Norbit

Martin Papšo
Recenzia

Originálny názov: Norbit

Žáner: romantická komédia
Minutáž: 102 minút
Krajina pôvodu: USA
Rok: 2007
Prístupnosť: MP 15

Réžia: Brian Robbins
Scenár: David Ronn, Jay Scherick
Kamera: J. Clark Mathis
Hudba: Ned Bastille
Hrajú: Eddie Murphy, Thandie Newton, Terry Crews, Clifton Powell, Mighty Rasta, Cuba Gooding Jr.

NorbitHollywoodu sa často vyčíta, že sa venuje nekonflitným, ľahkým námetom a tie ťažšie akosi opomína. Tentoraz tu máme skutočne „ťažký“ film z černošského prostredia, ktorý sa venuje témam ako traumatizujúce detstvo, život bez rodičov, domáce násilie a pod. Po Dreamgirls ďalší Murphyho naročnejší film – tentoraz najmä na výdrž.

Norbit (Eddie Murphy) je chudáčisko s ktorým sa život nemazná. Ako malé bábätko ho rodičia nechajú pohodeného pred sirotincom, ktorý spravuje svojrázny pán Wong (opäť Eddie Murphy). V relatívne mladom veku stretne skutočne veľkú osobnosť Rasputiu (samozrejme Eddie Murphy), ktorá má na jeho život mimoriadny dopad. Keď sa už ako dospelý a ženatý stretne svojou detskou láskou Kate (neuveriteľné, ale je to Thandie Newtonová), veci sa mierne skomplikujú…

Eddie Murphy tentoraz okrem stvárnenia viacerých ústredných postáv svoj film navyše aj produkuje a podieľa sa so svojim bratom Charlesom na scenári. Réžie sa ujal Brian Robbins, ktorý naposledy natočil Shaggy Dog s domácim kutilom Timom Allenom a ohlasy naň neboli veľmi priaznivé. Reakcie na Norbita sú, mierne povedané, katastrofálne a je ťažko povedať prečo. Je to síce dosť zlý film, ale od úplného suterénu ho predsa len nejaké to poschodie delí. Je veľa vecí, ktoré by sa na ňom dali kritizovať, ale pravda je taká, že Norbit je kvalitatívne na úrovni priemernej teenegerskej komédie typu Scary Movie.

Poctivo treba priznať, že miesta kde sa zasmejete sa dajú zrátať na prstoch jednej ruky dlhoročného pracovníka píly a k tomu pár momentov, ktoré vám veľmi jemne zdvihnú kútiky úst. Scenár je slabý a herci sa nemajú o čo oprieť. Hlavne Thandie Newtonová je úplne bezradná a nevie čo má hrať. Cuba Gooding Jr. v úlohe záporáka Deiona sa síce snaží, ale tiež to nie je žiadna sláva. Zďaleka najväčší priestor má samozrejme Eddie Murphy a na jeho herectve a maskách je film postavený. Je len málo scén, v ktorých sa nevyskytuje a predvádza jeden herecký koncert. To, že v ňom zaznieva dosť falošných tónov je druhá vec. Zrejme má pocit, že keď sa zamaskuje ako extrémne tlstá žena a začne robiť grimasy je to automaticky vtipné bez ohľadu na to čo hovorí.

Norbit Norbit

Niekedy vám môže byť tvorcov Norbita až ľúto. Veď oni sa tak strašne snažia (áno niekedy je ta snaha naozaj strašná) a vy by ste sa radi zasmiali, keby bolo na čom. Celé je to nespravodlivé, veď oni predsa nemôžu za to, že nemajú dosť talentu. Všetko sa zmení, ak si spomeniete, koľko ste museli zaplatiť za lístky a ľutovať začnete tie peniaze.

Je tu však jedno veľké ALE. A tým je prekvapujúco málo rôznych nechutných gagov takých typických pre tento druh filmu, vyvolávajúce skôr odpor ako pobavenie. Takže sa film dá pochváliť nie za to, že je v niečom dobrý, ale za to, že mohol byť ovela horší. Nie, žeby vôbec nič také nebolo prítomné, ale niečo podobné ako prdiaca scéna zo Zamilovaného profesora sa nekoná. A to že neuvidíte ani žiadne scény súvisiace s akýmkoľvek vylučovaním (až na jednu veľmi decentnú výnimku, ktorá dokonca patrí k tomu lepšiemu vo filme) je priam šokujúce. Na druhej strane, bol film zostrihaný, aby mohol byť v Amerike prístupný od 13 rokov, takže je možné, že vyššie spomenuté je viac dôsledok pravidiel prístupnosti ako miery vkusu tvorcov.

Norbit Norbit

Pochváliť sa dajú ešte masky, špeciálne efekty a kostýmy. Tým sa výpočet kladov v podstate vyčerpal, takže si môžeme ďalej zarýpať. Originalita tu nie je prítomná ani v stopových prvkoch. V príbehu ju ani nikto nečaká (ten je úplne jednoduchý a tisíckrát predtým zopakovaný), ale aspoň niektoré gagy alebo dialógy mohli byť trošku viac premyslené. Pokiaľ sa ešte film snaží divákov baviť je to v rámci normálu, horšie je to so scénami, ktoré majú byť dojemné alebo romantické. Pre film, kde majú byť prítomné aj nejaké emócie je predsa len potrebné, aby boli postavy aspoň o trošku viac prepracovanejšie ako v bláznivej komédií plnej jednorozmerných karikatúr.

Dĺžka tiež nepatrí k silným miestam. Keby to celé trvalo takých 80 minút, ušetrili by sa náklady na strane tvorcov a čas na strane divákov. A film by vyzeral zábavnejší, lebo čas medzi vtipnými momentami by sa skrátil.

Norbit Norbit

A ešte jedno nepodstatné plus, ktoré síce nesúvisí priamo s kvalitou filmu, ale čo už, keď vo filme sa tak ťažko hľadá. Premiéra bola plánovaná približne v čase odovzdávania Oskarov. Eddie Murphy bol nominovaný za vedľajší výkon v Dreamgirls a štúdio uvažovalo, že počkajú s uvedením Norbita, aby to Eddieho nepoškodilo. Ten napriek tomu trval na uvedení filmu. Na rozdiel od viacerých svojich kolegov sa priznáva k tomu čo robí a nekalkuluje. Tým si síce môže získať isté sympatie, ale rozhodne to nič nemení na tom, že vy by ste kalkulovať mali a výsledkom by mala byť návšteva filmu – nejakého iného.

/

PS: ak niekto napriek uvedenému uvažuje o tom, že tento film sa oplatí vidieť, možno ho povzbudí fakt, že som dlho zvažoval či mu nedať 40 percent 🙂