Dexter Fletcher si do svojej režijnej novinky zaháčkoval Chrisa Evansa s Anou de Armas. Kým marvelovská sláva jedného nespravodlivo zatieňuje menšie, herecky vďačnejšie, projekty, snaživosť a tvrdá práca priniesla nedávno druhej oscarovú nomináciu. Spojenie dvoch hviezd strednej svietivosti je hlavným ťahákom akčnej romantickej komédie, Ghosted. Súčasne je na nej tým najlepším a takmer jediným dobrým.
Ghosted
akčný, dobrodružný, romantický
2023 / 116 min.
USA
Réžia
Dexter Fletcher
Scenár
Paul Wernick, Rhett Reese
Farmár a predavač bioproduktov Cole (Chris Evans) má vzťahový problém. Vždy sa na svoju novú známosť prirýchlo a prituho naviaže. To následne vedie k promptnému rozchodu – alebo, ešte horšie – tzv. ghostingu. Ghosting je fenomén, ktorý predstavuje náhlu a úplnú ignoranciu jednej osoby inou. Takýmto prístupom sa romantického Colea rozhodne častovať i Sadie (Ana de Armas). On ju vystopuje až do Londýna, len aby zistil, že mu pôvabná ženština nepovedala o sebe celkom pravdu…
Z koktejlu troch žánrov najlepšie funguje romantika. S prehľadom. De Armas a Evans majú úžasnú, živočíšnu chémiu. Ich slovné prestrelky sa väčšinu času neminú účinkom. Sexuálne i citové podhubie interakcie, často zabalené do sarkazmu, zdanlivej averzie, či apatie, je primárnou devízou snímky.
Bohužiaľ, zvyšné dva diely skladačky nezapadajú s obdobnou ľahkosťou. Kým komická sféra prinesie jednu pamätnú scénu (lovci odmien & domino efekt) a zvyšok času ide na neurážajúci voľno-chod, akcia je na tom výrazne horšie.
Choreografia akčných scén nie je úplne zlá. Najmä úvodná a finálna „rubanica“ vyniká určitou kreativitou, tá však spočíva skôr v prostredí a občasnom lahôdkovom zbavení sa záporáka. Celé by to vyznelo lepšie, ak by sa strih upokojil. Zvýšila by sa plynulosť súbojov a prestreliek. Neraz sa totiž stane, že rýchle prechody v záberoch trieštia akčné momenty. Dokonca miestami dôjde na obávané „strieľanie do neurčita“, kedy vidíme, ako postava páli zo samopalu ostošesť, nevidíme už ale, kam a aký to má koncový efekt.
Ešte hlbším kazom vizuálu je ďalší moderný kinematografický problém: nedostatočná kvalita CGI. Akčná jazda rázovitým terénom pakistanských hôr až príliš kričí „zelené plátno“. Nedotiahnuté triky vykukujú naprieč celou stopážou.
Nakoniec je tu dej ako taký a vedľajšie postavy. U mnohých je poznať, s akým potenciálom tvorcovia pracovali. Pri drvivej väčšine, bohužiaľ, neúspešne. Hlavný antagonista v podaní Adriena Brodyho nechutne prehráva. Jeho parťák (Mike Moh) má sľubný charakterový základ, ktorý ostáva absolútne zabudnutý. Spolupracovníci a šéfovia Sadie sa objavia iba preto, aby si Fletcher a spol mohli odškrtnúť toto, evidentne povinné, špionážno-akčné políčko. Jedinou vydarenou vedľajšou postavou ostáva Tim Blake Nelson. Škoda, že sa na plátne neohreje dlhšie, rolu si každopádne viditeľne vychutnáva.
Nenechajte sa odradiť negatívnymi ohlasmi na internete. Ghosted nie je žiadnou peckou a už vôbec nie tým, čím papierovo mohlo – a malo – byť. Avšak o pohromu nejde. Synergia ústrednej dvojice ťahá dej vpred, akcia ako taká nekole oči a pár humorných cameo rolí taktiež prispieva k rýchlemu odsýpaniu takmer dvojhodinovej stopáže. Ako jednohubka je najnovší film režiséra Rocketman a Eddie the Eagle ideálnou oddychovou voľbou. Minimálne nejde o tak fádny kúsok ako minuloročný Gray Man, s ktorým má okrem obsadenia mnohé styčné body. No kto čaká viac, bude sklamaný.