Originálny názov: Ice Age 2: The Meltdown

Žáner: Animovaný
Minutáž: 92 minút
Krajina pôvodu: USA
Rok: 2006
Prístupnosť: MP

Réžia: Carlos Saldanha
Scenár: Jon Vitti
Hudba: John Powell
Hrajú: Jozef Švoňavský, Richard Stanke, Ján Kroner, Elena Podzámska, Tibor Frlajs, Viktor Horján, Karol Čálik

/Ani sa to nezdá, ale už sú to štyri roky, čo sa filmové štúdio Fox celkom pekne zahojilo na Dobe ľadovej. Keďže železná logika historického vývoja je neúprosná, máme tu pokračovanie. A s pravdepodobnosťou blížiacou sa k istote prídu ďalšie – dvojka totiž za prvý víkend zarobila 68 miliónov amerických bubákov. (O tom, že pokračovanie nie vždy dopadne podľa predstáv by mohla rozprávať Sharon Stone – inštinkt mi našepkáva, že sa jej novému sekáčiku na ľad treba vyhnúť veľkým oblúkom).

Keďže sa začína otepľovať (globálne otepľovanie nie je evidentne len náš problém) a ľad sa topí, hrozí zatopenie údolia, v ktorom žijú okrem množstva iných zvierat aj mamut Manny, tiger Diego a leňochod Sid. Aby prežili, musia sa dostať na koniec údolia do „Noemovej archy“. Cestou stretnú tri vačice, z ktorých jedna je poriadne prerastená. Supy veľmi neveria na úspech výpravy a už sa tešia na bohatú hostinu. Zálusk na čerstvé mäsko majú aj vodné dravce, ktorým zrejme poriadne vyhladlo pokým boli zamrznuté. A pochopiteľne nemôže chýbať ani nezlomná veverička.

Počítačom animované rozprávky sú veľmi dobrý biznis. Takmer každá je vysoko zisková a filmové spoločnosti si to nemohli nevšimnúť. A preto nás tento rok čaká nevídaná nádielka (okrem Karkoolky to bude napr. Za plotom, Divočina, Autá alebo Ant Bully). Doteraz ich nebolo natočených veľa hlavne kvôli vysokým nákladom na výrobu. A tým je dané aj to, že v malej konkurencii sa uplatnili prakticky všetky. Ak sa predtým objavili za rok dve takéto rozprávky a do kina s deťmi musia ísť aj rodičia, bolo by obrovským umením na tom prerobiť. Tieto rozprávky boli okrem dovtedy nevídaným animačným možnostiam výnimočné aj tým, že spočiatku boli všetky bez výnimky nielen komerčne úspešné, ale výborné aj po filmovej stránke. Až prišlo prvé sklamanie a tým bola práve Doba ľadová. Príliš jednoduchý dej, málo skutočného vtipu, veľa sentimentu a všetko to dorazil záver. Nad priemerom ju držala len skvelá veverička, ktorá ale dostala pochopiteľne minimum priestoru, keďže vôbec nesúvisela s dejom. Odvtedy boli natočené aj slabšie filmy ako Valiant alebo Príbeh žraloka, ale Doba ľadová bola prvá, takže je vlastne prelomovým dielom. Ako je to s jej pokračovaním? Bohužiaľ podobne, ale to sa vlastne dalo očakávať. Základná schéma bola v podstate skopírovaná, k tomu sa pridalo pár nových postáv, vyšší rozpočet a teda aj lepšia animácia a známejšie mená v castingu a niektoré elementy sa zvýraznili (napr. veverička dostala viac priestoru).

/ /

Doba ľadová je určená hlavne detskému divákovi a na rozdiel od iných animovaných filmov obsahuje o dosť menej odkazov pre dospelých divákov. Je tu síce jedna takmer hororová scéna alebo rozhovor o potrebe zachovania rodu mamutov, ale nie je tu napr. veľmi populárne odkazovanie na konkrétne scény z hraných filmov. Prečo teda to prísne posudzovanie? Dôvod sa dá zhrnúť do jedného slova: Pixar. Toto štúdio krásne dokazuje aké zázraky sa dajú robiť s počítačom animovanou rozprávkou. Takže určite neobstojí argument, že deti by nezvládli trochu zložitejší príbeh alebo nepochopili humor inteligentnejší napr. od nárazu postavy do stromu.

