Originálny názov: The Pink Panther
Žáner: Komédia / Krimi
Minutáž: 93 minútKrajina pôvodu: USA
Rok: 2006
Prístupnosť: MP 12
Réžia: Shawn Levy
Scenár: Steve Martin, Len Blum
Kamera: Jonathan Brown
Hudba: Christphe Beck, Henry Mancini
Hrajú: Steve Martin, Kevin Kline, Jean Reno, Beyonce Knowles, Emily Mortimer, Henry Czerny, William Abadie
Všetko sa to začalo v roku 1963, keď Blake Edwards nakrútil Ružového pantera v hlavnej úlohe s Peterom Sellersom a Davidom Nivenom. Tento kultový film spustil úspešnú sériu príbehov o Ružovom panterovi a spolu s Peterom Sellersom ako inšpektorom Clouseauom sa stal nesmrteľným. Režisér doteraz priemerných komédií Shawn Levy (Medové týždne, Dvanásť do tuctu) sa pokúsil o nemožné, keď chcel týmto remakom vrátiť na plátna kín Ružového pantera a vzdať mu pamiatku.
Ako sa mu to podarilo? Režisér stavil na osvedčené číslo a úlohu babráckeho, ale rafinovaného inšpektora Clouseau zveril Stevenovi Martinovi. Pred ním sa hovorilo ešte o hercoch ako Kevin Spacey alebo dokonca Chris Tucker. Príbeh sa točí okolo nesmierne vzácneho, ružového diamantového prsteňa, ktorý zmizol z prsta francúzskeho trénera Gluanta (Jason Statham). Ten bol totiž zavraždený strelou otrávenej šípky do krku počas famóznych osláv na konci semifinálového zápasu proti Číne.
Slizský šéf-inšpektor štátnej polície Charles Druyfus (Kevin Kline), ktorý si už 7 rokov mädlí ruky na významné ocenenie Rád čestnej zásluhy, je poverený objasniť Gluantovu vraždu a vypátrať stratený drahokam, ktorý je známy pod pseudonymom Ružový panter. Druyfus má však tajný plán a oficiálne tento médiami ostro sledovaný prípad zveruje „najhlúpejšiemu inšpektorovi Francúzska“ – inšpektorovi Clouseauovi, ktorého veľkými predpokladmi sú nešikovnosť, neohrabanosť, namyslenosť a milostivá šťastena. Medzitým plánuje kuriózny prípad riešiť s vlastnými zbraňami v domnienke, že Clouseau s prípadom nepohne. Pre každý prípad prípad k nemu posiela pomocníka, zároveň osobného vodiča Gilberta Pontona (nevýrazný Jean Reno), ktorý má za úlohu Druyfusa informovať, ako ďaleko sa svojský inšpektor s niesmerne francúzskym prízvukom dostal.
V úvode nás privítajú štýlové a vtipné animované titulky na čele s klasickým animákom Ružovým panterom a počas celého filmu nás sprevádza klasická panterovská hudba (neskôr trochu zremixovaná). Nádherná Beyoncé Knowles, ktorá si zahrala bývalú priateľku zosnulého trénera Gluanta a medzinárodnú spevácku superstar Xaniu, si vo filme aj zaspieva. Mimochodom nedávno v hitparádach letel jej hit – úvodná pieseň k filmu Check it on. To je tak všetko, čo od nej môžeme čakať
Film má svižné, vcelku rýchle tempo. Ešte šťastie, že má veľmi rozumnú, na telo uliatu minutáž okolo 90 minút. Dej obsahuje vysokú koncentráciu komických a vtipných scén, mnohokrát však nič nové a výnimočné – iba klasické klišé často na hranici trápnosti. Pri sledovaní filmu si mnohokrát v duchu poviete, že to ste už niekde videli. A tak niektoré komické situácie môžete veľmi ľahko predvídať. Dejová línia je taktiež veľmi ošúchaná : Outsiderský detektív – vyšetrovanie, ktoré nevedie nikam ( 27 638 podozrivých) – následné stiahnutie z prípadu – vyšetrovanie na vlastnú päsť – famózne a nečakané vyriešenie prípadu!
Čo sa týka hlavných predstaviteľov, samozrejme suverénne víťazí skvelý Steve Martin s neodmysliteľnými šedivými vlasmi, „vkusnými“ čiernymi fúzikmi a šušlavým francúzskym akcentom, ktorý si so slovom „hamburger“ veľmi nerozumie (ak rozumiete aspoň trochu po anglicky, budete sa baviť). Jeho sekretárka Nicol (Emily Mortimer), do ktorej sa neskôr zaľúbi, mu skvelo sekunduje najmä v humorných, z určitých uhlov pohľadu dvojzmyselných (erotických) scénach. Najslabším článkom hereckej plejády je bezpochyby Jean Reno, ktorému Steve Martin dokazuje nielen vo filme ale aj v skutočnosti, že sa musí od neho ešte veľa učiť. Jean Reno sa do takýchto rolí absolútne nehodí a scénar mu ani nedovolí vystrúhať zo seba súvislejšie súvetie. Bol to asi len taktický ťah mať o jednu hviezdu navyše, hlavne po tom, ako účasť na nakrúcaní odmietla futbalová ikona David Beckham kvôli nabitému zápasovému programu. Clive Owen si zahral svoju mini úlohu špeciálneho tajného agenta svojimi ťahmi a praktikami veľmi pripomínajúc agenta 007. Týmto aspoň odkázal tvorcom Casino Royale, že sa len predsa na rolu nového Jamesa Bonda veľmi hodil.
Nechcem, a ani nebudem tento film porovnávať s klasickými Edwardsovými dielami, lebo po každej stránke filmu – hereckej, režisérskej, scenáristickej sa to porovnávať jednoducho nedá. Nový Ružový panter potvrdil to, čo v roku 1998 remake Psycho. Dokázal, že podobné kultové filmy sú nesmrteľné, nedotknuteľné a ak na to nie je vynikajúci tím, zložený z kvalitných hercov a najmä režiséra, tak treba od toho držať prsty čo najďalej. Podobne ako u Psycha chcel režisér vzkriesiť legendu a vzdať jej hold, no podaril sa mu pravý opak – svojím filmom mu povesť veľmi nevylepšil, skôr poškvrnil (a to sú ešte slabé slová).
Koniec koncov, triumfálny návrat Ružového pantera sa bohužiaľ nekoná. Aj napriek tomu, je nový Ružový panter film veľmi relaxačný, pozerateľný, svižný, zábavný, no pre skúsenejšieho diváka komédií ľahko čitateľný, predvídateľný a miestami otrepaný. Mám taký pocit, že keby neexistoval žiaden originál, tento film by žal väčšie úspechy u kritikov, no nie je tomu tak. Charizmatický Steve Martin si vaše sympatie získa, no veľmi skoro na neho zabudnete (ak sa samozrejme nedočkáme novej panterovskej série). Iné to je však s Peterom Sellersom…