Originálny názov: Nouvelle-France

Žáner: historická dráma
Minutáž: 145 minút
Krajina pôvodu: Kanada / VB / Francúzsko
Rok: 2004
Prístupnosť: MP 15

Réžia: Jean Beaudin
Scenár: Pierre Billon
Kamera: Louis de Ernsted
Hudba: Patric Doyle
Hrajú: N.Godin–Vigneau, David La Haye, Gérard Depardieu, Juliette Gosselin, Vincent Perez

Nové FrancúzskoHistorické filmy boli od začiatku filmovej tvorby vo veľkej obľube divákov, pretože filmové spracovania dejinných udalostí boli pre diváka väčšinou oveľa zaujímavejšie ako nudné prerozprávanie toho istého príbehu na hodinách dejepisu. Divák v kine prežíval veľké bitky a intrigy v spoločnosti známych hercov a k zábavnosti vo väčšine prípadov napomáhalo aj zjavné zjednodušenie príbehu, často až na hranicu rozprávky (koho už z mainstreamového publika trápia historické nezrovnalosti). Tieto vety platia aj v tejto dobe, keď sa asi nenájde rok, kedy sa v našich kinách neodohrávali kľúčové historické udalosti vo filmovom podaní, pri ktorých naivnosti sa občas až zastavoval rozum. Zatiaľ posledným historickým filmom uvedeným v našich kinách je francúzska dráma (alebo skôr komédia) Nové Francúzsko.

Príbeh filmu sa odohráva v rokoch 1758-61 v oblasti, ktorá sa vtedy nazývala Nové Francúzsko a toto označenie zahrňovalo veľkú časť Severnej Ameriky, najmä v okolí terajšej kanadskej provincie Quebec. V tomto období sa o toto územie bijú Francúzi s Angličanmi a do toho všetkého ešte zasahujú miestne indiánske kmene, ktorú sú raz na tej strane, druhý deň na druhej. Na pozadí týchto historických udalostí sa odohráva príbeh Françoisa Le Gardeura, ktorý najprv odíde od svojej meštiackej rodiny do lesov, kde sa celú sezónu snaží vžiť s indiánmi. Po skončení sezóny sa vracia domov, kde je všetko hore nohami, otec mŕtvy a Nove Francúzsko na pokraji krachu. Približne v tom čase sa stretne s dcérou mlynára Marie-Loup Carignan do ktorej sa až po uši zaľúbi a milostná zápletka je na scéne…

Nové Francúzsko Nové Francúzsko

Jedno slovo pasuje k filmu Nové Francúzsko dokonale – televíznosť. Vo filme sa len horko ťažko nájde nejaká súčasť, ktorú sme ešte v televíznom prevedené nevideli aspoň stokrát. Už samotný príbeh o láske, ktorá musí prekonať nástrahy svojej doby je také klišé, že to musí ťuknúť aj divákovi, ktorý považuje Rosamundu Pilcherovú za geniálnu autorku filmových príbehov. A týmto to ani zďaleka nekončí, keď spracovanie filmu a dekorácie scén by pokojne mohli pasovať do ľubovoľnej inej francúzskej minisérie. Chabosť výpravy (Quebec vyzerá ako keby vypadol zo starej slovenskej televíznej inscenácie) a rozprávkovosť spracovania je ešte viac do oči bijúca, keď si uvedomíme, že tvorcovia dostali na projekt dosť vysoký rozpočet a pôvodne chceli natočiť vernú historickú drámu podľa reálnych udalostí. Toto sa im ale nepodarilo ani náhodou.

Príbeh čo som tu napísal je len akýsi základný úvod, ktorý je postupne ako film plynie čoraz viac a viac rozvíjaný až do hrozivých rozmerov, keď počas filmu sa do príbehu toľko vecí nabalí, že divák prakticky stratí o dej záujem. Ale príbeh nie je ani zďaleka správne využitý, keď sa divák nemôže počas obrovskej dĺžky 145 minút zbaviť pocitu nudy počas väčšiny scén. Nudu nezmierni ani plejáda hercov, keď napríklad na zelenookú Noémie Godin-Vigneau sa dobre pozerá, ale nič viac, potom Gérard Depardieu ako kňaz je dosť zvláštny a Vincent Perez zase príliš nevýrazný. Istú úroveň majú len herci, ktorí účinkujú v anglickej časti príbehu ako Tim Roth, alebo Jason Isaacs na ktorých ale vidieť, že sa hraním bavia a neberú ho ani trochu vážne (na rozdiel od Gérarda Depardieu).

Nové Francúzsko Nové Francúzsko

Príbeh filmu Nové Francúzsko by sa viditeľne oveľa viac hodil do televíznej minisérii, kde by sa pekne každá dejová línia rozvinula a možno by bola táto miniséria aj zábavná. Vo filmovej podobe je ale Nové Francúzsko značne zlý film, ktorý sa možno zapáčil len fanatickým obdivovateľom Gérarda Depardieu, alebo divákom, ktorým nebude vadiť úbohé spracovanie, stokrát videný príbeh a dlhá minutáž, ktorá strašne nudí. Ak stále ale uvažujete o návšteve kina, tak vás musím upozorniť, že pravdepodobne budete po záverečných titulkách poriadne nadávať nad stratou peňazí a času. A keď som vás ešte stále nepresvedčil, že Nové Francúzsko je lepšie zďaleka obísť, tak možno pomôže fakt, že titulnú pieseň naspievala Celine Dion. Hrôza.

/