Originálny názov: The Good Shepherd
Žáner: dráma
Minutáž: 167 minút
Krajina pôvodu: USA
Rok: 2006
Prístupnosť: MP 12
Réžia: Robert De Niro
Scenár: Eric Roth
Kamera: Robert Richardson
Hudba: Bruce Fowler, Marcelo Zarvos
Hrajú: Matt Damon, Robert De Niro, Angelina Jolie, Joe Pesci, William Hurt, Alec Baldwin
Vo svete filmu už nie je ničím nezvyčajným situácia, keď známy a úspešný herec sa rozhodne postaviť na opačnú stranu pri produkcii filmu a stane sa režisérom filmu. Stačí spomenúť len príklad Clinta Eastwooda, ktorý sa preslávil najprv ako predstaviteľ drsných westernových a krimi hrdinov a potom si presadol na režisérsku stoličku a vytvoril viacero skvelých filmov, ktoré si pravidelne odnášajú ocenenie z prestížnych udeľovačiek (už to takmer vyzerá, že každý Eastwoodov film musí dostať aspoň jedného Oscara, aj keby bol úplne o ničom). Herecké úspechy ale nemusia vždy zaručovať úspechy aj za kamerou, tu treba zase spomenúť Kevina Costnera, ktorému sa vydaril len jeho prvý režijný pokus, Tanec s vlkmi. Film, o ktorom je táto recenzia, je zase už tretím filmom pod réžiou jedného z najlepších hercov filmovej histórie Roberta De Nira.
Film Kauza CIA stavia svoju zaujímavosť na fakte, že väčšina divákov s veľkým pôžitkom sleduje všetky možne filmy z pozadia tajných služieb, kde sa to neustále hemži špiónmi, podvodmi, technickými hračkami, kontrašpionážou a krásnymi ženami. Takisto filmy a vlastne aj knihy zo špionážneho prostredia ukazujú divákovi veci, ktoré vo svojom živote s najväčšou pravdepodobnosťou nikdy neuvidí a preto sú preňho mimoriadne zaujímavé a podporujú u divákov starú známu vec, že veci okolo národnej bezpečnosti sú plné špinavých trikov a hier. Toto sú viaceré dôvody obľúbenosti napríklad aj príbehov agenta 007 Jamesa Bonda a všetkých možných Bournov a podobne.
Kauza CIA sa snaží ukázať históriu vzniku CIA na príbehu jedného muža, ktorým je Edward Wilson. Ed bol už na vysokej škole mimoriadne nadaným žiakom, ktorého si vyhliadla spoločnosť Kosti a lebky, ktorá bola takou mierne utajenou organizáciou združujúcich patriotov, ktorý sú ochotní urobiť na ochranu svojej vlasti čokoľvek. Práve z tejto organizácie sa v na začiatku druhej svetovej vojny regrutujú dôstojníci novo vznikajúcej CIA a medzi nimi je práve aj Edward, ktorého pošlú do Európy, kde sa začína učiť postupne všetky nuansy špionáže, kontrašpionáže a ostatných špinavých hier v tomto obore. Lenže na začiatku vojny sa Edward ožení a splodí syna, čo nie je veľmi ľahko kombinovateľne s jeho kariérou…
Na tomto filme výrazne vidieť, s kým De Niro predtým spolupracoval, pretože režijný štýl v mnohých veciach odkazuje na jeho starého známeho a dlhoročného kolegu Martina Scorseseho, čo sa týka rozsahu (167 minút) a aj štýlu filmu, ktorý jasne odkazuje ku klasickým filmom Martyho, ako sú napríklad Casino, alebo Mafiáni. Minutáž filmu je naozaj ohromná a niektoré pasáže pôsobia natiahnuto a zbytočne, ale na takejto obrovskej ploche sa dá aspoň krásne vychutnávať klasická a precízna réžia, ktorá sa v súčasnom období počítačových efektov sleduje s mimoriadne veľkým pôžitkom. De Niro veľmi šikovne vytvára ilúziu rokov, kedy sa príbeh odohráva pomocou vynikajúcich dekorácií a štylizovania jednotlivých záberov. V súvislosti tohto perfekcionizmu pri vytváraní atmosféry oných rokovo je ale až do oči bijúce, že sa hlavná postava len minimálne mení, jedine sa Edwardovi postupne mení rám okuliarov, ináč vyzerá prakticky stále rovnako.
Film sa môže hrdiť plejádou skvelých hercov v jednotlivých úlohách. Hlavnú postavu si zahral herec, ktorý je momentálne hereckou špičkou Hollywoodu, Matt “Bourne“ Damon, ktorý sa svojej úlohy chopil veľmi zaujímavo, keď prakticky počas celého filmu má rovnaký, alebo minimálne len podobný výraz. Toto zjednodušenie jeho výrazových možností je ale dôsledok postavy, ktorú hrá, pretože Edwarda vo filme tvorcovia zobrazujú ako pragmatického a citovo takmer prázdneho muža bez zmysle pre humor. Protikladom Edwarda je postava jeho manželky Margaret, ktorá je najprv typická femme fatale z ktorej sa postupne strane citlivá žena, ktorá len veľmi ťažko znáša celú aura utajovania okolo svojho manžela. Margaret si zahrala Angelina Jolie a dá sa povedať, že s Damonom tvoria veľmi zaujímavý pár, ktorému nie je ťažko uveriť ich úlohy. Z ďalších známych mien vo filme je ešte William Hurt, Alec Baldwin, Joe Pesci a aj samotný režisér, ktorý si zahral úlohu postaršieho invalidného generála.
Kauza CIA je naozaj zaujímavým filmom, ktorý ale nemusí sedieť každému, pretože občas je trochu chaotický a takisto aj dĺžka filmu môže pôsobiť odstrašujúco. Keď vám ale nebude vadiť minutáž filmu, máte radi špionážne zápletky, skvelých hercov a krásne klasickú réžiu tak vám môžem film len odporučiť, pretože v kine budete môcť si zaspomínať na podobne kvalitne filmy, napríklad od spomínaného Scorseseho. A to už za to stojí.