Aj and the Queen © 2020 Netflix Aj and the Queen © 2020 Netflix

AJ and the Queen je seriál, ktorý mnohým asi do vkusu nepadne. Ústrednú dvojicu tvorí postaršia drag queen, ktorá putuje Amerikou, aby si zarobila, a papuľnatá tínedžerka na úteku pred nezodpovednou matkou a neľahkým životom squattera v New Yorku.

Zatiaľ čo Robert – on je tá drag queen, aby ste sa nedoplietli – sa vo svojej profesii prezlieka za ženy, AJ sa oblieka ako chlapec, pretože tak je jej život skrátka ľahší. Jednou z nosných tém je rod a pohlavie, ich rôzne variácie a to, ako sa spoločnosť stavia k LGBTI komunite a vlastne všetkému, čo nejako vybočuje.

Celé sa to začína podvodom. Dobrosrdečného Roberta okradne milenec o celých stotisíc dolárov, ktoré si vo vysokých podpätkoch a ešte vyšších parochniach našetril na otvorenie vlastného (drag) klubu. S maslom na hlave a dlžobou na krku sa vo svojom karavane vydáva na americké turné, aby sa vyhrabal z finančných problémov. „Turné“ znie omnoho honosnejšie ako to, čo Roberta čaká – vystupuje kde sa dá, na práchnivých aj veľkolepých pódiách; pred driemajúcim, nadšeným a aj nič netušiacim publikom – no srdce na pódiu nechá vždy.

O jeho pláne precestovať z New Yorku až do Texasu sa dozvie AJ, ktorá celkom sama žila o pár poschodí vyššie, živila sa kradnutím a malými podfukmi. Jej matka, miestna žena noci, žiaľ zo svojho života utápa v drogách a dcéru nevidela už mesiac. Ani si nevšimla, že ich z bytu vysťahovali. AJ teda usúdi, že jej bude lepšie v Texase u deda, ktorého síce jakživ nevidela, ale život na farme, ktorý popisuje v listoch, vyzerá stokrát lepšie.

Tak sa začína putovanie po mnohotvárnej Amerike – tolerantnej aj bigotnej, bezpečnej i plnej neviditeľných spoločenských nástrah. Epizódy postupne rozoberajú otázky sexuálnej a rodovej identity a stereotypov. Jedným takým je aj trojjediná postava matky – prostitútky – feťáčky, ktorá sa snaží čo najladnejšie vydriapať z dna, no jej rázna premena patrí medzi tie menej uveriteľné dejové linky.

Ťažko povedať, kto je cieľovkou seriálu. Pre dospelých sú dialógy a dramatické scény často prehnane patetické a okato dojemné, dej a dramaturgia zas predvídateľné. Pre mládež sa seriál zas až pričasto obtiera o sex a násilie. Ako rodinný seriál by obstál v úlohe popularizátora rodových tém. Tie sa snaží vysvetliť s veľkou trpezlivosťou a azda až s priveľkou pestrosťou príležitostí v každom diele.

Skutočným zážitkom sú drag vystúpenia – o tie sa postaral RuPaul Charles, predstaviteľ Roberta a azda najslávnejšia drag queen v Amerike. A potom tu je ešte dejová linka so záporákmi: niekedy úprimné ponurá, niekedy parodicky bizarná. Dvojicu kriminálnikov tvorí Robertov ex-partner a kriminálnička v koži Tie Carrere, ktorú tu na Slovensku poznáme ešte zo seriálu Lovkyňa pokladov (Relic Hunter). Tá si postavu jednookej podomovej pichačky botoxu (alebo jeho lacných náhrad) v obtiahnutých kostýmoch, ktoré by naozaj už nosiť nemala, užíva.

Desaťdielny seriál AJ and the Queen najlepšie poslúži nenáročným divákom ako trochu excentrická výplň času, pozadie pri žehlení či oddych s ročným dieťaťom, ktoré aj tak polovicu času trieska hračkami a ťahá vás za vlasy – to bol môj prípad.

Netflix seriál po prvej sérii zrušil a napriek všetkému mi to príde ako škoda. Bola som celkom zvedavá, kam by sa tematicky posunul. Prvá séria bola tak trochu road-movie skrížená so sociálnou drámou, krimi komédiou a rýchlokurzom v zložitom spletenci rodu, pohlavia, sexuality a vzťahov. Uznajte, treba obdivovať, že sa do takého niečoho niekto vôbec pustil a že to vlastne celé (väčšinou) aj drží nejakým zázrakom pokope.