Duchovia Inisherinu © 2022 CinemArt SK Duchovia Inisherinu © 2022 CinemArt SK

Martin McDonagh bez debaty patrí medzi najkreatívnejších a najzaujímavejších tvorcov súčasného filmu. Ukázal to v debute V Bruggách (r. 2008), následne aj v (hriešne nedocenenom) Sedem Psychopatov (r. 2012). Jeho tretí režijný zárez, Tri billboardy kúsok za Ebbingom (r. 2017), bodoval na Oscaroch a potvrdil, že kedykoľvek usadne za kameru, máme očakávať veľké veci. Teraz sa londýnsky rodák vrátil s filmom Duchovia Inisherimu (v origináli The Banshees of Inisherin).

Originálny názov
Banshees of Inisherin

dráma, komédia
2022 / 114 min. / MP 12
Írsko / Veľká Británia

Réžia
Martin McDonagh
Scenár
Martin McDonagh

Nachádzame sa na začiatku 20. storočia, na drobnom írskom ostrove menom Inisherin. Na území Írska v tomto čase prebieha krvavá občianska vojna, pre obyvateľov Inisherinu však ide maximálne o zvukovú kulisu. Denne načúvajú delám a strelám, no mimo toho si žijú pokojným a predovšetkým nudným životom.

Motív nudy a prázdnej existencie je centrom diania, vyjadreným prostredníctvom dvoch hlavných postáv. Colin Farrell Brendan Gleeson hrajú najlepších priateľov… až do chvíle, kedy sa druhý menovaný zdanlivo bezdôvodne rozhodne dlhoveké kamarátske puto pretrhnúť. Postava Farrella náhlej zmene nerozumie, nedokáže sa s ňou identifikovať. Jednoduchý Pádraic (Farrell) na ceste za odpoveďou i v nádeji za obnovou vzťahu eskaluje predostretý konflikt-nekonflikt.

Duchovia Inisherinu © 2022 CinemArt SK

McDonagh je popri točení pre strieborné plátno oceňovaným divadelným režisérom. Divák to môže vzdialene cítiť v každom z doterajších štyroch filmov, a to vďaka bujarým, komplexným dialógom. Tie sú spravidla ostré a k veci; implementuje sa u nich čierny a morbídny humor, nadávky, priamosť a veľa z nich je citovania-hodných. Čaro týchto výmen je posilnené faktom, že McDonagh tieto prívlastky mieša a používa ich niekoľko naraz. Sledujúci je následne svedkom bizarných situácií a nevie, či sa smiať, plakať, alebo šokovane prežívať dramatickú stránku daného okamihu.

Sila replík by sama o sebe nebola dostatočná, ak by neboli po ruke výnimočne hrajúci aktéri. Pre Farrella je to tretia spolupráca s režisérom, pričom s Gleesonom sa stretol už vo filme v Bruggách. Okrem bezchybne hrajúcej hlavnej dvojky dopĺňajú dynamiku deja nemenej presní Barry Keoghan a Kerry Condon. Nominácie na plešatú sošku sú u celého kvarteta na mieste.

Technická stránka je neprekvapivo dobrá. Kamera Bena Davisa nás necháva pokochať sa rázovitým terénom ostrova a vyzdvihuje intímnu a nudnú atmosféru tunajšieho mestečka. Dramaturgii a eskalácii kamarátskeho rozkolu praje zase hudba Cartera Burwella.

Duchovia Inisherinu © 2022 CinemArt SK

Napriek tradičným autorským devízam a suverénnemu herectvu je toto najslabší režisérov počin. V prvom rade pretože predchádzajúce tri sú takmer dokonalé záležitosti, v rade druhom kvôli prílišnej riedkosti deja. Filmy primárne hnané charaktermi vedia byť nemenej kvalitné ako kúsky sústreďujúce sa v prvom rade na zápletku. Samotný námet prerušenia vzťahov z existencialistických pohnútok a konfrontácia vlastnej smrteľnosti si však zaslúžili viac, než čo nám tvorcovia prezentujú. Lahodne ponurá nátierka z hlavnej idey je natretá príliš natenko.

Duchovia Inisherimu nie je film pre každého – ako ostatne všetky McDonaghove tituly. Od diváka požaduje ústretovosť, za ktorú ho odmeňuje dávkou poctivo namiešanej depresie. Motívy a filozofia pracujúca s konceptom nudy, veľkých životných rozhodnutí a koncentrovania sa na vlastnú identitu si ale žiadala viac substancie a lepšiu vypointovanosť. Navzdory predchádzajúcej vete sme rozhodne dostali kvalitný kinematografický príspevok, ktorý si zaslúži chválu, uznanie a oplatí sa ho vidieť.