Originálny názov: Desert Flower
Žáner: dráma
Minutáž: 101 minút
Krajina: USA / Spojené arabské emiráty
Rok: 2010
Prístupnosť: MP 18
Réžia: Sherry Horman
Scenár: Smita Bhide, Waris Dirie, Sherry Horman
Kamera: Ken Kelsch
Hudba: Martin Todsharow
Hrajú: Liya Kebede, Sally Hawkins, Craig Parkinson, Meera Syal, Anthony Mackie, Harold Jackson, Juliet Stevenson, Timothy Spall, Soraya Omar-Scego a iní
Už nejaký čas sa v kinách krútia kotúče filmu, ktorý nemusíte vidieť preto, že má všetky predpoklady stať sa kultovým a ani preto, že je scenár nesmierne vydarený a vizuálne efekty posúvajú hranice priemyslu. Púštny kvet nespĺňa ani jedno z týchto kritérií, no má kvality, ktoré s filmovým zážitkom nemajú veľa spoločného. Osveta a šírenie informácií o nezmyselných predsudkoch a drastických „kultúrnych“ praktikách vo filme Púštny kvet zatienili hodnoty ako napr. koherentnosť žánru. Nie, naozaj nie je dôležité, že film zliepa biografickú drámu, „popoluškovskú“ romantiku a komédiu tak neuveriteľným spôsobom, až si musíme pripomínať, že za tým stojí skutočný život, ktorý scenáristi nevymysleli. Nezáleží ani na tom, že miestami pociťujeme prílišné zjednodušenie a skrátenie deja. Podstatné je, že miesta, ktoré sa Vás majú dotknúť a zanechať stopu sú zvládnuté bravúrne a divák vstrebe nálady a pocity z veľmi intímneho príbehu jednej odvážnej ženy. A čo je najdôležitejšie, dokonale plní úlohu, pre ktorú vznikol.
Film Púštny kvet je nakrútený podľa rovnomennej knižnej predlohy, autobiografie Waris Dirie. Stránky knihy veľmi podrobne opisujú útrapy a súkromné i chúlostivé detaily jej života – a jej zmrzačenia. Ženská obriezka je téma málo diskutovaná aj preto je aj v súčasnosti realitou. Waris mala šťastie konfrontovať svoje predstavy o živote a svete so západnými kultúrami a pochopila, že hanba a rozpaky musia ísť bokom, aby dokázala svojím príbehom niečo zmeniť. Životná púť Waris Dirrie, púštnej nomádky, sa stala celosvetovo známou, keď sa jej kniha stala v roku 1998 bestsellerom. Získať práva na jej nakrútenie bolo náročné, pretože Waris Dirri bola právom veľmi zdržanlivá a opatrná. Po dlhých rokovaniach zverila svoj život producentovi Peterovi Hermannovi, ktorý stojí napríklad za Oscarovým filmom Nikde v Afrike. Film náročný na exteriéry a lokácie si vyžiadal zložitú mnohonárodnú koprodukciu, no napokon sú tvorcovia, herci a aj Waris spokojní.
Waris vyrastá v africkej púšti iba s matkou a súrodencami. Iný svet nepozná. Keď ju mama v trinástich rokoch predá bohatému starcovi na vydaj, vzoprie sa a pustí sa naprieč púšťou do mesta za svojou starou mamou. Tá usúdi, že najlepšie bude, ak Waris odletí do Anglicka za tetou, ktorá je manželkou somálskeho veľvyslanca. Tu až do dospelosti drie ako slúžka, kým sa v domovine nezačne občianska vojna a ona si medzi návratom domov a chudobou vyberá radšej ulicu. Prichýli ju neúspešná baletka Marylin a Waris sa postupne stavia na vlastné nohy. V bufete s rýchlym občerstvením, kde umýva podlahy, si ju všimne slávny fotograf a ponúkne jej kariéru modelky. Kým ale Waris príjme jeho ponuku, musí sa vyrovnať s tým, že je iná.
O Waris Dirii sa môžete dočítať na internete mnoho a príbeh toho, ako sa dievča zo somálskej púšte stalo veľvyslankyňou OSN je inšpirujúci, magický, no i krutý a pre mnohých i nestráviteľným. Netreba zdôrazňovať, že ženská obriezka, ktorá sa naďalej vykonáva v mnohých islamských i kresťanských krajinách, je veľmi osobnou témou pre všetky ženy – nie len pre tých 8000 dievčat, ktoré ju denne podstúpia. Toto číslo je v súčasnej dobe stále alarmujúco vysoké a dopad na psychiku ženy sa nedá zjednodušovať. Film, ktorý prináša nádej na zmenu i nepríjemné svedectvo, je napriek všetkému nakrútený takmer lyrickou kamerou v nádhernej Africkej krajine, v Londýne či Berlíne. Nádhernú hudbu skomponoval nemecký skladateľ Martin Todsharow. Titulná pieseň je leitmotívom, ktorý sa niekoľkokrát opakuje – raz vyvolá husiu kožu, inokedy tieseň či dramatické napätie.
Veľkou oporou celého filmu bol citlivý prístup režisérky Sherry Horman a výborný výkon Liyi Kebedeovej, ktorá si zahrala ústrednú postavu. Táto úspešná modelka a herečka pochádzajúca z Etiópie sa podobne ako Waris Dirii angažuje v mene Svetovej zdravotníckej organizácie v šírení informácií o zdravom materstve a detskom zdraví. Veľmi blízky vzťah k téme a hlboké porozumenie toho, čo žena v takejto pozícii pociťuje, sú viditeľné na tom, čo málo skúsená herečka dokázala na plátne predviesť. Pri vhodnom výbere hereckého obsadenia by sme nemali opomenúť ani Sally Hawkins v úlohe Marylin a Timothyho Spalla, ktorý si zahral chápavého a trpezlivého svetoznámeho fotografa. Známy môže byť najmä mladším divákom z Potterovskej série, kde sa objavil v roli podradného Červochvosta.
Film Púštny kvet má niekoľko menej podarených stránok, o ktorých sa zmieňujem hneď v úvode. Tie môžu vyvolať pochybnosti o kvalite filmového umenia. Malých logických nezrovnalostí v scenári sa vyvarovať mohli, ale s príbehom, ktorý predčí i najdivokejšie rozprávky, sa veľa urobiť nedalo. Nad tieto výčitky sa dá povzniesť a aj cez filmový pátos sa môžete prehrýsť. Za tým všetkým sa skrýva snímka, ktorú sa oplatí pozrieť.
A napokon, drahí muži, nemôžem Vám zaručiť, že Vás film zaujme tak, ako mňa. Napriek tomu Vás nabádam, pozrite si ho, pretože účelom tohto filmu nie je zarobiť, ale rozšíriť obzory – pre nás ako civilizovaných Európanov, ktorých sa problém zdanlivo netýka a aj pre mnohé africké ženy, ktoré netušia, že existuje aj iná voľba.