Le Mans '66 © 2019 CinemArt SK Le Mans ’66 © 2019 CinemArt SK

Stáva sa to pomerne často. Príprava filmu sa na roky zasekne, prepisuje sa scenár, menia sa režiséri i obsadenie hlavných postáv. Často z toho nevypadne nič dobré. Podobná bola aj cesta športovej drámy Le Mans ′66 s jedným podstatným rozdielom. V jej prípade to nakoniec dopadlo dokonca nad očakávania, ktoré nám trailery a mená v projekte nedávali práve nízko.

Originálny názov
Le Mans '66

akčný, biografický, dráma
2019 / 152 min. / MP 12
USA / Francúzsko

Réžia
James Mangold
Scenár
Jez Butterworth, John-Henry Butterworth, Jason Keller
Veľkú zásluhu má na tom režisér James Mangold, ktorý vo svojej už celkom bohatej kariére stál za filmami ako Walk the Line, 3:10 vlak do Yumy, The Wolverine, či naposledy Logan. Kus poctivej roboty urobili aj predstavitelia hlavných postáv Matt Damon a Christian Bale. O Baleovi sa veľmi pozitívne vyjadrovali už pred našou premiérou britské média – napr. podľa časopisu Little White Lies už len jeho „brummie“ prízvuk stojí za cenu vstupenky do kina. A po pozretí sa nedá inak, len súhlasiť.

Americký názov filmu je Ford vs Ferrari a presne o to v príbehu ide. Začiatkom 60. rokov sa Ford Motor Company ocitne v situácii, že jej autá už nie sú atraktívne pre mladú generáciu. Firma sa to snaží zmeniť. Jeden z jej vice prezidentov, Lee Iacocca (Jon Bernthal), navrhne odkúpiť krachujúce Ferrari. Tento zámer priam až potupujúco nevyjde, a tak sa firma pustí do vývoja nových športových áut – z tejto snahy vzíde napríklad legendárny Ford Mustang. Iacocca však do Fordu dotiahne aj Carrola Shelbyho (Matt Damon), úspešného konštruktéra pretekárskych áut a jediného Američana, ktorý dovtedy vyhral preteky v Le Mans. Ten si k spolupráci prizve aj Kena Milesa (Christian Bale), v USA žijúceho anglického pretekára a inžiniera. Ich úlohou je postaviť pre Ford pretekárske auto, s ktorým vyhrajú slávne Le Mans a porazia tak Ferrari.

Manigold pripravil snímku, ktorá znesie rôzne označenia. Je to športová dráma, biografický, ale i historický film o dôležitých okamihoch automobilového priemyslu. To dnes síce nemusí byť až taká atraktívna (a určite nie dôležitá) téma, ale ako entertaiment sa Le Mans ′66 rozhodne nemá za čo hanbiť. Je v tom napätie – najmä preteky Daytona sú vynikajúco nakrútené – humor a plnohodnotné, uveriteľné postavy.

Le Mans ’66 © 2019 CinemArt SK

Carrol Shelby v podaní Matta Damona je taká jeho tradičná postava. Niežeby tu bolo jeho herectvo zlé, práve naopak, ale je to štandardný sympatický dobrák na akých sa Damon veľmi dobre hodí. Ak niekto prekvapuje, tak je to Christian Bale. Teda prekvapuje. Urobil to, čo takmer vždy. Plne sa oddal postave, ktorej sa v najväčšej možnej miere prispôsobil. Výraz, mimika, pohyby tela, prízvuk. Opäť potvrdil, že patrí medzi najtalentovanejších hercov súčasnosti, na čo sa dalo pri mnohých jeho rolách v posledných rokoch zabudnúť.

Snímka má dva a pol hodiny, ale v kine si to ani neuvedomíte. Scenáristi dobre striedali akčnejšie scény z pretekov, ktorých tu nie je príliš veľa a zároveň nie sú nakrútené rovnako, s dianím vo Forde, pri konštrukcii áut, či s troškou súkromného života Kena Milesa. On sa tak v zásade stáva hlavnou postavou tohto príbehu, možno dôsledok toho, že dvaja z troch scenáristov sú Angličania.

Le Mans ′66 je výborne nakrútený film, v ktorom sa odrážajú bohaté skúsenosti jeho tvorcov. Po remeselnej stránke sa mu nedá nič vytknúť. Ani na chvíľu nenudí a to ani nemusíte byť fanúšikom automobilových pretekov. Jeho najväčšou slabinou je asi to, o čom je, resp. to, že nemá žiaden presah. Mnohé športové filmy ho dokázali nájsť. Na tento rýchlo zabudneme.