The Boys © 2020 Amazon The Boys © 2020 Amazon

Superhrdinov si väčšina fanúšikov nadľudských bytostí predstaví ako svalnaté, morálne takmer bezúhonné vzory s veľkým srdcom a dychberúcim zmyslom pre spravodlivosť. Seriál The Boys však tento pohľad otočil. Partia siedmich superhrdinov je plná úchylných, nadrogovaných a sexom posadnutých prasiat.

Družina okolo Homelandera (Anthony Starr) s názvom Sedem bojuje so zločinom v USA, ale aj vo zvyšku sveta. Ľud k nim vzhliada ako k ochrancom. Zdá sa, že právom, veď existencia superhrdinov znižuje kriminalitu v celých Spojených štátoch. Najnovšie sa majú hrdinovia stať súčasťou americkej armády. A tento krok sa zdá byť dobrý, národná bezpečnosť, ako aj bezpečnosť celého sveta sú dobrou motiváciou dať bezúhonnej partii do rúk väčšiu moc. Jedinou prekážkou by mohlo byť azda to, že superhrdinovia nie sú až tak super.

The Boys © 2020 Amazon

Príbeh seriálu sa začína v momente, keď cez priateľku mladíka Hughieho doslova prebehne jeden zo Sedmičky. Z jeho milovanej zostanú len ruky od zápästia po prsty a veľa krvi. Hughiemu (Jack Quaid) neskôr ponúknu pár tisíc dolárov za mlčanlivosť, aby povesť superrýchleho A-Traina (Jessie T. Usher) neutrpela. Vzápätí však Hughieho navštívi veľmi svojský agent FBI Billy Butcher (Karl Urban). Sľubuje spoluprácu a odhalenie veľkého sprisahania. Hughie, nahnevaný pre smrť svojej priateľky, napokon privolí a podujme sa na riskantnú misiu. Zistí však, že okrem toho, že partia Sedem je oveľa zákernejšia, než by ktokoľvek čakal, ani jeho nový kamarát Billy nie je tak celkom agentom.

The Boys je obrovským prekvapením aj pre milovníkov superhrdinských filmov s latkou vkusu posadenou vysoko. Ťažko vybrať, ktorý z plusov seriálu je ten najväčší. Poďme si ich rozobrať po jednom.

Scenár je pretkaný kvalitou vo veľkých aj v malých detailoch. Okrem pomerne jednoduchej a zmysluplnej premisy sa scenáristi hrajú aj s charaktermi postáv a gradujú ich vývoj vyvážene – uveriteľne aj správne superhrdinsky, ako sa na seriál s komixovou predlohou patrí. Stmeľujúcim prvkom je najmä humor na strane dobrých aj zlých postáv. Irónie a sarkazmu majú zainteresovaní na rozdávanie, využívajú ho dostatočne úderne a v správnych momentoch, ich vulgárny prejav nie je samoúčelný a jednotlivé narážky originálne. Narážkami myslím tie na ostatné postavy, aj tie na popkultúru. The Boys sa totiž odohráva v akomsi paralelnom vesmíre. Všetko funguje tak, ako u nás, rozdielom sú len bytosti s nadľudskými schopnosťami. To je dobre, inak by sme sa, okrem iného, nedočkali jedného z najlepších motivačných prejavov zahŕňajúcich krátke životopisy členiek Spice Girls.

Spomínané sršanie nápadmi je prenesené aj do akcie. Tá je svieža, umne natočená aj načasovaná, z niektorých nápadov zostanete veľmi príjemne šokovaní, aby vás o pár sekúnd naplo z toho, koľko krvi pretečie na obraze. The Boys nie je pre citlivé povahy a násilnosťami (a trochu aj humorom) pripomína Tarantina. Narozdiel od jeho filmov sa však na pozadí odohráva politický thriller s pomerne pochopiteľnou zápletkou. Napriek tomu, že predloha je komixová, tvorcovia si zvládajú s prehľadom ustriehnuť mieru relatívnej uveriteľnosti (svet je oproti tomu nášmu až na pár drobností stále podobný). Ani logika konania jednotlivcov nie je úplne mimo, práve naopak. Postavy sú napriek svojim osobnostným slabôstkam príčetné a ak práve nie sú v drogovom opojení, uvedomujú si dôsledky svojho konania.

