Celovečerný debut režiséra Stefona Bristola vznikol v produkcii úspešného režiséra a scenáristu Spikea Leeho (naposledy BlacKkKlansman) a na Netflixe sa objavil 17. mája tohto roku. Podľa mnohých reakcií vyzerá See You Yesterday ako ďalšia typická a nie práve vydarená snímka tejto streamingovej služby. Je v tom však trochu krivdy.
See You Yesterday (v českom dabingu Na shledanou včera) trpí hlavne tým, že tvorcovia nemali ujasnené, pre koho to vlastne robia. Pomerne častý problém tu spôsobil celkom vážny rozkol. Pre dospelého diváka je snímka príliš detská, pre deti sa však tiež nehodí – niekde je komplikovaná, inde sa veľa nadáva.
See You Yesterday
sci-fi, dobrodružný
2019 / 84 min. / MP 15
USA
Réžia
Stefon Bristol
Scenár
Fredrica Bailey, Stefon Bristol
Ústrednou postavou je stredoškoláčka C. J. (Eden Duncan-Smith). Talentovaná budúca vedkyňa a jej spolužiak a kamarát Sebastian (Danté Crichlow) spolu postavia prenosné stroje času, ako svoj projekt pre blížiaci sa festival vedy. Možno si poviete, že je to príliš, ale netreba sa nad tým pozastavovať. Hlavná dejová línia sa však rozbehne až po tom, čo brata C. J. neprávom zastrelí miesta polícia. Dvojica kamarátov sa potom rozhodne využiť svoj vynález a zachrániť ho. Ako sa dá tušiť, nebude to také ľahké a udalosti sa po zvyšok filmu skôr len komplikujú.
Na klasiky žánru, ako napríklad na Návrat do budúcnosti, sa to samozrejme neťahá, ale mám taký pocit, že si toho boli vedomí aj samotní tvorcovia. Vnímam tak totiž malú rolu Michaela J. Foxa ako učiteľa fyziky. Je o dvoch odkazoch – jednak na jeho slávnu trilógiu („Time travel? Great Scott!“) a hlavne na román Kindred z roku 1979 spisovateľky Octavie Butler, ktorý je o čiernej žene, ktorá cestuje časom do obdobia pred americkou občianskou vojnou, kde musí čeliť nespravodlivosti a otrokárstvu.
See You Yesterday je tak pripomenutím toho, že boj afro-američanov za občianske práva ešte neskončil, čo je síce iná tradícia než z akej vychádza science-fiction v našom kultúrnom priestore (boj proti fašizmu), ale stále je to funkčné. Na pomalé víkendové ráno, keď netreba žiadne veľké filmy, ako stvorené.