Originálny názov: The Social Network
Žáner: dráma
Minutáž: 120 minút
Krajina: USA
Rok: 2010
Prístupnosť: MP 12
Réžia: David Fincher
Scenár: Aaron Sorkin, podľa knihy Bena Mezricha
Kamera: Jeff Cronenweth
Hudba: Trent Reznor, Atticus Ross
Hrajú: Jesse Eisenberg, Rooney Mara, Bryan Barter, Dustin Fitzsimons, Joseph Mazzello, Patrick Mapel, Andrew Garfield a ďalší
Tak ako sa po začiatku nového milénia so samozrejmosťou vyžadovali ako kontaktné údaje emailová adresa a číslo mobilného telefónu, tak tomu možno bude aj s kontom na facebooku v nasledujúcich rokoch. Fenomén, ktorý sa šíri (pre niekoho k radosti, inému ku starosti) veľmi rýchlo, je teda zaujímavým námetom pre filmové spracovanie. Od prvého avíza o Social Network som si však kládol otázku, či je David Fincher, režisér snímok ako Fight Club alebo The Game tým pravým, kto by mal takýto film nakrútiť.
Dve hodiny Sociálnej siete, počas ktorých sa dej odohráva, ma však presvedčili o opaku. Téma, od ktorej sa už na diaľku šíri závan IT pojmov a zapálených rečí o programovacích kódoch bola spracovaná v scenári Aarona Sorkina (scenáre ku A Few Good Men či Charlie Wilson’s War). Sorkin konzultoval časti deja aj s Natalie Portman, ktorá na Harvarde študovala. Dej bol spracovaný zaujímavo. Technické informácie, ktoré by boli pre bežného laika nezrozumiteľné, nahradili vtipné dialógy a ostré výmeny názorov jednotlivých postáv.
Dej sa začína odohrávať v prostredí harvardského campusu, chvíľami sa však prelína so „súčasnosťou,“ v ktorej sa hlavní hrdinovia za prítomnosti právnikov sporia o práva ku Facebooku. Jesse Eisenberg v úlohe Marka Zuckerberga, zakladateľa sociálnej siete Facebook (aspoň vo všeobecnom ponímaní) je typický ajťák. Má problémy s bežným spoločenským protokolom, sebavedomie či cieľavedomosť mu však nechýbajú. Vďaka tejto kombinácii schopností sa s ním hneď na začiatku rozíde priateľka a práve tieto schopnosti budú dôvodom ďalších konfliktov v jeho boji o nájdenie svojho miesta a uplatnenia. Pôvodný nápad sociálnej siete, ktorý Mark získal od svojich spolužiakov, začína rozvíjať za finančnej podpory internátneho spolubývajúceho a neskoršieho spoločníka Eduarda Saverina (Andrew Garfield). Eduardo, ako obchodný riaditeľ projektu zháňa finančných partnerov.
Situácia sa však nevyvíja tak ako by mala, malý „podnik“ len požiera ďalšie peniaze. V deji sa objavuje Sean Parker (Justin Timberlake), ktorý už v podobnej oblasti podnikal (aj keď nie veľmi úspešne) a zoznamuje sa s hlavnými postavami. Vďaka charizmatickému vystupovaniu a pochlebovaniu si veľmi rýchlo získa Marka. Eduardo je však voči nemu nedôverčivý. Vysokoškolské prostredie sa začína meniť na „reálny život,“ v ktorom už Eduardo postupne stráca svoju pozíciu v začínajúcej firme rovnako, ako Mark jeho priateľstvo. Intrigy zo strany Seana sú stále silnejšie a dej sa blíži k vyvrcholeniu – neodvratnej konfrontácii všetkých zúčastnených za prítomnosti právnikov.
Pod taktovkou Davida Finchera vznikla snímka, ktorá v príbehu o Facebooku unikátne spracováva tému autorstva nápadov medzi študentami vysokých škôl (nielen v Amerike), ktorá je spojená s (ne)priateľstvom, súperením a bezpochyby aj nejakými tými intrigami. Eisenberg výborne stvárnil Marka Zuckerbega, ktorý si svojimi rýchlymi replikami a snahou o pozornosť získava sympatie diváka a opäť ich stráca svojou manipulovateľnosťou a ignorantstvom. Uznanie si zaslúži i Justin Timberlake, ktorému hranie proste ide. Sociálna sieť stojí bezpochyby za zhliadnutie, kvôli niektorým scénam či replikám dokonca aj dvakrát.