Originálny názov: Me and You and Everyone We Know

Žáner: dráma/komédia
Minutáž: 90 minút
Krajina pôvodu: USA / VB
Rok: 2007
Prístupnosť: MP 15

Réžia: Miranda July
Scenár: Miranda July
Kamera: Chuy Chávez
Hudba: Michael Andrews
Hrajú: Miranda July , John Hawkes, Miles Thompson, Brandon Ratcliff, Carlie Westerman, Hector Elias, Brad William Henke, Natasha Slayton, Najarra Townsend, Tracy Wright, JoNell Kennedy, Jordan Potter, Ellen Geer

Ja a ty a všetci ostatníPojem nezávislá scéna, či už v prípade hudby, alebo filmu, sa používa dosť často, ale jednoznačne určiť či daný umelecký počin patrí medzi nezávislé umenie je občas veľmi ťažká úloha. Takzvané undergroundové umenie vo svojom pôvodnom význame znamená, že autor nie je nijakou mocou obmedzovaný vo svojom tvorivom procese a teda je to jeho vlastné, nikým neovplyvnené umenie. Vo svete filmu je pojem nezávisle umenie najčastejšie spájaný s tým, že tieto filmy (zväčša americké) nie sú financované z prostriedkov veľkých štúdii a že výsledné projekty len málokedy majú spoločné znaky s hollywoodskou produkciou, napríklad herci sú často amatéri a len málokedy divák spozná tvár herca v takýchto filmoch. Americká nezávislá scéna je veľmi zaujímavá a rôznorodá, vyšli z nej viaceré známe režisérske hviezdy (napríklad Jim Jarmusch), každoročne sa udeľujú ceny pre najlepšie filmy tohto filmového prúdu (známy je festival Sundance založený Robertom Rerdfordom) a občas aj nejaký ten film zablúdi do našich končín. Väčšinou len na festivaly, alebo do nočných vysielaní televízii, ale v prípade filmu Ja a ty a všetci ostatní sa dokonca jedná o normálne nasadenia filmu do našej kino distribúcie.

„Dej“ tohto filmu je poskladaný z osudov viacerých hrdinov v neurčenom menšom meste USA. Christine je mladé dievča, ktoré sa snaží preraziť vo svete moderného umenia pomocou krátkych, dosť surrealistických videí a popritom si zarába na živobytie ako príležitostná taxikárka. V predajní obuvi spozná roztržitého Richarda, ktorý si začína budovať svoj život od znova, pretože sa práve rozviedol so svojou manželkou a delí sa s ňou o dvoch synov. Mladší Robby vo veku šiestich rokov začína práve spoznávať čaro internetového chatu, aj keď úplne nechápe tomu, čo píše inej osobe. Starší Peter je introvert, ktorého si vyhliadnu dve divoké spolužiačky na sexuálny experiment, ale on sa radšej baví s desaťročnou susedou Sylviou, ktorá celé dni premýšľa o svojom budúcom živote a preto si nakupuje domáce spotrebiče, aby jej v manželstve nič nechýbalo…

Ja a ty a všetci ostatní Ja a ty a všetci ostatní

Tvorcovia nezávislých filmov sa často obhajujú vetou, že ich filmové postavy sú na rozdiel od tých hollywoodskych oveľa reálnejšie a uveriteľnejšie, pretože tvrdia, že nikto z nás nevyzerá a nespráva sa ako Brad Pitt, alebo ako Angelina Jolie vo svojich filmoch. Keby sme mali brať túto vetu doslovne, tak podľa filmu Ja a ty a všetci ostatní je každý z nás človek veľmi zvláštny s túžbami, ktoré sa vymykajú bežnému vzoru normálneho správania až do absurdnej miery. Hrdinova v tomto filme sú v podstate všetci divní ľudia, ale táto umelecká hyperbolizácia je zámerná, pretože vďaka nej môže režisérka Miranda July čo najlepšie dospieť k tomu, o čo jej ide. V podstate má režisérka v tomto generalizovaní pravdu, pretože prakticky každý človek ma túžby a nápady, ktoré by nerád vytrúbil celému svet. Horšie je to ale s tým, že Miranda July to v istom ohľade až poriadne preháňa a jej hrdinova sú možno až príliš zvláštni a nezaškodilo by mať vo filme aspoň jednu „normálnu“ postavu.

Postavu umelkyne Christine, ktorá sa hľadá vo svete umenia a nevie sa presadiť si zahrala samotná režisérka a scenáristka filmu Miranda July, ktorej nie je vôbec ťažko uveriť jej hereckému výkonu, keďže aj ona má za sebou podobné životné štádia, keď ju odmietali rôzne umelecké agentúry. Čo sa týka zvyšných hercov, väčšina pôsobí veľmi zvláštne, keď ťažko popísať tieto herecké výkony kladne (aj keď je zase pravda, že pre viacerých hercov sa jedná o prvý film v živote). Výnimkou je napríklad Carlie Westerman ako desaťročná Sylvia a John Hawkes ako Richard, ktorý na správne vyjadrenie hanblivého a roztržitého charakteru svojej postavy používa veľmi presvedčivé prostriedky a to najmä pohľad očí.

Ja a ty a všetci ostatní Ja a ty a všetci ostatní

Na správne vychutnanie filmu Ja a ty a všetci ostatní sú veľmi vhodné už predchádzajúce skúsenosti s americkými nezávislými filmami, pretože pre diváka, ktorý je zvyknutý na tradične americké (čiže hollywoodske) filmy bude tento film pôsobiť minimálne prvých tridsať minút veľmi bizarne a aj dosť nudne. Keď si ale takýto divák na vyznenie filmu zvykne, môže sa mu zapáčiť a tak objaví vcelku príjemný citlivý film, ktorý nemá jedinú „normálnu“ postavu. Celkovo je film slabší aj v porovnaní s inými výtvormi americkej nezávislej scény a ani vyhrané ocenenia v Cannes a v Sundance tento dojem nezmenia. Je ale chvályhodné, že aj takýto typ filmu sa dostane do našich kín aj keď nepredpokladám, že bude mať veľký úspech v našej domovine.

/