Originálny názov: Sherlock Holmes
Žáner: akčný komediálny horor
Minutáž: 128 minút
Krajina: Veľká Británia / USA / Nemecko
Rok: 2009
Prístupnosť: MP 15
Réžia: Guy Ritchie
Scenár: Michael Robert Johnson, Anthony Peckham, Simon Kinberg
Kamera: Philippe Rousselot
Hudba: Hans Zimmer
Hrajú: Robert Downey Jr., Jude Law, Mark Strong, Rachel McAdams, Kelly Reilly, William Hope, Eddie Marsan, James Fox, Hans Matheson, Bronagh Gallagher
Guy Ritchie po rokoch trápenia nabral konečne dobrý smer. Po vydarenej akčnej krimikomédii RocknRolla priniesol so zvukmi vianočných zvončekov (u nás až silvestrovských delobuchov) svoju vlastnú víziu zádumčivého Sherlocka Holmesa. Čo tam po umiernenosti a preslávenom pokoji Angličana – geniálny súkromný detektív sa v najnovšom podaní ukázal v úplne inom svetle.
Sir Arthur Conan Doyle je klasikom britskej literatúry, Gyu Ritchie je hitmakerom britskej kinematografie. Spojenie, ktoré by málokto predpovedal, dalo vzniknúť pozoruhodnej kriminálnej dráme. Je veľkým šťastím, že Guya Ritchieho preslávila vernosť zobrazovania britského prostredia, pretože do filmu investovali hlavne americké produkčné spoločnosti a čerešničkou na torte je hlavný predstaviteľ pochádzajúci zo srdca New Yorku. Túto kultúrnu nevyváženosť na konečnom výsledku našťastie nebadať a to aj vďaka vynikajúcemu domácemu obsadeniu. K tomu sa pridala anglická etiketa a kvetnaté vyjadrovanie, ktoré ľahko poslúžili ako zdroj nenápadného, no podstatného humoru. Pochmúrny a tajuplný viktoriánsky Londýn na vrchole rozvoja industriálneho impéria sa bez škrípania stretol vo veľkolepej výprave podporenej digitálnymi efektmi s typickým Ritchieovským spôsobom rozprávania. Na každom kroku sa stretáva moderné so starosvetským, pokrok s poverami a rozum so strachom z neznámeho.
Píše sa rok 1891. Sherlock Holmes (Robert Downey, Jr.) a doktor Watson (Jude Law) dolapia sériového vraha mladých žien práve vo chvíli, keď sa chystá rituálne zavraždiť šiestu v poradí. Pri ohavnom čine je prichytený známy lord Blackwood (Mark Strong), vodca tajného rádu praktizujúceho čiernu mágiu. O pár mesiacov je súd s vinníkom už ukončený a muž s diablom v tele popravený. Ale ako odkazuje Blackwood Holmesovi, smrťou sa všetko ešte len začína. Už o niekoľko dní sa objavia zvesti o lordovom údajnom zmŕtvychvstaní. Panika sa šíri ulicami Londýna a nasledujúce vyšetrovanie prinesie odpovede, ako to už býva, až na samom konci.
Scenár na prvý pohľad nepatrí medzi tie najoriginálnejšie, je však popretkávaný epizódkami a odbočkami, ktoré vám zaručia, že viac ako dve hodiny strávite v príjemnom napätí. Dôležitejšia ako samotný príbeh je interakcia medzi postavami. Briskné dialógy a zohrané vystupovanie ústrednej dvojice sú plné suchého anglického humoru, ktorý sa skrýva v detailoch a narážkach či veľavravných pohľadoch. Vzťah Sherlocka Holmesa a doktora Watsona je vyrozprávaný dynamicky, striedajú sa fázy pochopenia a úplného hnevu. A niet divu, doktor je neskrývane jediným elementom, čo drží Holmesov život pohromade. Detektív v Downeyho podaní je na jednej strane vnímavý, vzdelaný a nadpriemerne inteligentný, no na tej druhej je neporiadny, roztržitý, detinský a svojhlavý. Konflikt hlavných hrdinov plynie z Watsonovho zasnúbenia a budúceho života v manželstve, ktoré je v rozpore s dobrodružným životom, ktorý spoločne vedú v honbe za prípadmi.
