Originálny názov: Hot Tub Time Machine
Žáner: sci-fi komédia
Minutáž: 99 minút
Krajina: USA
Rok: 2010
Prístupnosť: MP 15
Réžia: Steve Pink
Scenár: Josh Heald, Sean Anders, John Morris
Hudba: Christophe Beck
Kamera: Jack N. Green
Hrajú: John Cusack, Clark Duke, Craig Robinson, Rob Corddry, Sebastian Stan, Lyndsy Fonseca, Crispin Glover, Chevy Chase, Charlie McDermott, Lizzy Caplan, Collette Wolfe a iní
Ani Hot Tub Time Machine, ani (vôbec nesúvisejúci) slovenský názov To bol zajtra žúr nebudujú vysoké očakávania. O to milšie komédia prekvapí rýchlym spádom, zaujímavým námetom, zábavným scenárom a výbornými hereckým obsadením. V pozadí filmu napriek tomu nestoja žiadne veľké mená. Steve Pink má viac skúseností ako herec alebo filmový a televízny producent, než ako režisér. Scenáristický tandem Sean Anders a John Morris, ktorý na snímke spolupracoval aj s Joshom Healdom, majú na svedomí viac menej podarené komédie Na túto nemám (2010) a Sex Drive (2008), ktoré sa dostali aj do našich kín.
Traja starí kamaráti sa stretnú po rokoch pri nemocničnom lôžku jedného z nich. Hoci to hospitalizovaný Lou (Rob Corddry) odmieta, Nick (Craig Robinson) a Adam (John Cusack) sa obávajú, že za jeho nehodou je pokus o samovraždu. Rozhodnú sa na neho dozrieť a vziať ho na výlet do lyžiarskeho strediska, na ktoré majú z mladosti tie najbúrlivejšie spomienky. Nick je frustrovaný zo svojej „kariéry“ v psom salóne a Adama práve opustila priateľka. Adamov synovec Jacob (Clark Duke) býva v jeho pivnici a viac žije v počítačových hrách ako v skutočnom svete. Všetci tento výlet potrebujú, no keď dorazia na miesto, s prekvapením zistia, že lyžiarske stredisko už dávno nie je také, aké si ho pamätali. Hotel obývajú namiesto pubertiakov seniori, po bláznivých žúroch, drogách a voľnej láske niet ani stopy. Ani ich priateľstvo už nie je také pevné. Zábavu sľubuje iba tajomne žiariaca výrivka, vďaka ktorej sa po prehýrenej noci zobudia v osemdesiatych rokoch vo svojich mladých telách. Trom kamarátom sa otvárajú možnosti, ako zmeniť svoj život k lepšiemu. Jediný, kto berie túto situáciu vážne je Jacob, ktorého existencia závisí na tom, aby sa všetko odohralo presne tak ako predtým.
Komédiu To bol zajtra žúr ťahajú tri veci: herci, scenár a hudba – v tomto poradí. Nebyť výnimočne schopných hercov, ktorí dokázali skĺbiť svoje postavy v strednom veku a komiku, film by zakrpatel do podpriemeru. Zmienku si zaslúžia naozaj všetci počnúc ostrieľaným Johnom Cusackom; Craigom Robinsonom, ktorý predviedol i ukážkový spev; menej známym Robom Rorddrym, ktorý verne a zároveň sympaticky zosobnil nevybúreného tínedžera v štyridsiatke, ktorého kríza stredného veku prenasleduje už od konca strednej školy a končiac mladým Clarkom Dukom, ktorý so skúsenejšími kolegami hravo držal tempo. V komédii sa párkrát mihne i Chevy Chase, notoricky známy ako smoliarsky dovolenkár.
Scenár je doslova napchatý nenápadnými vtipmi a odkazmi na klasické audiovizuálne diela osemdesiatych rokov o cestovaní v čase. Najviac narážok možno pripísať kultovej sérii Návrat do budúcnosti, no bez zmienky neobišiel ani najdlhšie vysielaný britský seriál Doctor Who a ani film Osudový dotyk či jeho hlavný protagonista Ashton Kutcher. To bol zajtra žúr miestami úspešne paroduje iné komédie i samotný sci-fi žáner. Patrí medzi komédie, ktoré nebavia trapasmi, pádmi, úrazmi, ale vtipnými replikami a dobrými komikmi. To všetko v sprievode výborného rockového výberu osemdesiatych rokov.
Aj napriek všetkých kladným vlastnostiam treba povedať, že nevyniká prekvapeniami a dej sa dá ľahko predvídať. To je chyba, ktorá je povinnou súčasťou všetkých komédií. Na filme To bol zajtra žúr si to však ledva všimnete a hodina a pol Vám nielen utečie ako voda, ale snímka sa z Vašich myslí tak ľahko nevyparí.