Molly a jej hra © STXfilm Molly a jej hra © STXfilm

Aaron Sorkin je podľa mnohých odborníkov, filmárov a divákov najlepší súčasný scenárista v USA. Jeho štýl, samozrejme, nemusí sedieť všetkým, ale jeho diela sú objektívne precízne do posledného detailu. Jeho silné stránky najviac cítiť v televíznej tvorbe, spomeniem len fenomenálny seriál The Newsroom, ktorý vytvoril pre HBO. Na konte má však viac neopakovateľných titulov. Podobne je na tom aj vo filmovej tvorbe, kde toho vytvoril viac.

Originálny názov
Molly´s Game

krimi, dráma
2017 / 140 min.
USA / Hong Kong

Réžia
Aaron Sorkin
Scenár
Aaron Sorkin
To, čo spája takmer všetky jeho diela, je pohľad do zákulisia niečoho, čo ostáva bežným ľuďom nedostupné. Na to sa nabaľuje aj určitý komentár súdobej spoločnosti. Jednoducho, potrpí si na koncovku. Z tohto pohľadu je kriminálna dráma Molly a jej hra obyčajným filmom. Táto koncovka či presah jej chýba. Inak je to však opäť dokonalosť a Sorkin, na akého sme zvyknutí. Tuto sa navyše po prvýkrát predstavil aj ako režisér a ani v tejto novej polohe nesklamal.

Molly Bloom (Jessica Chastain) tvrdo pracovala na svojej kariére profesionálnej lyžiarky. Jej zámer hnaný otcom Larrym (Kevin Costner) nezmaria ani vážne zdravotné problémy. Najvyššie sa v kariére dostáva na pozíciu čísla tri medzi ženami v Severnej Amerike a na dosah má postup na zimmnú olympiádu. Nepravdepodobná nehoda na pretekoch ju však vyraďuje z postupových bojov a definitívne ukončí túto etapu jej života. Mladá Molly sa vydáva na rok do Los Angeles s cieľom oddýchnuť si a upratať hlavu, ale nakoniec sa dostáva k osobitému biznisu – organizuje turnaje v pokri pre miestných boháčov, často z prostredia Hollywoodu.

Sorkinovi ako predloha pre scenár poslúžila autobiografická kniha samotnej Molly Bloom. Práve punc skutočného príbehu dodáva filmu opodstatnenie a rámec, v ktorom sa ako scenárista rád pohybuje. Skutočné príbehy sfilmoval už niekoľkokrát: Moneyball, Sociálna sieť, Súkromná vojna pána Wilsona, Steve Jobs. Tu divákov vôbec nešetrí. Kadencia vycibrených a často naozaj úžasných dialógov a monológov ide na hranicu toho, čo môže divák zvládnuť. Našťastie, film zaujme už od prvých minút a pozornosť divákov si na sto percent udržiava až do absolútneho konca. Vďaka za to, lebo inak by sa divák ľahko v deji stratil.

Skvelé party pripravil najmä samotnej Jessice Chastain a Idrisovi Elbovi v roli Mollynho obhajcu. Obaja ani raz nezaváhali a v tom sa ukazuje Aaron Sorkin talentovaný aj ako režisér. Ešte aj Kevin Costner prekvapí a zahrá tak dobre, ako už dlhé roky nie a pripomína nám sám seba v najlepších rokoch.

Molly a jej hra © STXfilm


Vedľajších postáv je vo filme neúrekom a mnohé z nich dokážu zaujať. Výraznejšiu postavu dostal Michael Cera (Scott Pilgrim proti celému svetu, 2010), ktorý stvárnil tak trochu sám seba (Sorkin použil niekoľko archívnych záznamov), ale najmä nepomenovaného hráča X, slávneho hollywoodskeho herca, ktorý tak trochu dal toto všetko do pohybu. V skutočnosti ním bol Tobey Maguire. Kto by to bol od neho čakal?

Ak sa viacerým hercom neujdú aspoň nominácie na Oscara, budem vážne prekvapený. Pre Jessicu je to určite najlepšia rola jej doterajšej kariéry a ďalšia v rade postáv silných žien.

Aaron Sorkin nám v Molly a jej hre ukazuje, ako by vyzerali všetky ním napísané filmy, ak by ho režiséri nekrotili. Tu je jednoducho nekompromisný a ide nadoraz. Ide však o tak výrazného autora, že pri väčšine predošlých prác filmom dominoval už aj ako scenárista. K dokonalosti tak tomuto projektu chýba možno práve to krotenie sa a v úvode spomínaný presah či dôležitosť posolstva. Tento film ho ako keby nemal.