Originálny názov: Perfume: The Story of a Murderer

Žáner: Drama / Thriler
Minutáž: 147 minút
Krajina pôvodu: SRN / Francúzsko / Španielsko
Rok: 2006
Prístupnosť: MP 15

Réžia: Tom Tykwer
Scenár: Andrew Birkin, Bernd Eichinger, Tom Tykwer
Kamera: Frank Griebe
Hudba: Reinhold Heil, Johnny Klimek, Tom Tykwer
Hrajú: Ben Whishaw, Dustin Hoffman, Alan Rickman, Rachel Hurd-Wood

Parfum: Príbeh vrahaBon jour. Asi by som sa mal najprv predstaviť. Moje ctené meno je Jean-Baptiste Grenouille a chcel by som vám vyrozprávať svoj životný príbeh. Príbeh vraha.

Narodil som sa vraj na najsmradľavejšom mieste osemnásteho storočia – v Paríži na rybom trhu. Moje mimoriadne jemné čuchové bunky zacítili všetku tu špinu, hnus, odpadky a rozkladajúce sa mrciny hneď po mojom narodení, čomu výrazne dopomohla moja matka, keď ma ako nechcené decko hodila len tak do odpadu. Nebudem jej to brať za zlé, už som sa s tým dávno zmieril. Vždy som bol samotárskym tvorom, ľudia odo mňa bočili a báli sa ma. Nijak výrazne mi to nevadilo, mne samota vyhovovala, mal som zatiaľ čas cibriť svoju jedinečnú schopnosť – dokonalý čuch. Svet vôni ma absolútne fascinoval a úplne pohltil a nič iné ma nebavilo, len pre toto som žil na tomto hnusnom svete.

Keď sa mi naskytla príležitosť dostať sa do slávnej dielne parfuméra maestra Baldiniho, neváhal som ani chvíľu. S jeho pomocou som sa naučil všetko potrebné o výrobe parfumu. Aspoň som si myslel, že všetko potrebné. Jedného dňa som ale zistil, že Baldini nevie urobiť úplne všetko. Napríklad smrad potkana mi s pomocou jeho metódy stále unikal. Potom mi ale prezradil, kde sa mam vybrať. Na juh Francúzska. Tam vraj vedia ako na to. Preto opúšťam môj rodný Paríž a vyberám do mestečka Grasse, aby som vyrobil najlepší parfum na svete. A vás pozývam na túto cestu so mnou…

Asi takto by sa nám predstavil Jean-Baptiste Grenouille, kebyže sme sa s ním mohli porozprávať. To je ale nemožné, keďže sa jedná o imaginárnu postavu z románu Parfum spisovateľa Patricka Süskinda z roku 1985, ktorý sa okamžite po vydaní stal celosvetovým bestsellerom. A musím uznať, že zaslúžene, keďže kniha Parfum je perfektným čítaním, vrelo odporúčam. Vráťme sa ale k filmu. Süskind dlhé roky nesúhlasil s filmovaním, ale asi po štedrej odmene napokon súhlasil a film sa začal pripravovať s tým, že režisérom sa stal Tom Tykwer, ktorý sa preslávil najmä netradičným filmom Lola beží o život. Po zverejnení informácii o natáčaní sa každý čitateľ knihy zhrozil nad tým, že ako sa veľmi farebný a voňavý svet knihy podarí Tykwerovi previesť na filmové plátno. Obavy ale boli zbytočné, film je výborný.

Parfum: Príbeh vraha Parfum: Príbeh vraha

Pôvodná kniha je okrem skvelého príbehu zaujímavá najmä fantastickým opisom rôznych vôní, ktoré hrdinu sprevádzajú od jeho narodenia. Tieto opisy vôní sa len veľmi ťažko dajú preniesť do filmu, ale režisérovi sa to podarilo viackrát veľmi kvalitne. Napríklad úvodná scéna narodenia plná smradu, alebo scény z parfumérie krásne ilustrujú pomocou obrazu čuchové vnímanie hlavnej postavy. Samozrejme to nie je úplne dokonalé, ale lepšie si to neviem predstaviť (možno keby boli rozprašovače vôní v kine). Keďže Tykwer nemôže využívať čuch diváka, prevedenie filmu zameral na iný ľudský zmysel – na zrak. Takmer každý filmový záber je obrazovo výrazný, či už z farebného hľadiska, alebo z pohľadu kvality kamery a strihu. Takisto počítačové efekty sú veľmi umne zakomponované do filmu a nepôsobia vôbec rušivo (napríklad výborne sú urobené domy na moste v Paríži).

Do hlavnej úlohy Grenouilla tvorcovia obsadili zatiaľ nie veľmi známeho Angličana Bena Whishawa, ktorý svoju rolu stvárnil vcelku netradične, napriek tomu veľmi verne predlohe. Ide najmä o chýbajúcu citovosť, alebo vôbec o absenciu emócii pri hlavnej postave. Divákovi neznalému predlohy toto asi bude pripadať trochu divne, ale časom by si mal zvyknúť každý. Ďalšie herecké hviezdy ako Dustin Hoffman, alebo Alan Rickman majú oveľa menší priestor ako Whishaw, napriek tomu sa vo filme vôbec nestratili, skôr naopak. Celým filmom nás navyše sprevádza veľmi príjemný hlas rozprávača v prevedení Johna Hurta, ktorý pasuje k historickej atmosfére filmu.

Parfum: Príbeh vraha Parfum: Príbeh vraha

Parfum: Príbeh vraha nie je vôbec dokonalým filmom, ale jedná sa o veľmi kvalitnú, nadpriemernú adaptáciu knihy. Jeho najväčší problém je asi fakt, že keď ste nečítali knihu, bude vám pripadať občas veľmi zmätený (napríklad dve koncové scény na dvoch rôznych námestiach pôsobili dosť šokujúco a netradične už v knihe, nieto ešte vo filme). Takisto sú niektoré časti knihy až prílišne naťahované (film má 147 minút). Napriek týmto nedostatkom je to film, ktorý určite stoji za návštevu kina. Za cenu kúpeného lístka uvidíte netradičný historický príbeh plný vizuálnych lahôdok a kvalitnej filmovej zábavy.

/

PS: Po dopozeraní filmu odporúčam každému si vyskúšať ovoniavať veci okolo seba. Najlepšie nejaký parfum. Uisťujem vás, že to bude po tomto filme úplne iný zážitok.