Kostra príbehu je úplne zhodná s jednotkou. Postavy sa majú dostať z bodu A do bodu B, počas cesty zažijú nejaké to dobrodružstvo a to všetko je poprekladané rôznymi viac či menej vtipnými momentmi. V jednotke hlavní hrdinovia hľadali ľudí, aby im vrátili dieťa, teraz sa snažia uniknúť pred záplavami. Po ceste ich tentoraz neohrozujú tigre, ale nejaké prehistorické krokodíly. A opäť okrem skutočnej cesty musí každá postava prejsť tú svoju vlastnú. Sid sa snaží získať rešpekt okolia, Diego zbaviť strachu z vody a Mani by rád presvedčil Ellie (9 tonová vačica), že možno ani vačica nie je. Ďalšie dve vačice, rovnako ako napr. Tony alebo supy slúžia len ako výplň na pobavenie. Dej je až príliš jednoduchý a ani tentoraz sa nevyhneme nejakému tomu lacnému naháňaniu emócií. Aby sme boli spravodliví, niektoré momenty sú naozaj vtipné, ale nie je ich toľko aby stačili na celovečerný film. Ak nerátam veveričku, bolo ich asi toľko ako v 3-4 minútovej upútavke na Autá od Pixaru. O originalite je asi zbytočné hovoriť, kto už by ju hľadal pokračovaní komerčného hitu?

/ /

Osobitnou kapitolou je veverička pre ktorú bude opäť tvrdým orieškom postrážiť si svoj oriešok (alebo to bol žaluď?). Opäť ťahá film z priemernej úrovne a je v ňom jednoznačne tým najlepším. Jasne dokazuje, že tvorcovia majú dostatok talentu na to aby natočili výborný film (keby sa nemuseli prispôsobovať priemernému vkusu). Na minimálnom priestore a s minimom prostriedkov dokážu vytvoriť skvelé gagy. Je to veľmi vtipné, nápadité a so správnou dávkou cynizmu – v úplnom protiklade s „hlavným filmom“. Veverička dostala našťastie viac priestoru ako v prvej časti (a o chĺpok z jej srsti je preto dvojka lepšia – len škoda, že nie je lepšia kvôli príbehu hlavných hrdinov). Tentoraz bude mať veverička dokonca vplyv na hlavný dej. Neprezradím aký, rovnako ani to, ako dopadne jej večný zápas. Toto tajomstvo si so sebou vezmem do neba :-).

Vyšší rozpočet a rozvoj technológií umožnil o poznanie lepšiu animáciu ako v prvej časti. Vtedy ale tvorcovia dali úmyselne prednosť určitej štylizácií pred absolútnou dokonalosťou. V prípade animovanej rozprávky by prílišný tlak na realistickosť bol skôr na škodu. Spojenie srsti a vody a ďalšie náročné úlohy síce malo svoje rezervy, ale to sú skôr technické detaily a sledovanie príbehu vôbec nerušili.

/ /

Prítomnosť nových postáv znamená nových hercov a tentoraz sa objavili aj o niečo známejšie mená. Nepatria síce medzi absolútne hviezdy, ale určite vám niečo hovorí napr. Jay Leno (americký „Kraus“), Queen Latifah (mama z Chicaga) alebo Seann William Scott (Stifler z Prcičiek). Či už vám niečo hovoria alebo nie, je to vlastne jedno, pretože v kinách je len verzia so slovenským dabingom. Jej kvalita je podobná ako v prvej časti. Nie je síce zlá, ale nikdy nie je nad originál. Veverička našťastie nerozpráva.

Deťom sa Doba ľadová 2 určite bude páčiť bez ohľadu uvedené výhrady. Starší diváci sa zrejme tiež nebudú nudiť a pravidelný výskyt veveričky na tom bude mať veľký podiel. Na ďalší skutočne dobrý animovaný film si však ešte musíme počkať a zrejme prišiel čas, keď to už nebude pravidlom, ale skôr výnimkou.

/