Originálny názov: Traitor

Žáner: kriminálny thriller
Minutáž: 114 minút
Krajina pôvodu: USA
Rok: 2008
Prístupnosť: MP 15

Réžia: Jeffrey Nachmanoff
Scenár: Jeffrey Nachmanoff
Kamera: J. Michael Muro
Hudba: Mark Kilian
Hrajú: Don Cheadle, Guy Pearce, Saïd Taghmaoui, Neal McDonough, Archie Panjabi, Alyy Khan, Hassam Ghancy, Jeff Daniels

ZradcaPremieru napätia medzi Západom a islamským svetom nemôžu, zdá sa, ignorovať ani v slnečnej Kalifornii. Hyperterorizmus je navyše veľmi lákavá téma. Stačí málo, zopár nečakaných výbuchov, trocha kečupu, rozhádzané končatiny, šokovaní pozostalí a sedíme pekne v kresle ako primrazení. Aspoň teoreticky. Dobrá správa: Zradca ponúka viac.

Úvod napovedá mnohé. Idylické duchovné intro zničí brutálny výbuch. Chlapec prichádza o otca. Žiadny náznak, kto je za šialený útok zodpovedný, ani aký bol jeho motív. O 30 rokov neskôr Samir Horn (Don Cheadle) sedí v rezidencii jemenského „šejka“ s ponukou dobrého kšeftu. Výbušniny. Jednanie ukončí zásah miestnej polície a dvojice agentov FBI. Samir sa spolu s miestnym vodcom Omarom (Saïd Taghmaoui) ocitá vo väzení. Omar podozrieva Samira zo zrady. Samir však agentovi Claytonovi (Guy Pearce) odmieta čokoľvek priznať. Vo väzení sa správa ako pravoverný Moslim. Statočne sa zastáva slabšieho. Postupne si získava Omaru dôveru, ochranu i priateľstvo.

Po spoločnom úteku sa prehupneme do akčnejšej fázy filmu. Samir preniká čoraz hlbšie do Omarovej organizácie. Aktívne sa zapája do vražedných aktivít. Na rade sú tradičné klišé: rýchle striedanie atraktívnych lokácií (napr. Paríž), klipové plánovanie akcie, výcvik, budovanie vzťahov „chlapov vo vojne“, maskovanie, ďalšie výbuchy, prestrihy do centrál FBI, kde sa Clayton zaryto snaží sledovať chladnúcu stopu atď. Pokusov o závažnejšiu výpoveď je poskromnejšie, ale nájdu sa. Napríklad dialóg pri červenom víne o nutnosti prebrať isté západné zvyky („niekedy dokonca jeme bravčové“) kvôli „splynutiu s davom“.

Kým sa akcia presunie na pôdu USA, máme už vcelku jasno o všetkých zásadných postavách, aj o Samirovi. Viacero aktérov hrá na dve strany, no sieť vzťahov je stále prehľadnejšia. Preto pribúda akcia a štipka milostnej zápletky. Semir si v Štátoch „drží“ starú lásku Chandru (Archie Panjabi). Sužovaný výčitkami svedomia ju nemôže nenavštíviť. Aspoň máme zámienku na ústrednú naháňačku.

Zradca Zradca

Ako naznačuje už názov, svedomie je dôležitý pojem. Ústredné postavy vstupujú do príbehu so silnými postojmi (alebo zábranami). So stupňovaním akcie a (aspoň plánovaným) počtom mŕtvol prechádza ich morálka ťažkými skúškami. Zažité presvedčenia sa stále viac problematizujú. Až po zúfalstvo a takmer nemožnosť nájsť naozaj správne rozhodnutie. Takmer, pretože po tejto ceste sa Zradca (azda na vlastnú škodu) priďaleko nepúšťa.

Uspokoja však aj rozvinuté motívy. Vhľad do teroristickej siete je pre laika dostatočne vierohodný. Na multirasové osadenstvo sa pozerá viac než dobre. Postavy žiadna všemocná ruka nerozdelila podľa šablóny dobrí-zlí. Hlavný hrdina má ďaleko od terminátora. (Na body by, myslím, prehral aj s Bourneom.) Zraniteľnosť ho poľudšťuje. Zato akcia všeobecne šliape ako mašinka.

Mimochodom, Jeffovi Danielsovi vo vedľajšej úlohe konšpirátora Cartera napísali nádhernú smrť. Lahôdka.

/