Keď svojho času americký prezident Donald Trump vyhlásil, že USA sa majú čoskoro vrátiť na Mesiac, okrem rozporuplných reakcií spôsobil ešte niečo. Hlava Spojených štátov si môže nepriamo pripísať na konto aj spoluúčasť na vytvorení novinky na streamovacej službe Netflix.
Space Force
komédia
2020 / 10 × 30 min. / MP 15
USA
Tvorca
Paul King, Tom Marshall, Dee Rees, Jeffrey Blitz, David Rogers, Daina Reid
Scenár
Steve Carell, Greg Daniels, Maxwell Theodore Vivian, Connor Hines, Aasia LaShay Bullock, Yael Green, Owen Daniels
Pomerne originálnu tému sa tvorcovia rozhodli ladiť v humornom podtóne, čo naznačuje už aj angažovanie Steva Carella za hlavnú postavu. Sám navyše zastrešuje seriál producentsky a zdá sa, že jeho postava je, takpovediac, písaná na mieru. Svojský, zásadový, držiaci sa viac sedliackeho rozumu, než vedeckých faktov. Taký je generál Naird, ktorý okrem správania a frkov baví aj speváckymi číslami (špeciálne jedným na konci prvej časti). Jeho náprotivkom, ale zároveň najbližším spolupracovníkom je doktor Adrian Mallory, ktorého stvárnil John Malkovich. Ich chémia je faktorom, pre ktorý sa oplatí pri seriáli stráviť pár večerov. Konfrontácia dvoch spôsobov videnia sveta pretkaná spoločným záujmom dostať sa čo najskôr na Mesiac ženie Space Force vpred a seriál už-už posúva medzi klenoty Netflixu. A keby aj ostatné zložky boli podobne kvalitné, určite by sa zo Space Force stal veľký kult.
Čo okrem dvoch ústredných postáv funguje veľmi dobre? Napríklad zaujímavé interiéry a ešte zaujímavejšie zábery z exteriérov. Verne zobrazené vesmírne stredisko na zemi je len predjedlom pred vskutku vydarenými scénami z beztiažového stavu, či spomalenými (kvôli gravitácii) pohľadmi na našu jedinú prirodzenú družicu. Nehovoriac o tom, že práve vesmírne scény vedia tvorcovia okoreniť humorom (napríklad keď opica opravuje satelit).
Aj samotný dej je originálny, hoci reflektuje aj aktuálne politické dianie. Ak však nesledujete americkú vrcholovú politiku podrobne, o nič neprichádzate. Maximálne o zopár vtipov, viac či menej skrytých. V tomto smere je scenár pomerne odvážny a otvorene odkazuje na Donalda Trumpa a jeho výstrelky v podobe uletených vyjadrení či tweetov. Zaujímavosťou je, že jeho meno nie je nikdy spomenuté, vždy sa hovorí len o prezidentovi. Občas sú na pretrase aj niektoré ďalšie politické mená, jedným z nich je aj Trumpova kritička Alexandra Ocasiová-Cortezová, ktorú tvorcovia skryli za iné meno, no bystrému oku s istotou neunikne.
No aby to nevyzeralo, že Space Force je len nekonečná zábava – nie je. Seriál sa venuje aj vážnejším odbočkám, napríklad v prípade rodinných problémov hlavnej postavy. Ich intenzita, početnosť a v podstate aj celá ich prítomnosť sa miestami zdá zbytočná. Vážna časť seriálu celkovo uberá na kvalite, neprináša oživenie a hoci má potenciál, tvorcom sa ho nedarí naplniť. V kombinácii s relatívne slušným humorom nepôsobí ako kompaktný celok, naopak, dá sa povedať, že seriál rozbíja. Problémom je aj dávkovanie vrstiev. Jednotlivé epizódy sa svojou kompozíciou na seba vôbec nepodobajú. Humorná a vážna zložka sú vždy v rozdielnych pomeroch, raz je vo výraznej väčšina jedna, inokedy druhá. Môže sa preto stať, že divák bude mať pocit, akoby sa okrem čísla epizódy zmenil aj žáner seriálu. To pôsobí zbytočne zmätočne.
No a podobne zbytočne pôsobia aj niektoré vedľajšie postavy. Výnimku tvoria snáď len generálov asistent a mediálny poradca, aj keď aj pri nich visí otáznik, či sa v ďalších sériách nestanú ohranými doplnkami, ktoré skôr či neskôr začnú liezť na nervy.
Vo finále sa seriál dá považovať za nadpriemerný počin, ktorý okrem iného prináša aj humor, aký dnes vidieť v novinkách málokedy – okrem rasových narážok to „schytajú“ aj rôzne ďalšie stereotypy. Funguje aj doberanie sa s úhlavným nepriateľom, ktorý si robí zálusk na Nairdov úrad a mnoho ďalších drobností. Avšak, stále to nie je dosť na to, aby bol Space Force zaradený medzi svetové unikáty. Rozhodne však ide o výnimočný a odvážny počin, ktorý zarezonuje a vryje sa vám do pamäti.