Úsmev, vyletí vtáčik! (The Boys © 2020 Amazon)


Herecké výkony sú ďalším dôležitým prvkom. Zameriam sa na ústredné trio. Homelander v podaní Anthonyho Starra rozosmeje v momentoch, keď má rozosmiať, navodí uhladený aj nafúkaný dojem, keď je to potrebné a ak sa pristihnete, že máte zimomriavky pri jeho oduševnených slovných aj fyzických prejavoch, je to spôsobené najmä jeho vysoko nadpriemerným výkonom. Zaujímavé je, že napriek ansáblu superhrdinov si do istej miery kradne celý seriál pre seba Karl Urban. Akčný hrdina bruce-willisovského typu, ktorý prišiel o manželku a ktorému chýbajú akékoľvek superschopnosti, na vlastnú päsť odhaľuje sprisahanie a pri jeho slovníku by sa červenal aj záznamník s odkazmi Mela Gibsona. Taký je Billie Butcher, prirodzený vodca partie The Boys, ktorý povyšuje boj za spravodlivosť nad všetko – niekedy vrátane slušných spôsobov. Občas trošku nenávisťou zaslepený a tvrdohlavý, ale vo svojej podstate dobráčisko, tak ako zvyšok partie. Za zmienku stojí aj sekundujúci Jack Quaid ako Hughie Campbell. Bojujúc s myšlienkami, svedomím a nedostatkom spánku sa pokúša urovnať si v hlave všetky životné rozhodnutia, ktoré pre pomoc tímu The Boys urobil. Morálny kompas ho však nasmeruje vždy správnym smerom a zmätený kukuč vyvoláva príjemný dojem uveriteľnosti. Bez ohľadu na to, či odpaľuje výbušninu v zadku neviditeľného superhrdinu, prehrabuje sa vo vnútornostiach veľryby, alebo dáva jeden kompliment za druhým svojej milovanej. Aj vedľajšie postavy sú písané zaujímavo, záležať si scenáristi dali aj na tých epizódnych. V tomto smere je ťažké hľadať slabé miesto.

Potrebné je povedať, že kým väčšina celovečerných filmov o superhrdinoch je určená aj mladším divákom, The Boys by rozhodne nemali pozerať. Nielen pre spomenuté brutálne scény, ale aj pre veľké množstvo vulgarizmov a sexu v naozaj rôznych variáciách. A ozaj, ak nemáte radi prekvapenia, zvážte sledovanie seriálu len jedným okom. Občas tu bez predchádzajúceho varovania niekomu vybuchne hlava sťa melón.

The Boys sú sčasti paródiou na Justice League, idú si však svojou cestou. Miestami z nej síce skĺznu a ani v tomto prípade sa nevyhneme zbytočnému moralizovaniu, ale vo finále sa vždy dočkáme náhrady v podobe sviežeho a úchylného nápadu prevedeného z hláv (v dobrom) uletených scenáristov do seriálovej podoby.

Všetky mínusy sú však utlačené tým pozitívnym, čo americká šou prináša. Do veľkej miery je kritikou súčasných pomerov, ale ak si poviete, že túto stránku „malej politickej agitácie“ nechcete vidieť, smelo ju môžete ignorovať. Možno trošku ťažkopádne vyznejú odkazy na fašizmus z 2. svetovej vojny a niektoré nechutnosti napnú žalúdok aj toho najotrlejšieho diváka. Možno ľudí ešte viac znechutia čudné vzťahové problémy jednotlivých postáv, ale čo je to oproti vyšperkovanej akcii plnej čierneho humoru a nápadov, aké by ste si v iných žánroch a s iným publikom nemohli dovoliť?

Streamingová služba Amazon vypustila prvé dve série. Ťažko povedať, ktorá je lepšia, isté je, že budúci rok príde ďalšia. Určite sa je na čo tešiť. Hoci na Cinemaview seriálom hodnotenia nepridávame, 9 a pol z 10 úchylákov (a nielen ich) musí pri The Boys slintať.