická, nepoužíva sa samoúčelne a niektoré piesne dokonca aj budete poznať.

Tvorcovia museli zápasiť aj s tým, že nech by robili čokoľvek, počiatočný „šok“ z prvého dielu by nezopakovali. A tak aspoň prekvapili vďaka málo hovoriacim trailerom. Niektoré dokonca neprezradili z deja nič. Film navyše obsahuje niekoľko príjemných zvratov, ktoré z neho neurobia akčno-romantickú komédiu. Aj preto, že Deadpool so ženou svojho života na začiatku plánuje deti, vzápätí však ich potenciálna matka zomiera.

Scenár nepočíta so žiadnym vysvetľovaním udalostí z minulosti, ukáže len, že Deadpool sa medzičasom stal akýmsi žoldnierom. Behá po svete a naháňa tých najväčších zločincov, až kým… no, nebudem prezrádzať viac.

Deadpool 2 (2018) © CinemArt SK

Živí herci dali do svojich výkonov všetku sebairóniu a v niektorých momentoch (ako v prípade v Cablea, ktorého stvárnil Josh Brolin) si ukradnú šou sami pre seba. Viac priestoru mohla dostať Domino (Zazie Beetz), ale aj Weasel (T. J. Miller). Čas na zažiarenie dostal aspoň indický taxikár Dopinder (Karan Soni). Neživé postavy však strácali v „hereckom súboji“ so živými najmä pri bitkách, v ktorých im uškodilo CGI.

Deadpool sa znovu neberie príliš vážne, rozosmieva (a niektorých aj rozplače) a necháva si aj priestor na ďalšie pokračovanie. Práve na konci (aj v potitulkových scénach) sa však naplno prejavia diery v scenári.

Druhý vulgárny a úchylný film o ešte vulgárnejšom a úchylnejšom superhrdinovi splnil očakávania, avšak neprekonal ich. Tvorcovia sa jednoducho príliš spoľahli na humor. Ten našťastie funguje a z kina budete vychádzať vysmiati a pravdepodobne aj šťastní.