Nočná hra / Game Night, 2018 © Continental Film Nočná hra / Game Night, 2018 © Continental Film

Max (Jason Bateman) a Annie (Rachel McAdams) sú pár ako z hollywoodskeho filmu (haha). Majú sa radi, majú dom, chcú mať deti a spája ich aj veľká súťaživosť, ktorá našťastie ich vzťah posilňuje miesto toho, aby ho ničila. Len tie deti sa akosi nedaria a podľa všetkého je na vine Maxov stres. Taký ten bežný každodenný, aj ten celoživotný, ktorý vyplýva z pocitov menejcennosti, keď sa porovnáva so svojim bohatým a úspešným bratom Brooksom (Kyle Chandler).

Originálny názov
Game Night

krimi, komédia
2018 / 100 min. / MP 15
USA

Réžia
John Francis Daley, Jonathan Goldstein
Scenár
Ten je, zhodou filmových okolností, práve v meste a Maxa s Annie aj ich kamarátov pozve k sebe na netypický herný večer. Keďže je to správny megaloman, miesto šarád či stolných hier si najal agentúru, ktorá má zinscenovať únos jedného z partie a ostatní ho majú nájsť pomocou rôznych stôp. Keď sa má hra začať, do Brooksovho domu vpadnú skutoční únoscovia, ktorí ho nasilu a pred očami baviacich sa hostí odvlečú nevedno kam. Netrvá dlho, kým ostatným dôjde, že miesto hry sa zaplietli do niečoho skutočne nekalého.

Scenára, ktorého premisa ponúka veľa na komiku bohatých situácií, napísal pomerne neznámy Mark Perez. Na prepísanie ho po kúpe práv dostala tvorivá dvojica, ktorá si v Hollywoode urobila očko scenárom k úspešnému Spider-Man: Návrat domov. Sú to zrejme John Francis Daley a Jonathan Goldstein, ktorým film vďačí za veľa výborných nápadov, no sú to tiež títo dvaja – v pozícii režisérov –, ktorí spôsobili, že mnohé z tých nápadov nemajú čas či priestor dostatočne vyznieť. Nudiť sa nebudete, no takmer všetko sa deje v ohromnom tempe, ktoré si americké komédie asi už nadobro prisvojili ako kánon.

Nočná hra / Game Night, 2018 © Continental Film

Množstvu vtipov teda nebolo dopriate, aby vynikli s ráznosťou či dôkladnosťou, akú by si zaslúžili. Navyše, hoci na režisérskych stoličkách sedeli naraz až dvaja, film je režijne celkom obyčajný a výrazovo nudný. Môžeme byť radi, že tento prístup nezadusil aj herecký výkon Jesseho Plemensa (v roli divného suseda-policajta) tak, ako sa to žiaľ podarilo v prípade Lamorna Morrisa.

Ten hrá prakticky totožnú postavu ako v sitcome New Girl – čo je v prípade komikov bežné – no kým v televízii ide o ľúbivého chlapíka, ktorý má nezdravú tendenciu hnať veci do extrému, v Nočnej hre sa pokojne môžete diviť, že si našiel (a udržal) nielen priateľov, ale dokonca aj manželku. Ako vedľajšia postava veľa priestoru nedostal, o to horšie vyznieva postava, a teda aj výkon talentovaného herca.

Apropo, sitcomy – s nimi má Nočná hra celkom veľa spoločného. V humore sa spolieha na to, že najzaujímavejšie a aj najzábavnejšie budú práve reakcie postáv, ktorých slabosti aj kvality divák dobre pozná, a tak sa baví na povedomých vtipoch, ktoré dokazujú ich nepoučiteľnosť. Do istej miery to tak aj je, teda ak máte to šťastie a hercov vo vedľajších postavách (a ich typické figúrky) poznáte skôr, ako vstúpite do kina. Okrem titulnej dvojice – Jason Bateman a Rachel McAdams – totiž zvyšok obsadenia prichádza na plátna kín s bohatými skúsenosťami z televíznej produkcie.

Nočná hra / Game Night, 2018 © Continental Film

Ani setting nemá od typického seriálového vzorca ďaleko. Ide predsa o partiu kamarátov, ktorí sa na pľaci stretnú pri pravidelnej spoločnej aktivite (na hernom večeri), no po zvyšok filmu zažívajú svoje samostatné príbehy paralelne vo dvojiciach a veľmi spolu neinteragujú.

Povedomý je aj Jason Bateman v úlohe Maxa. Tá mu ponúkla komfort štandardizovanej postavy, akú hral už neraz. Pre Batemana, ktorého produkčná spoločnosť Aggregate Films sa na snímke podieľala, je to rutinný, no stále výnosný džob – no len dovtedy, kým sa ho diváci neprejedia. Žiada sa dodať, že si kope vlastný hrob, no to by nesmel zároveň byť hereckým i režijným ťahúňom skvelého netflixovského seriálového projektu Ozark.