Originálny názov: The Last Airbender
Žáner: akčné dobrodružné fantasy
Minutáž: 103 minút
Krajina: USA
Rok: 2010
Prístupnosť: MP 12
Réžia: M. Night Shyamalan
Scenár: M. Night Shyamalan
Kamera: Andrew Lesnie
Hudba: James Newton Howard
Hrajú: Noah Ringer, Dev Patel, Nicola Peltz, Jackson Rathbone, Shaun Toub, Aasif Mandvi, Cliff Curtis, Seychelle Gabriel, Damon Gupton a ďalší
Poslední vládca vetra od režiséra M. Night Shyamalana určite nie je filmovým hitom tohto roku. No je príjemným spestrením večera, ktorý vás zasvätí do mýtickej východní filozofie. Plnosť a kvalita vizuálnych efektov je odrazom ľudskej fantázie. Avatar si musí podmaniť všetky živly! Bude to však ťažký boj.
Na Zemi vládne harmónia. Štyri národy ovládajúce vždy jeden zo živlov: oheň, voda, zem a vzduch udržuje v rovnováhe jeden vyvolený, nazývaný Avatar. Ten sa po smrti znovu narodí vždy v tele príslušníka jedného z národov. On, ako jediný, dokáže ovládať všetky živly a za pomoci komunikácie so svetom duchov udržuje mier na zemi. Čo sa však stane, keď Avatar odrazu zmizne? Ríša ohňa nechá vzplanúť svoj temperament. A s ním vzplanie i vojna a snaha o nadvládu jediným národom.
Kráľovstvá Ohňa, Vody, Zeme a Vetra sa zmietajú vo vojne už sto rokov. Záchrana sveta visí doslova vo vzduchu. Nový Avatar má totiž vzísť z národa Vetra. Ten je už ale dávno vyvraždený. Kde teda Avatara hľadať? Odpoveď na otázku nájdu, ako to už býva, úplne náhodou Sokko (Jackson Rathbone) a jeho sestra Katara (Nicola Peltz) z Vodného kráľovstva. Z kusu ľadu, ktorý svojimi schopnosťami roztopia, vyslobodia reinkarnovaného Avatara – dvanásťročného chlapca Aanga (Noah Ringer). V jeho detských, no mocných rukách leží budúcnosť sveta ľudí. Aangov výcvik však zďaleka nebol ukončený. Cesta za nastolením harmónie preto nebude vôbec jednoduchá.
Východná filozofia, Jing a Jang, bojové umení a ešte niečo viac. Motív neustálej cesty za poznaním a dosiahnutím cieľa, to je Posledný vládca vetra. Film síce nedosiahol vysoké hodnotenie zámorskej kritiky, zaslúži si ale pozornosť všetkých nadšencov sfilmovaných animovaných príbehov, priaznivcov strhujúcich 3D efektov a ľudí, čo holdujú východnej filozofii.
Vďaka 3D grafike je film pútavým svedectvom o svete bez súladu. Ale zrejme nielen to. Režisér Shyamalan má na svojom konte filmy ako Šiesty zmysel alebo Znamenie, ktoré si špeciálnu pozornosť zaslúžili a stále zaslúžia. Čím chcel tento režisér zaujať teraz? Kvalitne prepracované charaktery postav sú prvkom, ktorý určite stojí za povšimnutie. Reálnosť postáv, ich konanie je pestrofarebné a neustále nás drží v napätí, čo tá či oná postava urobí.
Shyamalan čerpal námet z animovaného seriálu, ktorý má po celom svete množstvo priaznivcov. Film sa nesnaží o jeho dokonale vernú kópiu, čo je dobre. Aj napriek náročnosti a exotickosti prostredia filmu snímka hovorí jasnou rečou. Nenecháva diváka tápať v deji, ale ho vedie naprieč mytologickým svetom ľudí, ovládajúcich živly. Shyamalan popustil uzdu fantázii a preniesol ju na plátno.
Vo filme sa jasne črtajú odkazy na budhizmus a dalajlámu, nielen vďaka hlavnému hrdinovi, ale i ostatným postavám, ktoré konajú múdro, s odvahou i bez nej. Ohnivý národ používa okrem svojich schopností aj ťažkú techniku, ktorá narušuje duševnú rovnováhu zeme. Zloba a túžba po moci sú ničivým prostriedkom k podmaneniu si sveta. Avšak jedno staré porekadlo hovorí, že zlo nezostane nepotrestané.
Posledný vládca vetra od M. Night Shyamalana vznikol na námet animovaného seriálu s rovnomenným názvom. Mladučký chlapec, Avatar, je jediný, kto môže vrátiť svetu stratenú harmóniu. Podarí sa mu to? Uvidíme. Príbeh je viac než otvorený, chystajú sa totiž ďalšie diely.