Originálny názov: Meet Dave

Žáner: sci-fi komédia
Minutáž: 90 minút
Krajina pôvodu: USA
Rok: 2008
Prístupnosť: MP

Réžia: Brian Robbins
Scenár: Rob Greenberg, Bill Corbett
Kamera: J. Clark Mathis
Hudba: John Debney
Hrajú: Eddie Murphy, Elizabeth Banks, Gabrielle Union, Ed Helms, Austyn Myers

Zoznámte sa s DaveomEddie Murphy si zrejme zaumienil zapísať sa do filmovej histórie najvyšším počtom dvoj- (a viac-) úloh. Neohrozenému bojovníkovi za práva maskérov a „tvorivých pracovníkov“ trikových štúdií asi ešte nikto nevykričal do uška známe „dobrého veľa nebýva“. Alebo (pravdepodobnejšie) sa vedome rozhodol dobrý vkus ignorovať. Áno, umelecký smer známy domácim milovníkom kina ako „americká stupidita“ stále prosperuje, rozkvitá, voľká si na výslní, vyvaľuje sa na vavrínoch či krochká blahom.

Tentoraz Murphyho alter ego straší primárnemu egu vo veži. Nebojte sa, žiadna psychoanalýza, znásilňovanie vlastných matiek ani mlčiacich jahniat. Jednoducho, Murphy hrá robota z vesmíru (Dave), a zároveň kapitána trpasličej posádky, ktorý tohto robota ovláda z mostíka. Umiestneného tam, kde všetci okrem Murphyho, pardon, jeho postavy, máme mozog. Extraterestriálni votrelci veľkosti špendlíka plnia závažné poslanie: hľadajú Orb, high-tech hračičku (zrejme kórejskej výroby), ktorú vypálili na Zem o čosi skôr. Orb mal:
1. trafiť do svetového oceánu
2. odpariť odtiaľ všetku vodu, čím by
3. zachránil ich domovskú planétu,
zmietanú energetickou krízou, omnoho závažnejšou ako naše smiešne problémy s cenou jedného barelu ropy. (Alles klar? A nyní si zopakujeme hodnotu konverzného kurzu. Hlási sa niekto? Príklad: v cukrárni predávajú kopček zmrzliny pod 10 Sk. Koľko je to eur, deti? Pripravme si eurokalkulačky… a hlásme sa…)

Ak by šlo všetko hladko, boli by sme (doslova) za vodou. No ktosi čosi, s prepáčením, poondil: namiesto do mora vletel Orb do akvária v detskej izbe kdesi v New Yorku. Jeho dočasným pyšným majiteľom sa stáva polosirotka Josh (Austyn Myers) s rozkošnou mamičkou Ginou (Elizabeth Banks). Práve za nimi sa vyberá robot s ľudským, resp. Murphyho zovňajškom a liliputím osadenstvom v útrobách. Našťastie, ťažiskové postavy na seba narazia (opäť doslova) hneď na prvej križovatke. Zvyšok príbehu je tak orientovaný skôr rodinne a romanticky (kiežby) ako dobrodružne či vedecko-fantasticky.

Zoznámte sa s Daveom Zoznámte sa s Daveom

Niežeby som sa sťažoval. Keď nedávno Murphy zabŕdol do sci-fi v Pluto Nash, zrodil sa v žánri americkej stupidity dnes už klasický majsterštyk. Zoznámte sa Daveom je vďaka osamelej mladej vdove Gine a jej rovnako osamelému synátorovi Joshovi o čosi ukotvenejší v realite a najmä o čosi ľudskejší. Komika tesne prelieza hranice znesiteľnosti: väčšinou spočíva v neobvyklom mimozemskom správaní robota Davea (niečo ako kultúrny šok): od oblečenia, cez podávanie ľavej ruky pri pozdrave, bezduché opakovanie fráz, po falšovanie dolárov skrz análny otvor (azda pozoruhodný pokus o originalitu v oblasti fekálneho humoru?). Stereotypne zosmiešňovaných stereotypov je neúrekom: mladé a pekné ženy nevedia šoférovať, vojenskí piloti sú hrdinovia, ak máte záľubu v muzikáloch, zaručene ste teplí. Chabú úroveň trikov už spomínam len mimochodom.

Zoznámte sa s Daveom Zoznámte sa s Daveom

Ako nezamýšľaný bonus Zoznámte sa s Daveom ponúka niekoľko vtieravých otázok. Napríklad: prečo sme (či to len hollywoodski filmári) tak pevne presvedčení, že naša druhová jedinečnosť spočíva v (miere) schopnosti cítiť. Prečo sa spoliehame na toleranciu a zmierlivé usudzovanie iných, keď sami (sa) rozhodujeme čiernobielo. Je Eddie Murphy iba on sám vo svojej pôvodnosti alebo je aj Eddie Murphy či Eddie Murphy či Eddie Murphy či Eddie Murphy či Eddie Murphy či Eddie Murphy či Eddie Murphy či Eddie Murphy či Eddie Murphy či Eddie Murphy či…

/