Originálny názov: Upside Down
Žáner: dráma, romantický
Minutáž: 107 minút
Krajina: Kanada | Francúzsko
Rok: 2012
Prístupnosť: MP 15
Réžia: Juan Diego Solanas
Scenár: Santiago Amigorena, Juan Diego Solanas
Kamera: Pierre Gill
Hudba: Benoît Charest
Hrajú: Kirsten Dunst, Jim Sturgess, Agnieshka Wnorowska, Neil Napier, Holly O’Brien, Heidi Hawkins, James Kidnie, Larry Day, Frank M. Ahearn, Vincent Messina a ďalší
Argentínsky režisér Juan Solanas vo všetkých svojich videách najviac zdôrazňuje vizuálne prostredie. A Paralelné svety z tohto trendu nevybočujú. Svoj nápad o dvoch svetoch zhmotnil na plátne po šiestich rokoch s cieľom priniesť nepredvídateľnosť a metaforu. Tento film sa rodil so stopercentnou tvorivou slobodou a zároveň s rovnakým podielom problémov s financovaním. Navyše, režisér pri tomto projekte po prvýkrát pracoval s veľkým budgetom. Námet o dvoch podobných svetoch mal oscilovať okolo ľudskosti a silného vizuálneho jazyka, ktorý by na jednu kôpku nahrabal zaujímavý, dojímavý príbeh, ale zároveň hĺbal ľudskú dušu vlastným filozofickým prístupom.
Kedysi dávno sa dva svety dostali tak blízko k sebe, že jeden ostal visieť nad tým druhým. Ten horný je bohatý, živý, plný úspešných a bezstarostných ľudí. Dolný svet bojuje s chudobou, je ponurý a nehostinný. Spája ich len medzisvet – budova korporácie – a magické včely, ktoré lietajú medzi oboma svetmi. V dolnom svete žije malý Adam (Jim Sturgess), ktorého teta pridáva špeciálny včelí med do palaciniek, ktoré fascinujúco lietajú. Chlapec onedlho stretne Eden (Kirsten Dunst), dievčatko z horného sveta, a od toho dňa sa pravidelne stretávajú na vrcholoch hôr. Čo tam po tom, že sú si vzájomne dolu hlavou. Stanú sa z nich priatelia. Avšak iba do dňa, kedy sa dostanú do prestrelky. Eden sa stane nehoda, po ktorej zabudne na všetko. I na Adama. Ten je však aj po dlhých rokoch posadnutý opätovným stretnutím s Eden. Dostane sa do medzisveta, kde pod zámienkou výroby magického krému z peľu včiel sa chce opäť zísť so svojou blízkou priateľkou, netušiac, že pre ňu je neznámym človekom.
Príbeh stojí niekde na rázcestí medzi romantikou, drámou a sci-fi. Alebo skôr je to romanca pripomínajúca rozprávku, tváriacu sa ako sci-fi? Z produkcie, ktorá sa k nám väčšinou dostáva, je ale toto aspoň ten originálnejší námet. Treba však podotknúť, že čerpá z klasického literárneho konfliktu. Na jednej strane stojí nižšia trieda, na druhej vyššia, kde ľudia vidia opak svojej vlastnej spoločnosti. Sú tak konfrontovaní s vlastnými predsudkami i predsudkami ostatných. Láska však, zdá, aj hory prenáša. V tomto prípade i mení zákony fyziky. Téma však ostáva otvorená a možno ju čítať aj v iných významových odtieňoch.
To, čo je v Paralelných svetoch nové a zvláštne, je práve obraz. Dominuje aj nad naráciou, ktorá by bola údernejšia, ak by šlo o literárne spracovanie. Hry s gravitáciou, vynaliezavé nápadiky a hýriace farby pútajú divácke oko. Silno preexponovaný, prežiarený obraz mu však ľahko spôsobí slzy. Akoby bol upravovaný cez všetky možné i nemožné filtre. Solanasove sústredenie sa na efekty pochádza z točenia reklám a hudobných videoklipov. No menej by bolo viac.
Staviť kartu na Kirsten Dunst a Jima Sturgessa i napriek povrchnému scenáru bolo dobrým komerčným krokom. V snímke pôsobili prirodzene a sebaisto. Herci dokonca mohli voľne improvizovať, pretože veľmi dobre pochopili svoje charaktery. Ťažko však vravieť o posunutí ich hereckých kvalít, či o výraznej vedľajšej postave, ktorá by si nebodaj zaslúžila nejakú nomináciu. Všetko naoko pôsobí fajn, no v kútiku oka by to chcelo čosi viac. V konkurencii ostatných filmov v ponuke kín obstojí ako menej výrazný.
Ambícia silného príbehu so zmyslom a emocionálnym nábojom je prehnaná. Film o paralelných svetoch je len jej druhotriednym výluhom a dalo sa z neho vytlačiť omnoho viac šťavy, pretože po zhliadnutí mätie – žánrom, príbehom i dramaturgiou. No nemožno ignorovať fakt, že okrem (dosť vážnych) nedostatkov môže byť film pre romantické nenáročné a zasnívané duše pekným spestrením voľného času. Námet je naozaj pútavý a niektoré scény vedia ohúriť krásou, takisto si film celkom dobre vie udržať divákovu pozornosť. No ako údajný sci-fi film je presladený, prifarebný a ľahostajný voči akčnosti. Poteší skôr vtedy, keď potrebujete pohladiť svoje sentimentálne ja.