Tento film bol veľkým očakávaním pre všetkých fanúšikov serií Votrelec a Predátor, ale hlavne ešte väčším očakávaním pre hráčov počítačových hier. Súčasný boj týchto troch znepriatelených strán (ľudia, predátori a votrelci) ešte na filmovom plátne nebol, no na počítači sme si ho mohli naplno vychutnať. Ako tento pokus o prenesenie krvilačného boja dopadol?
AVP: Alien vs. Predator
akčný, sci-fi, triler
2004 / 101 min. / MP 12
USA / Veľká Británia / Česká republika / Kanada / Nemecko
Réžia
Paul W.S. Anderson
Scenár
Paul W.S. Anderson
Môže za to Super-Čierna-Mačička™ alias slečna Woodsová (Sanaa Lathan), oproti ktorej je Superman obyčajné orezávatko? Ako jediná zo všetkých prežije celý masaker, a keď myslím všetkých, tak naozaj všetkých, neprežije to ani jeden človek, votrelec a ani predátor. (Hoci… ) V podstate odrovná aj Votrelca, aj votrelčiu matku, čo je už naozaj silné kafé. Rippleyová by si mala začať hľadať novú prácu.
Alebo za to môže totálne zhovadenie predlohy Predátora? Vyobrazený je len ako silnejšia obdoba človeka, ktorá je bez svojich zbraní bez šance. Pritom, ak to porovnáme s hrou (myslím, že film vychádza skôr z hry než z filmových predlôh), tak tam bol Predátor de facto najsilnejším článkom v reťazi, hoci sa Votrelec doťahoval.
Možno za to môže aj nedostatok akčných scén. Aj keď sa film tvári ako akčný, veľa priamych súbojov tam nenájdete. Napr. taký väčší ozbrojený konflikt medzi ľudmi a Predátormi mi tam vyslovene chýba, taktiež nejaká ta potýčka vojakov s Votrelcami. Jedinú úlohu likvidátora Votrelcov tu má Predátor a naša SuperŽenská Woodsová.
K neúspechu zrejme prispelo aj absolútne ignorovanie konceptov daného vesmíru. To, že sa z vajec Votrelcov dospelý jedinec vyvinie za viac ako deň im nevadí, pár kúskov pobehuje po pyramíde hneď od chvíle, keď ich napadne prvý facehugger (tá malá mrštná potvorka).
Celkovo by podľa mňa tomuto filmu prospel klasický dej, á la hra AVP2, kde sa početná skupinka žoldnierov s hláškami typu „Všichni tady chcípneme!“ zamieša do cudzieho konfliktu a to celé by sa to odohrávalo v nejakej opustenej základni v galaxii v budúcnosti. Divákom naservírujme kvalitné a početné akčné scény plné prestreliek, bitiek a skvelých grafických efektov, prepletané sekvenciami plnými strachu a zatuchnutých tmavých chodieb a na konci necháme všetko explodovať do ohromného výbuchu za pár stovák tisíc dolárov a spokojný divák odíde s kina s pocitom, že videl svoju obľúbenú hru/filmy v kvalitnom a akčnom spracovaní.
Tvorcovia na čele s režisérom Paulom W. S. Andersonom sa snažili balansovať medzi akčnosťou a strachom, ale akosi sa im nepodarilo verne zobraziť ani jedno. Napokon vznikol film, ktorý môžeme prirovnať iba k prvotinám začínajúceho režiséra či scenáristu. Niekomu sa možno takýto štýl filmu páčiť bude, ale nepredpokladám, že ním budú nadšené masy. Preto túto neutíchajúcu kritiku zhrniem do záverečného verdiktu.
Votrelec vs. Predátor je priemerný akčný film vhodný tak akurát do nemenovaných komerčných televízií do hlavného vysielacieho času. Hráči ocenia maximálne tak stvárnenie svojich obľúbencov na plátne, ostatní sa možno trochu pobavia nad akčnými scénami a dobrými efektmi.