Robert Rodriguez strieda vážnejšie a ambicióznejšie kúsky s kúskami pre deti prakticky celú svoju 3 dekády trvajúcu kariéru. Obecenstvo naposledy strhol sci-fi blockbusterom Alita: Bojový Anjel (2019). Následne natočil film pre najmenších, We Can Be Heroes (2020). Po prácach na sériách zo sveta Star Wars, The Book of Boba Fett a The Mandalorian, sa Rodriguez vracia na strieborné plátno. Jeho novinka, Hypnotic, má určite potenciál potešiť divácke oko, ak ste ochotní pristúpiť na režisérovu hru.
Hypnotic
akčný, mysteriózny, triler
2023 / 93 min. / MP 15
USA
Réžia
Robert Rodriguez
Scenár
Robert Rodriguez, Max Borenstein
Policajný detektív Danny Rourke (Ben Affleck) zažíva krušné časy. Jeho dcéra bola pred nejakou dobou unesená priamo spred jeho očí a on za to cíti neustálu vinu. Kde nepomáha terapia, môže pomôcť zamestnaná myseľ – prácou. Rourke a jeho partner sa vyberajú do miestnej banky. Dostali tip, že sa ju chystá niekto prepadnúť a vyprázdniť konkrétnu bezpečnostnú schránku. Pri sledovaní okolia banky sa začnú diať čudné veci. Na scéne sa objavuje tajomný muž (William Fichtner), a Rourke začína byť svedkom udalostí akoby mimo realitu. Ide ale skutočne o nadprirodzenosť alebo sa podstata ukrýva niekde celkom inde?
Hneď z kraja chcem oznámiť, že kto sa teší na akciu podobnú Desperadovi, nedajbože Machete, bude sklamaný na celej čiare. V kolónke žánrov síce stojí „akčný“, avšak v tomto prípade sa jedná o žáner podružný, doplnkový. Akcia v súhre so scenárom Hypnotic znamená rýchle tempo, neustály presun medzi lokalitami a pohyb – beh, jazda autom a pod. Prestrelky, či skôr strieľanie si cestu do diania nájde, ale len minimálne. A bitky? Jedna, veľmi krátka a nijako objavná.
Hypnotic je hlavne thrillerom. Thriller stojí primárne na napätí. Scenáristi musia vystavať jednotlivé scény tak, aby udržali naše nervy našponované a nechali nás so zatajeným dychom hádať, čo sa stane v nasledujúcej minúte. Tu sa objavuje potenciálny problém. Píšem „potenciálny“, pretože to – ako všetko vo vzťahu diváka a kinematografie – závisí od vašej preferencie. Scenár Maxa Borensteina a samotného Rodrigueza vyvoláva dojem zbierky najznámejších klišé a najpoužívanejších zvratov, aké si žáner mysteriózneho thrilleru pamätá. Tvorcovia ťažia z faktu, že štruktúra, s ktorou pracujú, im v plnom rozsahu rozväzuje ruky. Je im tak umožnené robiť si s príbehom čo sa im len uráči – a stále si to v rámci látky vedia poľahky ospravedlniť.
Ťažšie je už obhájiť hlúposť, ktorú so sebou táto aplikácia mnohorakých stereotypov nesie. Kompletná absencia originality nie je nutne negatívom. V prípade Hypnotic je kameň úrazu skôr až detinská prostoduchosť žánrových mechanizmov a ich spájanie a tvarovanie. Vo výsledku projekt pôsobí, akoby ho napísal prvák na strednej trpiaci ADHD, ktorý miluje hollywoodske thrillery, sci-fi rokov 90. a tvorbu Chrisa Nolana. Následne v záchvate neriadenej produktivity vyvrhne všetky plody svojej fantázie do jedného zošita – a tak vzniká scenár k Hypnotic.
Našťastie má film záchranné lano v zručnom a znalom režisérovi. Rodriguez vie, ako natočiť aj to najprevarenejšie klišé s patričným nábojom. Z naivne hlúpučkých scén žmýka efektivitu do poslednej možnej kvapky. Vďaka kamerovým uhlom a dramaturgii pôsobí aj na pohľad lacná produkcia s obmedzenou výpravou vcelku zábavne.
Snímka odsýpa popri svižnej réžii aj pre dobré obsadenie. Ben Affleck v roli Rourka je spoľahlivo sympatický. Herecky na podobnú šablónovitú rolu ohnutú pre potreby žánrových kontúr s prehľadom stačí. Alice Braga má dostatok charizmy a Fichtner ako záporák ešte snáď nikde nesklamal. Len ten Jackie Earle Haley mohol byť využitý o niečo viac.
Tak čo, pristúpite na Rodriguezovu hru na „hlúpy film pre nenáročného diváka“? Ak áno, tak vám cca 80-minút tejto prehliadky scenáristickej prostoty utečie promptne, pričom si sledovanie aj viac-menej užijete.