Originálny názov: An Education

Žáner: dráma
Minutáž: 95 minút
Krajina: Veľká Británia / Francúzsko
Rok: 2009
Prístupnosť: MP 12

Réžia: Lone Scherfig
Scenár: Nick Hornby
Hudba: Paul Englishby
Kamera: John de Borman
Hrajú: Carey Mulligan, Olivia Williams, Alfred Molina, Cara Seymour, Peter Sarsgaard, Amanda Fairbank-Hynes a ďalší

Škola života1961. Skostnatené Anglicko 60. rokov minulého storočia. Puritáni všade naokolo, no spoza kríkov a stromov vytŕčajú hlavy prví voľnomyšlienkári. Ľudia, ktorí sa chcú zabaviť, ktorí nechcú myslieť na vzdelanie, ani na tradície. Dôležité je pre nich žiť a užívať si. O nejaký čas sa objaví Beatles a všetko to prepukne naplno. Vychutnajte si film o tichu pred búrkou, ktorú priniesla doba. Škola života je filmom o ceste za hodnotami. Aj tu platí, že v rámci cestovania treba najprv padnúť na zadok a potom si naozaj začať riešiť život.

Príbeh sa odohráva na predmestí Londýna, odkiaľ je každým smerom ďaleko. Uvedomme si však, že so správnym človekom sa človek môže dostať k snom omnoho rýchlejšie ako na pešo. A tu narážame na konflikt Školy života. Cesta za snami či túžbami je cestou neokukanou, na ktorej môže človeka prekvapiť čokoľvek. Dvojnásobne to platí v prípade mladučkej Jenny (Carey Mulligan), ktorá dennodenne študuje, hoci ju viac baví francúzska muzika… Nuž ale otec sa rozhodol, že dievčina pôjde na univerzitu, tak ju k tomu predsa pod prísnym dohľadom dokope, no nie? A potom jej nápadníci kupujú latinsko-anglický prekladový slovník – to je už len rozprávka!

Škola života Škola života

Áno, rozprávka sarkastickej, ale aj i realistickej povahy tu kolíše na sínusoide, ktorej amplitúdami sú dva odlišné svety. Prvý Jennin svet, ktorý sa odohráva v izbe medzi štyrmi stenami a v školskej uniforme, je svetom ponurým, bez radosti, len v spoločnosti kníh, prísneho otca a hanblivého nápadníka. Druhý svet hrdinky je kolážou dotyku hviezd a dovtedy nesplnených snov. Je svetom dospelých, v ktorom kraľujú uvoľnené nálady, peniaze, zábava a výlety. Nudné knihy strieda okúzľujúca hudba, hanblivého rovesníka sebavedomý tridsiatnik a prísneho otca supluje ten istý pán, no v novom šate.

V hlavnej úlohe osudového zvodcu, o ktorom nič nevieme, sa predstavil Peter Sarsgaard. David, ktorý sa do všetkého vyzná, behom niekoľkých stretnutí opantá mladú Jenny práve tým, čo jej rovesníci nemôžu zabezpečiť. Splnené sny hrajú v pohnútkach hlavnej hrdinky veľkú úlohu, pretože aj v čase zmierovania sa s komplikáciami Jenny napokon uprednostňuje riziko pred vysedávaním doma v obývačke.

Škola života Škola života

Škola života vonia anglickou kultúrou (trochu i komplexom z francúzskej uvoľnenosti) a reáliami konzervatívneho Londýna začiatku 60. rokov, no napriek tomu má réžiu na svedomí „neangličan“. Ide o dánsku režisérku Lone Scherfigovú známu najmä vďaka Taliančine pre začiatočníkov. Možno to je dôvod odstupu tvorcov od filmu. Príbeh, aj keď silný, predsa len ohraný, mohol byť podaný omnoho sugestívnejšie, no stáva sa skôr výpoveďou o dobe, o hľadaní hodnôt, než o naozajstnej osobnej tragédii, dráme, či romanci. Je to taká malá rozprávka pre dospievajúce ženy, ktoré o chlapoch vedia svoje. A budú vedieť aj v tomto prípade.

Suma sumárum: ide o film, na ktorý okamžite zabudnete, no aspoň na chvíľu vás donúti premýšľať nad tým, čo vôbec nie je podstatné dopredu vedieť, lebo to tak či tak, hoci v inom formáte, čaká každého. Film o padnutí na zadok a ťažkom dvíhaní sa. Svojich fanúšikov si isto nájde.