Originálny názov: Wreck-It Ralph
Žáner: animovaná rodinná komédia
Minutáž: 101 minút
Krajina: USA
Rok: 2012
Prístupnosť: MP 7
Réžia: Rich Moore
Scenár: Phil Johnston, Jennifer Lee, Rich Moore, Jim Reardon
Hudba: Henry Jackman
Hrajú (v slovenskom znení): Martin Nahálka, Gabika Dzuríková, Michal Hallon, Igor Krempaský, Rebeka Poláková, Dušan Vaňo, Jozef Domonkoš, Peter Krajčovič
O animačnom štúdiu dobre známej spoločnosti Disney nie je v kinosálach počuť tak často ako napr. o filmoch z dielne DreamWorks, ale to je vlastne dobre. Nie je totiž ich zvykom nafukovať svoje nápady na rozvláčne filmové série a produkovať filmy dovtedy, kým sú rodičia ochotní na ne svoje deťúrence brať. Takže keď do kín uvedú nový titul, môžete si byť istí, že ide o originálny námet s dôkladne premysleným spracovaním. A Ralph Rozbi-To nie je výnimkou.
Ralph je obyčajný zloduch z arkádovej počítačovej hry. Svoju prácu má rád, ale túži aj po troche uznania zo strany ostatných postavičiek. Pohár jeho trpezlivosti pretečie, keď zistí, že ostatní v hre oslavujú spoločne strávených tridsať rokov a ani im len nenapadlo, aby ho pozvali. Ralph teda utečie zo svojej hry, aby získal medailu a dokázal tak obyvateľom domu, ktorý deň čo deň v hre rozbíja, že i on je pravým hrdinom. A vytúženú medailu aj čoskoro získa, lenže hneď na to nedopatrením zatiahne krvilačné kyber-chrobáky do bezbrannej cukríkovej hry Sugar Rush. Tu Raph spoznáva malú a trúfalú Vanellope, ktorá si jeho medailu „požičia“, aby mohla vo svojej hre konečne pretekať vo svojej keksíkovej motokáre.
Komédia Ralph Rozbi-To trpí najmä dvoma vecami. Aby sa takýto film pre deti mohol premietať v kinách, musí mať aspoň hodinu a pol. Takže zaujímavý a nápaditý rozjazd a šľachetný záver príbehu dopĺňa pomerne dlhá etapa explicitného vysvetľovania, cukríkových kulís, predvídateľnosti a akčných kúskov, ktoré nehrajú v príbehu takmer žiadnu rolu. V kontexte celého filmu však toto s radosťou tvorcom odpustíte.
Druhým problémom je slovenský preklad – či skôr americký slang. Ten sa dá len s ťažkosťami previesť do našej materčiny bez toho, aby stratil šmrnc a humor. Musím uznať, že prekladatelia robili, čo sa dalo, no niekedy ani to nestačilo. Osobitnou kapitolou je vo všeobecnosti veľmi dobrý slovenský dabing, no stále v ňom chýba akási nezabudnuteľnosť prejavu, ktorú badať z amerických upútaviek, v ktorých znejú napr. hlasy komikov Jacka McBrayera a Jane Lynchovej.
Napriek tomu ide o animák, ktorý umne narába s príťažlivým nápadom, dobre napísaným scenárom a vizuálnym dôvtipom – a ten treba naozaj obdivovať, pretože postavičky a prostredie na plátne sú nové a neopozerané, no zároveň pôsobia presvedčivo. Nehovoriac o tom, že trhavý pohyb obyvateľov domu z Raphovej hry vás zaručene rozosmeje, možno i dovedie k slzám. Ani pointa príbehu sa nedá považovať za tuctovú, čím Ralph Rozbi-To určite medzi filmami pre deti vyniká. Ku cti scenáristov zaiste slúži i to, že sa po celý čas nesnažia podsúvať divákovi dvojzmyselné vtipy a narážky. Komédia i bez týchto lacných barličiek zvládla byť rovnako pútavá pre deti ako aj ich rodičov.