Robert Downey Jr. sa v posledných rokoch vyšvihol medzi hereckú elitu a mnohí ho právom považujú za jedného z najlepších filmových hercov súčasnosti. Jeho filmová kariéra ani zďaleka nepripomínala priame a bezproblémové stúpanie nahor, no talentovaný Downey sa pozviechal a nedávne projekty sú dôkazom o jeho schopnostiach. Podobne i v postave Sherlocka Holmesa skvele stvárnil excentrickú povahu a jeho výkon nikdy nezakolíše a neupadne do grotesky. Dôstojným kolegom mu bol i Jude Law, ktorého postava vojnového veterána a verného kolegu Watsona dostala omnoho viac priestoru, než je v adaptáciách kníh sira Arthura Conana Doyla bežné. Hoci sa ozývajú hlasy, ktoré hovoria, že bol v úzadí, netreba zabúdať, že centrom filmu zostáva stále Holmes. I tak sa snímka v žiadnom prípade nemôže zaradiť medzi tie, v ktorých hrá iba druhé husle a jeho výkon sa dá považovať za najlepší od Návratu do Could Mountain. Príjemne prekvapil a spoločne s Downeym stvárnili nezabudnuteľnú dvojicu.
Vo vedľajších úlohách sa mihla trojica menej známych hercov s bohatými skúsenosťami. Marka Stronga tvorcovia vzhľadovo prispôsobili prototypu nacistu – univerzálnemu symbolu zla. Ako sme uviedli, ťažiskom filmu je ústredná dvojica, preto neprekvapí, že hlavnému „záporákovi“ nezostalo veľa miesta. To však rozhodne nehodnotíme negatívne, film dával každému presne toľko priestoru, koľko potreboval. Postava inšpektora Lestrada patrí k pôvodným, prítomných i v knihách. Ujal sa ho Eddie Marsan, ktorý sa mihol vo viacerých známych snímkach, no až tu sa mu zaslúžene otvorila cesta do širšieho povedomia divákov. Sherlockovu dlhoročnú a nepolapiteľnú nemesis si zahrala Rachel McAdams, ktorú ste mali možnosť vidieť v nedávnom sfilmovanom bestselleri Žena cestovateľa v čase. Aj ona je dôkazom kvality celého obsadenia.
Guy Ritchie predvádza všetko, na čo sme u neho zvyknutí. Jemu vlastný štýl už dozrel a počas celej snímky nebadať zásadné nedostatky. To, v čom je dobrý a čo mu niekoľkokrát prinieslo úspech, stačilo osviežiť vsadením deja do konca 19. storočia a samotnou mnohorozmernou postavou i svetom Sherlocka Holmesa. Dobrý dojem z filmu umocňujú aj výborná hudba Hansa Zimmera a väčšinu času kvalitné špeciálne efekty. Slabšie pôsobia najmä v náročných panoramatický záberoch. Za zmienku stojí i práca hlavného kameramana Philippa Rousselota, ktorý si stvárnenie temnej atmosféry vyskúšal už napríklad pri snímke Constantine.
Z istého pohľadu je problémom minutáž. O niečo kratší dej by snímke len prospel, najmä ak vezmeme do úvahy existenciu zopár malých hluchých miest, ktoré nedosahujú úroveň dynamiky nesúcej sa celým filmom. Tvorcovia do filmu zakomponovali viacero nápaditých scén, vďaka ktorým film pôsobí zaujímavo a nenudí. Čo viac dodať, redakcia sa teší na potenciálne pokračovanie, ktoré by určite malo čo rozpovedať. Možností je hneď viacero, a keďže sa venovalo naozaj veľa priestoru vykresleniu hlavných charakterov, bola by naozaj škoda nevyužiť to.