Netflix nás túto jeseň doslova zasypal množstvom nových premiér a ďalšie sú na ceste. Na začiatku druhej vlny pandémie to, samozrejme, prišlo vhod. Jedna z nich kvalitatívne veľmi vyniká a to dokonca na seriálovom poli, kde je táto streamingovka tradične celkom silná. Navyše, ide o seriál o šachu a o svete okolo neho. Zobrazuje ho však živo a často napínavo a to bez toho, aby devalvoval samotnú hru.
The Queen’s Gambit (v češtine Dámský gambit) je sedemdielna miniséria nakrútená podľa rovnomenného románu amerického spisovateľa Waltera Tevisa, ktorý bol sám šachistom. Inak išlo o pomerne úspešného spisovateľa, po ktorého knihách filmári radi siahali (napr. The Man Who Fell to Earth, 1976). Aj po tejto siahol jeden zo spoluautorov seriálu, Allan Scott, ešte v roku 1992. Pôvodné zámery knihu spracovať ako film nevyšli a myslím si, že to bolo nakoniec aj dobré. Priestor siedmych hodín románu jednoducho pristane viac.
Kniha aj seriál totiž mapujú život hlavnej hrdinky Beth Harmon (Anya Taylor-Joy, Isla Johnston, Annabeth Kelly) od veku 8 do 22 rokov. Pri filme by sme zákonite prišli o mnohé formatívne a dôležité momenty. A tých tu teda je! Malá Beth vyrastá len s mamou, ktorá rozhodne nemá všetkých päť pohromade, čo vyvrcholí jej pokusom zabiť seba i dcérku. Tá to však s veľkým šťastím prežije a dostane sa do detského domova pre dievčatá. V 50. rokoch to nie je miesto, kde chcete byť. Náhodou však v suteréne objaví údržbára, pána Shaibela (Bill Camp), ktorý tam sám hrá šach. Čoskoro ho už hrá s ním, naučí ju, čo vie a rýchlo pochopí, že dievča má výnimočný talent.
Ale nie je to len o šachu. Pre Beth sa kráľovská hra od začiatku mieša s drogami a postupne i alkoholom. Pri drogách verí, že jej pomáhajú s hrou, alkohol je zasa pre ňu odmenou, či trestom. Traumy si so sebou ťahá až do konca príbehu, ale ten je svojim spôsobom aj o jej vyrovnaní sa so životom, sebou a svetom. Takže je to tak trochu aj taká drsná coming-of-age story.
Hlavne je to však skvele natočené, napísané a zahrané. Výprava si dala záležať na množstve detailov, málokde vidíte 60. roky takto v plnej kráse. Vie to byť vtipné, dojímavé či spoločensky angažované. Vždy v tej správnej miere. Miniséria je najmä dielom Scotta Franka, ktorý napísal a zrežíroval všetky epizódy. Ide o skúseného autora, ktorý má na konte množstvo scenárov pre filmy (napr. Logan, Minority Report) a seriály (nedávno napr. Godless pre Netflix). Počas prvých epizód som si hovoril, že je škoda, že to nie je skutočný príbeh. Ku konci však seriál dosahuje až literárne kvality, a tak je táto „výhrada“ aj pre mňa samého bezvýznamná.
Bethin život sa točí najmä okolo šachových turnajov, či už v USA alebo inde vo svete. Keďže je od začiaktu naozaj výnimočne talentovaná vďaka finančným odmenám sa vie celkom slušne uživiť. Na turnajoch ju sprevádza jej adoptívna mama (Marielle Heller), ktorú celý tento svet, cestovanie a možno i samotný šach nadchne. Často stretáva aj rovnakých mladých amerických hráčov, z ktorých sa mnohí stanú jej kamaráti, či partneri. Z nich vyniká najmä Benny Watts v podaní Thomasa Brodie-Sangstera, ktorého meno vám asi nič nehovorí, ale tvár vám určite bude povedomá z mnohých filmov a seriálov. Kariéra sa mu totiž rozbehla ešte v detstve.
Príbeh sa odohráva v časoch, keď bol šach viac ako len intelektuálny šport. Vo svete zúrila studená vojna, pribúdali krízy a USA so Sovietskym zväzom tvrdo súperili aj v šachu. Aj pre Beth je porazenie slávnych ruských šachistov tou najväčšou výzvou, kvôli ktorej musí zmeniť svoj prístup k hre i k životospráve.
Čo ešte stojí za zmienku je fakt, že všetky šachové partie, ktoré v seriáli uvidíte, sa skutočne odohrali. Len medzi mužskými šachistami.
The Queen’s Gambit odporúčam naozaj všetkým. Bezpochyby patrí medzi najlepšie diela na Netflixe vôbec.